קרב האגדות בג'פריס ביי - אוקי מול טום קארן

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

ג'פריס ביי בדרום אפריקה נחשב לאחד מהגלים הארוכים והמושלמים בעולם. על גל זה יערך "הקרב" בין שניים מהגולשים התחרותיים הטובים ביותר בכל הזמנים: מארק "אוקי" אוקילופו ה"שור הזועם" מול טום קארן שיש המכנים אותו "אבי הגלישה המודרנית".

היריבות התחרותית בין שני הגולשים הטובים בכל הזמנים הניבה בעבר מספר מפגשים שלא ישכחו לעולם. בשנים הראשונות של סבב ה-ASP, קארן ואוקי שלטו בעולם הגלישה בזכות תצוגת הגלישה המשכנעת שלהם. לאחר יותר משני עשורים בהם לא התחרו אחד מול השני, אתם המעריצים בבית תוכלו לראות בשידור חי כיצד שני הגולשים האגדיים הולכים ראש בראש, בשבירת הפויינט ברייק הימנית הטובה בעולם!

ב-16 המפגשים ביניהם, כל אחד ניצח שמונה, כך שהמפגש הקרוב בג'פריס יכריע סוף סוף את היריבות הנצחית ביניהם. במהלך שנות השמונים, לא הייתה יריבות "חמה" מזו של קארן ואוקי. בכל פעם בה נפגשו, ניצוצות עפו, הטמפרטורה עלתה ואלפים נאספו על החוף לצפות ."ראיתי את אוקי לראשונה בג'פריס עוד לפני שפרץ לתודעה. הייתה לו כ"כ הרבה אנרגיה ומהירות בכל תנועה", אמר קארן האגדי. Occy

אוקי, נמרץ, אנרגטי, מוחצן, היה באותם ימים בדיוק ההפך מיריבו טום קארן שהתאפיין בצניעות ומופנמות שקטה. המשותף לשניהם היה התחרותיות העצומה שהובילה אותם להישגים כבירים בעולם הגלישה. "לראשונה ראיתי את קארן בוונדה ביץ', סידני. הוא היה היחידי במים בים של 2 מטר וחצי. באותה שנה הוא פשוט שלט בכל תחרות, אי אפשר היה לנצח אותו", אומר אוקי.

בכל אירוע/ תחרות שנערכו, תמיד היו 2 מחנות: המחנה של אוקי והמחנה של קארן. זו הייתה יריבות קלאסית. "גופי פוטר" נגד "רגולר", גלישה פראית של אוקי נגד הסטייל מאסטר קארן, אוסטרליה נגד אמריקה. הרגעים הזכורים ביותר שלהם היו חצי הגמר בבלס ביץ' בו ניצח קארן מה שהוביל אותו לאליפות עולם ב-85/6, ושני הגמרים של ה-OP PRO בהם ניצח אוקי. התחרות נערכה מול קהל של 100,000 איש בהנטינגטון ביץ' קליפורניה. "היריבות החלה כנראה בהנטינגטון, שם עמדו אלפי אנשים לעודד את קארן. הייתי חייב לנצח שם", אומר אוקי. "אני זוכר שגלשתי טוב אבל אוקי ניצח בהפרש של גל אחד טוב יותר. זה היה מאוד מותח ומתיש", נזכר טום קארן.
curren
קארן השיג בקריירה שלו 353 ניצחונות מקצה, 33 ניצחונות בתחרויות ושלושה תארי אלוף עולם. אוקי זכה ב-380 מקצים, 12 תחרויות ואליפות עולם אחת. שניהם כיכבו בקאמבקים מדהימים שהסתיימו באליפות עולם. קארן לקח את האליפות ב-1990 לאחר שחזר לגלישה תחרותית. אוקי זכה ב-1999 אחרי שנעלם מתחרויות למשך עשור.

גם קארן וגם אוקי תמיד בלטו בג'פריס ביי. אוקי ניצח את התחרות ב-1984 עם מתקפת בקסייד ששינתה את גלישת הבקסייד לעד. סגנונו של קארן התאים באופן מושלם לחומות הארוכות של ג'פריס ביי. השניים לעולם לא נפגשו בפויינט של ג'פריס ביי. תחרות הבילבונג פרו 2009, תספק לנו מבט לאחד מהמקצים המעניינים ביותר, הגלישה האגרסיבית של אוקי לבקסייד מול הזרימה הטבעית של קארן. "הכל יוכרע שם בג'פריס" אומר אוקי, "קארן תמיד היה מסתורי ולא ניתן לדעת מה הוא מחביא. התאמנתי רבות לאחרונה עם פרקו וגם לבד, אני אהיה מוכן לזה". קארן, בצניעות האופיינית לו אומר, "קרב מול אוקי יהיה דבר גדול עבורי. אצטרך לעבוד קשה מאוד בכדי לנצח אותו. כשאוקי יוצא למקצה, תמיד יש לו סיכוי טוב לנצח, לא משנה איפה ונגד מי", סיכם קארן.

הישארו צמודים ל- www.billabongpro.com בין 9-19 ליולי בכדי לחזות בקרב ההיסטורי.

לפניכם הסטטיסטיקה של אוקי וקארן עד היום:

Total of 16 heats
Mark Occhilupo – 8 wins
1983, Semis, Marui World Surfing Pro, Herbara Beach, Japan
1983, Round 1, Beaurepaires Open, Cronulla, AUS
1984, Round 3, OP America Series, Jensen Bch, Florida
1984, Round 2, Gunston 500, Durban South Africa
1984, Round 2, Tutti Frutti Lacanau Pro, Lacanau, France
1985, Final, Op Pro HB, California, USA
1986, Semis, Op Pro HB, California, USA
1986, Final, BHP Steel International, Newcastle, AUS
 
Tom Curren – 8 wins
1984, Semis, Stubbies Surf Classic, Burleigh Heads, AUS
1985, Semis, BHP Steel International, Newcastle, AUS
1985, Semis, Billabong Pro, Sunset/Waimea, HAW
1985, Semis, Stubbies Surf Classic, Burleigh Heads, AUS
1985, Semis, Rip Curl Subaru Easter Classic, Bells, AUS
1986, Semis, Marui Japan Open, Habushi-Ura, Niijima, Japan
1987, Final, Stubbies US Pro, Oceanside, USA
1988, Semis, Marui Japan Open, Habushi-Ura, Niijima, Japan

Career Statistics

 

Mark Occhilupo – June 16, 1966
Total of 685 heats, 380 wins, 55% winning
22 finals, 12 wins, 55% winning
 
 Tom Curren – July 3, 1964
Total of 506 heats, 353 wins, 70% winning
45 finals, 33 wins, 73% winning

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים