גלישה או קייאק: לאיזה ענף ספורט שייך הסאפ?

מאת יואב נקש יוני 19, 2017

הקרב האחרון בסדרת מלחמות המים מתנהל על היבשה. למי הבעלות על הסטנד אפ פאדל? לאיזה ענף הוא שייך? ארגון הקאנו העולמי מתעקש שהסאפ משתייך אליו בגלל השימוש במשוט ואילו ארגון הגלישה העולמי טוען שעצם הרכיבה על פני המים בעמידה משייך את הסאפ באופן אוטומטי לענף גלישת הגלים. אבסורד עד כמה שישמע, ההכרעה בסוגיה תתקבל בבית המשפט.

כן, זו סיטואציה מוזרה בהחלט מכייון שבאמת קשה לקבוע מהו סטנד-אפ פאדל בדיוק. זו הכלאה של גלישה וחתירה עם משוט בעמידה. מן הסתם כשזה נעשה על גלי הים זה הופך לגלישת גלים אבל מה במצב שבו השימוש בסאפ נעשה על מים שטוחים (בים ובאגמים)? לשני ענפי הספורט יש טיעונים משכנעים ואת הפסיקה יוכל לתת רק בית המשפט לעניני ספורט.

"אם האדם עומד או יושב זה ממש לא משנה", מסביר סיימון טולסון יו"ר ארגון הקאנו העולמי ICF. "עצם השימוש במשוט בחתירה הוא שקובע כי הסאפ שייך לענף שלנו". לטענתו של טולסון היה צורך בהתרעבות חיצונית לפתרון הסוגיה מכיוון שניסיון הגישור לא היה ידידותי לדבריו. "אנו מתמקדים בעיקר בסאפ שנעשה על גבי מים שטוחים וגלישה בחופים אינו התחום שלנו. ומכיוון שהניסיון להתפשר לא צלח בינינו וענף הגלישה לא רוצה לוותר על תחום השימוש בסאפ במים שטוחים, הדבר הביא לחילופי דברים קשים ודיון שגובל באיבה.

בישיבה או בעמידה? לאיזה ענף אתה שייך אדון סאפ?

במשך שנים רבות ארגון הגלישה העולמי ISA בראשותו של פרננדו אגרה ניכס לענף את הסאפ. "ה-ISA מקדם בברכה כל ניסיון להעלות מחדש את הזכות ההיסטורית לבעלות על הסטנד אפ פאדל. וזאת בכדי שנוכל לדאוג לקידומו  ופיתוחו של הספורט למען גולשי הסאפ בכל רחבי העולם", אומר אגרה. "במשך שנים רבות תחת פיקוחו של ה-ISA, ענף הסאפ בגלישה ובתחרויות המירוץ זכו לפופולריות גדולה ולפיתוח רחב בתחום המקצועני.

אז מה דעתכם? למי שייך ספורט הסאפ? לקאנו או לגלישה??

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים