גולשת ברזילאית נפגעה ממכת ברק בעת שגלשה ומתה

מאת יואב נקש אפריל 01, 2019

גולשת הגלים לוזימארה סוזה בת ה-23 היתה התקווה של ענף הגלישה לנשים בברזיל. לפני מספר ימים היא נפגעה ממכת ברק בעת שגלשה. לוזימארה גלשה בחוף לסטה-אסטה בפורטלסה וכשמזג האוויר המעונן החמיר הגיעה איתו סופת ברקים שפגעה בה באורח אנוש -  לוזימארה מתה בו במקום ממכת ברק.

המקרה הטראגי של לוזימארה מעלה פעם נוספת את הצורך בחידוד הוראות הבטיחות בעת סופת ברקים. הברק הוא זרם חשמל סטטי. מטען חשמלי שמצטבר בתחתית העננים ומתפרץ בפרץ אור גדול ונע לעבר היבשה עד שפוגש במטען המנוגד לו. הברק יחפש את המקור הגבוה ביותר על פני השטח. כשהוא מתרחש מעל האדמה המתח החשמלי הגבוה יפגע בעץ, אנטנה וכדומה אך בעת שהוא מתרחש מעל הים, הוא "יתביית" על העצם הגבוה ביותר בשטח הימי ושם הוא ימצא לעיתים אוניה או כמו במקרה הנוכחי, אדם.

הידיעה בערוץ הטלויזיה הברזילאי על מותה המצער של לוזימארה סוזה מפגיעת ברק

על כן בעת סופת ברקים עליכם לצאת מהמים באופן מיידי ולחפש מחסה כלשהו בחוף, בעדיפות למבנה שיכול לסוכך עליכם וישמש כהארקה. רצוי שתדעו גם שבמידה וברק פוגע במים בקרבה אליכם הדבר לא יהווה סכנה ממשית וזאת מכיוון ששטח המים הגדול סופג את הזרם החשמלי ומפזרו. הסכנה העיקרית היא מפגיעה ישירה שיכולה להביא לדום לב ופגיעה מערכתית רחבה ברקמות ובגוף. בכדי להתגונן מומלץ להמנע עד כמה שרק ניתן מגלישה בעת שינויים קיצוניים במזג האוויר שמלווים בסופות ברקים. כמו כן מומלץ לבדוק את מכ"מ הגשם באזורכם ולהיות עירניים בעת גלישה בימים סגריריים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים