קפה על הקצה - ככה (לא) בונים תיירות בטיילת אשקלון

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

להבדיל מהפטריות שצומחות לאחר הגשם, בקיץ האחרון ולפני בוא הגשם, צצו להם שני בתי קפה על קו המצוק בחוף אשקלון. מסתבר שהעונה של פולי הקפה לא קשורה לכמות הגשמים שיורדת אלא לצורך הבלתי מוסבר להקמתם של בתי קפה בקרבה יתרה לחוף הים במקום לטפל במפגעים מסוכנים שקיימים כבר שנים לאורכם. על אף שאינני צורך קפה באופן עקבי אין לי כל התנגדות לכוס קפה מהביל עם נוף של ים ושקיעה אבל מדוע זה צריך לבוא על חשבון הנוף בטיילת אשקלון ובצורה כה מסוכנת על קצה המצוק?

art2

על אף שעל השלט באתר הבניה נכתב מסעדת "שמשון" (כמה מקורי...) אם הייתי צריך למצוא שם לבית הקפה החדש שנבנה בימים אלו על טיילת אשקלון, המשקיף על חוף בר-כוכבא, הייתי לבטח מכנה אותו בשם "קפה קצה" (כל הזכויות שמורות). זאת מכיוון שבית הקפה החדש המוקם בימים אלו נמצא ממש בקרבה לקצה מצוק הכורכר. אז נכון שיש סוללת אבנים שמגינה על המצוק ושוברי הגלים שנמצאים ממול טרם נשברו תחת עומס הגלים, אך המיקום מעורר תהיות לגבי הדרך שבה אישרו הקמתו של עסק מסחרי במקום שידוע כמסוכן ומועד לפורענות.

IMG_0782

על קצה מתחם הולידיי-אין נפתח בתחילת קיץ 2012 בית קפה בשם "קפה השייח" (עוד שם מקורי...), ללא ספק יש צורך במקומות ישיבה עם נוף של ים אך גם שם מוקמו כיסאות ושולחנות במרחק יריקה מקצה המצוק. טיילת אשקלון, כשמה כן היא, מיועדת להליכה, רכיבה על אופנים ואינה אמורה לשמש כלי רכב ממונעים. אם לא די בכך שבמשך שבועות רבים בזמן הקמת בית הקפה הטיילת הפכה לאוטוסטראדה של רכבים, גם כיום מופעל שם "קו ישיר" של קלנועיות שמסיעות את הלקוחות הלוך ושוב. מדובר אומנם בכלי רכב חשמלי שמטרתו להקל על המתקשים / מוגבלים להגיע באופן רגלי לבית הקפה אך אין הדבר אומר שהסיכון בפגיעה בהולך רגל אינה קיימת. יחד עם זאת ומאז החלו עבודות הקמת "קפה השייח" המחסומים שאמורים למנוע את כניסתם של רכבים אינם סגורים באופן רציף וישנם נהגים רבים שמנצלים את הפרצה ומסתננים אל רחבת הטיילת עם רכביהם.

IMG_0784

נכון לרגע כתיבת דברים אלו, יום שלישי 11.09.2012, קפה השייח נסגר – מעומק הלב ובכל הכנות אני אומר "כמה חבל". בהחלט יש מקום לבתי קפה אך כנראה שזה אינו רווחי כמו שנדמה והתזמון של הקמתו לקה בחסר –

מה עושים בכדי שמקרים כמות אלו לא ישנו? כפי שציינתי בהמשך הכתבה: משקיעים בשיקומו של החוף לתיירות בכדי שתהיה תנועה ערה יותר של מבקרים – אי אפשר להתחיל מהסוף, צריך לטפל ביסודות!

art5

 

נחזור ל"קפה קצה" שנמצא בתהליכי הקמה וכל ניסיונותיי להבין כיצד מאשרים הקמתו של בית קפה בקרבה כל כך גדולה למצוק עולה בתוהו. במשך שנים העירייה ונציגיה "הירוקים" התנגדו לשחזורו של מבנה הסוכה הלבנה בטענה שיש בעבודות הנערכות במקום פגיעה במצוק. מהבעלים של גוטה, מר רונן טבקול, ביקשו אישורים מרחיקי לכת שכללו תחזיות ובדיקות מקיפות על ההשפעות הסביבתיות והימיות שנגרמות כתוצאה מעבודותיו במקום (ולהזכירכם מדובר במבנה שקיים כבר למעלה מארבעים שנה). אך במקרה של הקפה החדש שנבנה מ"יש מאין" אישרו זאת ללא הסתייגויות בפרק זמן קצר מאוד.

IMG_0787

אין כל ספק שענף התיירות באשקלון צריך חיזוק וכי יש מקום לבניית בתי קפה בקרבה לים אך במקרה של "קפה קצה" מיקומו בהחלט בעייתי לא רק בגלל הסיכון שבקרבה למצוק אלא גם בגלל בעיה חזותית. בית הקפה ממוקם מערבית משביל הטיילת על מה שהיה פעם גינה פרחונית ויפה. בסיום הקמתו הוא יחסום את הנוף הנשקף אל הים – האם לא היה עדיף להקימו בצידה המזרחי של הטיילת? יחד עם זאת, מימינו של בית הקפה, נמצאת נקודת תצפית מקורה... הנוף הנשקף ממנה עוצר נשימה, זוגות אוהבים ומשפחות נהנות מרחש הגלים והנוף, כיסאות ישיבה מאפשרים מנוחה אך עם "קפה קצה" כנראה שגם הנוף ישתנה, מספר המשקיפים יעלה (מי צופה על מי?) ומוסיקת הרקע תעלה בעוצמתה על רחש הגלים. גם נקודת תצפית זו צריכה להדליק נורה אדומה למקימי בית הקפה, שכן בסיס הכורכר של התצפית "נאכל" מידי שנה בעוד כמה סנטימטרים.

art3

למשפט המפורסם "גבוה יותר, חזק יותר, מהיר יותר" ניתן להוסיף גם "קרוב יותר". שם המשחק באשקלון: יוקרה! כולם רוצים עסק שיושב על שפת המים וכמה שיותר קרוב לשמש השוקעת. נראה שלקברניטי העיר לא אכפת ממה שקורה בבסיסם הקלוקל של דברים כל עוד הם  נראים יפים ומהודרים. מצב החופים גרוע? המצוק קורס? עזוב שטויות, כמה סוכר אתה רוצה בקפה?

art6

חוף ומצוק אשקלון זקוק לטיפול יסודי ולא קוסמטיקה בדמותם של בתי קפה מצועצעים. תיירות ושיפור אורח החיים בקרבה לחופים אינם יכולים להתקיים רק בזכותם של פולי הקפה כי אם אך ורק ע"י שיפור התשתיות הקיימות בחוף, שיקומו של המצוק, הגנה על החוף וקידומם של מרחבים פתוחים הכוללים ריאות ירוקות.

כתבה מאת יואב נקש  - ספטמבר 2012

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים