גולשים בהסוואה: החליפה החדשה שדוחה כרישים...!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

החורף עדיין לא כאן אבל הכרישים תמיד נמצאים בסביבה, אולי בארץ תקיפות כרישים אינן כה נפוצות אבל ברחבי העולם זה הפחד הגדול ביותר שקיים. יש לו שיניים חדות, מסת גוף אדירה, הוא מהיר ביותר ויש לו תיאבון גדול לרגליים וידיים... הכריש היה מאז ומתמיד יראת הגולשים וכלל הרוחצים בים. בכל ים ואוקיאנוס קיים החשש לתקיפה ובכל מוח אנושי מקונן הפחד ממפגש קטלני עם הדג . כעת, קבוצת חוקרים ממכון מחקר אוסטרלי פיתחו חליפה בעלת צבעי הסוואה דוחה כרישים... האם זה עובד?

איזה צבע אוהב הכריש? אין ספק שאדום זה הצבע המועדף על הכריש אבל במכון המחקר האוסטרלי של אוניברסיטת מערב אוסטרליה (University of Western Australia) רצו לדעת איזהו הצבע הכי פחות מועדף עליו ושהכריש לא יבחין בו. שנים מספר לאחר שפיתחו באוסטרליה את מכשיר דוחה הכרישים, צוות מפתחים של חברה אוסטרלית יחד עם מדענים מהאוניברסיטה, עיצבו וייצרו את הפתרון שלדעתם הוא המעשי ביותר לתקיפות הכרישים – חליפה בצבעי הסוואה דוחה כרישים.

art2

החוקרים פיתחו שני סוגים של חליפות גלישה בצבעי הסוואה: שחור ולבן (כמו זברה, רק לא למאכל) ואפור עם פסים ירקרקים (שמזכיר את עור גופה של המפלצת מהסרט "הטורף"). הגולש שיעטה על גופו את אחת מהחליפות יקשה מאוד על הכריש לראותו, וגם אם הוא כן יבחין בו, הצבעים יראו לכריש כאיום פוטנציאלי ושאינו ראוי למאכל. החליפה החכמה והחמקמקה גורמת לבלבול וויזואלי בעיני הכריש וגורמת לגולש להיות פחות נראה ובולט לעין לטורף הימי. הסחת הדעת ממשיכה גם עם הצבעים המפוספסים בשחור לבן שאומרים לכריש כי הגולש אינו ראוי למאכל ויכול להיות רעיל.

את טכנולוגיית צבעי החליפה דוחת הכרישים ניתן להחיל גם על מוצרים נלווים של הגולשים וכלל העוסקים בספורט הימי: ביגוד ימי (חליפות, שורטים, לייקרות) מדבקות על בלוני אוויר של צוללנים, גלשנים, קייאקים, מגלשי סקי ועוד. Radiator היא החברה הראשונה שרכשה את הזכויות הטכנולוגיות של פיתוח החליפה והמדבקות לציפויים של הגלשנים, וזאת בזמן שחברות נוספות שוקלות גם הן לפעול בצורה דומה וליישם זאת על מוצריהן.

shark proof wetsuit חליפת גלישה דוחתה כרישים בצבעי הסוואה

המצאות גדולות מתחילות במקום שזקוקים להן הכי הרבה ומערב אוסטרליה ידוע (לשמצה) בריבוי מקרי התקיפה של כרישים לאורך חופיה וביתו הקבוע של העמלץ האימתני. הפיתוח של חליפות דוחות הכרישים נוסה עד כה בהצלחה רק במים שורצי כרישים מסוג טיגריס (tiger sharks) וטרם נוסו על בני אדם... אז מה אתם אומרים...? יש מתנדבים?

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים