חדשות

מחקר מנבא: בעוד 35 שנה הים יכיל יותר פסולת פלסטיק מדגה

מאת יואב נקש ינואר 24, 2016

המגמה מאוד מדאיגה. בשנת 1964 יוצרו רק 15 מיליון טון של אריזות פלסטיק בכל העולם ואילו ב-2014 הכמות זינקה למספר המפלצתי של 311 מיליון טון בשנה - מספר שאמור להכפיל את עצמו ב-20 השנים הקרובות. האנושות מתחילה להבין את גודל המגפה ועל אף שהיא מנסה להפחית בייצור אריזות הפלסטיק, 100% מהפסולת עדיין נזרקת לאשפה לאחר שימוש בודד אחד ומרביתה מוצאת את דרכה לים. התוצאה? ב-2050 הים יכיל יותר פסולת פלסטיק מדגה.

לאחר שלוש שנות מחקר פרסמה קרן אלן מקארתור את מסקנותיה בדו"ח שמתפרש על 118 עמודים (The New Plastics Economy: Rethinking the Future of Plastics) והנתונים לא ממש מנבאים עתיד וורוד לסביבה ולים. המיחזור שאותו חלקנו עושה מידי יום בנאמנות רבה מסתבר כחסר תועלת ממשית. רק 14 אחוזים מאריזות הפלסטיק נאספים ורק חמישה אחוזים מהם ממוחזרים לשימוש חוזר וזאת לאחר השקעת אנרגיה ומשאבים אדירים של מיון ועיבוד מחדש.

חמש מדינות הן מזהמות הפלסטיק העיקריות בעולם אבל על כלל האנושות מוטלת האחריות - זמן לשינוי.

הדו"ח קורא לשינוי גלובלי ולהטלת האחריות על חברות עסקיות מובילות והמוחות האקדמיים שיכולים לחדש ולמצוא פתרונות יצירתיים בכדי לייעל את תהליך המחזור. במידה וזה לא יקרה, המחחקר מציין שבקצב הזה ועד שנת 2050 האוקיינוס יכיל יותר פלסטיק מדגה. נכון לעכשיו, 8 טון של פסולת פלסטיק מוצאת את דרכה לאוקיינוס בכל שנה, המקבילה למשאית אשפה אחת מלאה בפלסטיק שמשליכה את תכולתה אל הים בכל דקה. ללא פעולה ושינוי משמעותי מספר "המשאיות" יגדל לארבע לדקה.

במחקר האמין ביותר שנערך עד כה נמצא שיש כיום מעל 150 מיליון טונות של פלסטיק באוקיינוס", נכתב בדו"ח. "בתרחיש של 'עסקים כרגיל', בשנת 2025 הים צפוי להכיל 1 אחד טון של פלסטיק על כל 3 טונות של דגים ואילו ועד שנת 2050, צפוי להיות יותר פלסטיק מדגים בים (לפי משקל)".

הפתרונות המוצעים בכלכלת "הפלסטיקה החדשה" מבוססים במידה רבה על העקרונות של כלכלה מעגלית. מאמץ משותף לשימוש חוזר של יותר פלסטיק ותמריצים לחברות. לטענתם, את העלות ניתן לקזז על ידי הגדלת השימוש החוזר של פלסטיק בין העסקים - כלומר המשאבים הנוספים שדרושים בכדי להגביר את המיחזור יתוגמלו על ידי חיסכון משמעותי בעלויות האריזה.

על פי הדו"ח, כלכלת הפלסטיק החדשה צריכה להתחיל בארה"ב, אירופה ואסיה שמהווים 85% מכלל ייצור הפלסטיק בעולם. נכון לרגע זה מצויין במאמר ש-80 אחוזים מכלל ייצור הפלסטיק בעולם מוצא את דרכו אל הים כאשר המקורות העיקריים לזיהום הם מחמש מדינות: סין אינדונזיה, תאילנד, וויטנאם והפילפינים. זה הזמן באמת להתחיל לעשות שינוי ולהתייחס למחקרים האלו בכובד ראש לפני שהדגים היחידים שישחו בים יהיו כאלו העשויים מפלסטיק.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים