כבר לא רק ספוג: Kymera Jet בוגי עם מנוע ג'ט...!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

לאחר שהתוודענו לפיתוחים המוטורים החדשניים בגלשנים כגון גלשן הווייב ג'ט (Wave Jet) המונע על סוללה והג'ט סרף (Jet Surf) שמונע ע"י מנוע חזק של מפתח הפורמולה 1, הגיע הזמן לתת את הבמה ל"אח הצעיר" במשפחת הגלשנים – הלא הוא הבוגי (Bodyboard). כן, גם הספוג הקטן שאיתו תופסים גלים קיבל שדרוג מוטורי עדכני עם מנוע ג'ט בפיתוח חדשני ומהיר שעונה לשם קאימרה ג'ט (Kymera Jet).

ג'ייסון וודס (Jason Woods) הוא גולש בוגי מסור שלאחרונה הצליח להגשים את חלומו בבניית בוגי הפועל בכוח ה-ג'ט. לאחר עשר שנים של פיתוחים וחבלי לידה קשים בוגי הקיימרה-ג'ט נולד לאוויר הים וכיום הוא מוצע למכירה בשוק העולמי. על אף גובהו (1.60 מטר) שמזכיר יותר גלשן גלים, הבוגי החדש שמונע בכוח הג'ט קל מאוד לנשיאה, אפשר להרימו בקלות, להכניסו לתא המטען של המכונית ולחבוק אותו מתחת לזרוע בשעה שהגולש עושה את דרכו אל הים.

כלי השייט הוא תוצאה של פיתוח רב בשנים. בשלושת הניסויים הראשונים, אב-טיפוס הבוגי-ג'ט מצא את סופו שוקע על קרקעית אגם או שנע על גבי הים בספיראלה אינסופית אבל המפתח הצעיר לא איבד את תקוותו ובמוסך שבביתו הוא הצליח להגיע לתוצר מוגמר, מוכן לגלישה. במהלך הפיתוח לפני מספר שנים ג'ייסון התגאה בכך שהבוגי-ג'ט שלו "אינו מזהם" את הסביבה כמו כלי שיט אחרים, המנוע בזמנו פעל על דלק אך הוא היה חסכוני ביותר וטנק אחד יכול היה להספיק ליום גלישה מלא אבל עם פיתוחו הסופי של המוצר ג'ייסון החליף את המנוע המזהם בסוללת ליתיום חזקה בעוצמה של 3.4 קילו וואט הניתנת להטענה חוזרת בתוך שעתיים.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

כלי השייט האישי שהחל את דרכו בעיצוב גמלוני קיבל במהלך השנים צורה קצת יותר עדכנית וקלאסית: דק בנפחו עם שייפ של בוגי-חללית, עיצוב שמונע זעזועים, מאפשר זרימה חלקה על משטח הים ופיזור נוח של המים סביב רגלי הגולש. בסיס מנוע הבוגי עם 5 כוחות הסוס, שוקל 21 ק"ג ומעטפת הבוגי עשויה מחומר קשיח וקל שדומה לחומר שמהם מיוצרים הקיאקים של גולשי הנהרות (durable roto-molded hull). במהירות מרבית ורצופה של 24 קמ"ש (15 מייל בשעה) הסוללה יכולה לפעול ברציפות למשך שעה אחת. עם משטח ציפה נוח לשכיבה ומוט אחיזה, לבוגי יש מצערת גז שבלחיצה עליה ניתן לשלוט על מהירות השיוט וע"י הטיית הגוף באופן אינוטאיטיבי (כמו בגלישה רגילה) ניתן לשנות את כיוון הנסיעה ולבצע פניות חדות.

הקאימרה-ג'ט מוצע למכירה בסכום של 2850$ (כ-10,000 ש"ח) ומכיוון שאין עדיין ייצור המוני של הבוגי הממונע, נדרש סכום של 50 אחוז מערכו להזמנת יחידה שתסופק בפרק זמן של עד שלושה חודשים. אמנם אפשר לתפוס עם ה-KymeraJet גלים במהירות הגבוהה משבירתם אך הוא אינו מיועד רק לגולשים כי אם לכל מי שרוצה להשתעשע על ים שטוח או ככלי שייט יעיל ביותר להצלת חיים. בפיתוח עתידי של הקיאמרה ג'ט מתכנן ג'ייסון להרכיב עליו משדר גלי רדיו שעליו יוכלו לשלוט מרחוק ולהסיע את הכלי אל האדם הטובע. כמו כן בכוונתו לאבזר את הקיאמרה עם פאנל סולרי שיוכל להטעין את הבוגי גם במידה והסוללה אזלה.

רבים מהגולשים ינפנפו את הרעיון בדעה (מוצדקת) שהגלישה צריכה להישאר בדמותה הטבעית, ללא עזרים מוטוריים מלאכותיים אבל ייתכן שיש כאן רעיון לא רע בכלל שיכול לשמש ככלי עזר נוסף להצלת חיים. אם תחנות ההצלה יוכלו לאבזר עצמן בכלי שכזה, טווח הניידות, הזמינות והנגישות ברגעי ההצלה תגדל וזאת גם מבלי לזהם את הים ואת הסביבה.

kymera bodyboard jet קאימרה בוגי ג'ט

טוב, אז הנה לנו עוד צעצוע חדש מבית מדרשו של הג'ט, לא דבר חדש בטכנולוגיה אבל בהחלט כלי שייט מרענן נוסף שעליו נוכל לשבור איזה חיסכון בבנק. שווה סיבוב?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים