חדשות

שומרת על האיזון: צ'ילה תקים שמורה ימית ענקית באיי הפסחא

מאת יואב נקש אוקטובר 15, 2015

במהלך הכנס העולמי "האוקיינוס שלנו" (Nuestra Oceanos), שנערך בוולפראיסו (Valparaiso) בתחילת חודש אוקטובר 2015, הודיעה צ'ילה על כוונתה להקים את אחד מהפארקים הימיים הגדולים בעולם סביב איי הפסחא. נשיאת צ'ילה מישל באצ'לה (Michelle Bachelet) אישרה את פיתוחו של אזור ימי מוגן (MPA) על פני שטח של 720,000 הקילומטר רבועים במים הכלכליים של האי הקסום הידוע גם בשם Rapa Nui.

שמורה עצומה זו ששטחה יהיה כגודל איטליה תתווסף לחמש שמורות ימיות ושני פארקים ימיים שכבר קיימים בצ'ילה. החלטה זו התקבלה בתיאום עם קהילת תושבי איי הפסחא ובהתחשבות עם צרכיהם המסחריים הבסיסיים ותרבותם עתיקת היומין שמקורה בדייג. החלטה זו עומדת גם בקנה מידה אחד עם הנורמות הנוכחיות שנקבעו באמנה מספר 169 של ארגון העבודה הבינלאומי.

איי הפסחא. 887 פסלים מהשנים מהמאה ה-11 לספירה. איזון אקולוגי לצד קיום מסורת התושבים

"הפעולה הנפלאה שבה נקטנו מטרתה לשמור על אוצרות הטבע שמסביב לאי המרוחק כמו גם את המגוון הביולוגי שמזין את תושבי ראפה נואי שיאפשר להם להמשיך את מסורת אבותיהם שמתפרשת על פני עשורים רבים", אומר ריצ'ארד ברנסון מנכ"ל חברת Virgin, שהיה אחד מהנואמים של הכנס.

איי Desventuradas והמים המקיפים אותם הם בית למינים רבים וייחודיים שנמצאים בסכנת הכחדה. בהכריזם על השטח כשמורת טבע ופארק ימי, לא יורשו לעשות כל פעילות כרייה או דייג שיהרסו את האיזון הביולוגי, זאת למעט שטח קטן שהוקצה לדייג עבור התושבים. יחד עם זאת יהיה עידוד כלכלי של תיירות בת-קיימא אך באופן מדוד ומבוקר.

בסכנת הכחדה: ה-Sun Fish

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים