מפסגת ההר לפסגת המים: גלישת סקי על גלי ענק בהוואי

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

במקום רחוק מכאן יורד שלג וקר מאוד, אפילו קפוא, אבל קרוב אליך חם ויש גלים (גבוהים). בבית שלך עומדים זוג מחליקי סקי ואתה חייב להתאמן לקראת חופשת הסקי הבאה באותו יעד מושלג, אז למה שלא נשלב את הגלים ואת הסקי ונגלוש על גלי הענק של Jaws  בהוואי...?! טוב, אולי קצת הלכתי רחוק עם הרעיון של סקי על הגלים ועוד על גלי הענק... אבל צ'אק פטרסון, ,"גולש הכל-יכול", מוכיח שזה אפשרי והוא ממחיש לנו איך הוא עושה זאת – במילה אחת:  מ ג נ י ב!

צ'אק פטרסון (Chuck Patterson) הוא איש ים כישרוני ביותר, בעל אומץ אדיר שאינו יודע פחד. במקור צ'אק מגיע מהוואי הטרופית אבל בעברו הוא היה גולש סקי מקצוען שהתחרה ביעדים מושלגים בעולם. את הקונספט של גלישת גלים על סקי שהתחילו מייק דגלאס (Mike Douglas), וקודי טאונסנד (Cody Townsend) הוא לקח למחוזות גבוהים ביותר על פסגת גלי הענק של Jaws בהוואי.

Chuck Patterson ski surfing

באחד מהסוולים הענקיים שפקדו את חופי הוואי, פטרסון עשה פעמיו אל עבר מאווי לבחון את עצמו מגשים את חלום הסקי הרטוב שלו. לאחר ששחרר את החבל מהג'ט סקי שגרר אותו, עם שני מגלשי סקי וכשהוא מחזיק במקלות, הוא ירד את פסגת הגל האדיר בסלאלום מקצועי. התוצאה הסופית ממש מדהימה, השילוב האדיר שבין סקי לגלישת גלים הופך לעובדה מעוררת השראה. "הייתה לי תחושה שזה אפשרי", אומר צ'אק, "בסה"כ מדובר בשילוב היכולות של סקי אלפיני עם גלישה על גלים – הרעיון מבוסס על אותו העקרון. הכיבוש של גלים גבוהים עם סקי בגלישת טואו-אין (Tow-in) הוא דבר שלא נעשה בעבר".

צ'אק פטרסון סקי גלים בהוואי

לגלוש על הגל של Jaws כמו לעשות סקי מפסגת הר מושלג דורש הרבה מאוד הכנות מקדימות, וכללי בטיחות נוקשים. "יש הרבה מאוד הכנות והדגשים בטיחותיים לקראת משימה שכזאת אבל כשמגיעים לרגע המיוחל וטובלים במים, אז מתחיל הפאן." לאחר שגלש על פני גל בגובה של 40 פיט (13 מטר), צ'אק פטרסון מוכיח שגלישת גלים עם סקי היא אפשרית וממשיך ואומר שהרבה מאוד מהמאפיינים שמזוהים עם סקי מוצאים ביטוי בגלישה שכזאת בדיוק כמו לדהור על פני ירידה תלולה ומושלגת מקצהו של הר.

ואיך ההרגשה? בדיוק כמו שזה נראה. "מלבד המאפיינים המקבילים שבמשטח הגלישה, על מים ועל שלג, זוהי כמט אותה ההרגשה." אומר צ'ק. "ברגע שאתה משחרר את החבל וגולש במורד פני הגל, מבצע חיתוכים וסלאלומים בכדי להישאר בכיס הפנימי של הגל, ההרגשה פשוט ממכרת..."

האמת, שזה נראה מדליק. בצפייה בקליפ שבו גולש פטרסון על הסקי נדמה שבהחלט יש בזה משהו מיוחד, ססגוני, מקצועי שמקטין במידה ניכרת את ההבדלים שקיימים בין סקי על שלג לגלישה בים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים