חדשות

ה'כריש' של קוסטה ריקה: גולש נפצע מתקיפת תנין בטמרינדו

מאת יואב נקש מרץ 15, 2015

תנינים בקוסטה ריקה נמצאים כמעט בכל פינת נהר של מים מתוקים ולעיתים גם במים המלוחים של הים. מעטים הם המקרים שבהם התנינים תוקפים אנשים (זאת רק במידה והם נופלים לנהר שורץ תנינים בזמן שהם מאכילים אותם בשר) ומעטים עוד יותר המקרים שמדווחים על תקיפתם של גולשים בין הגלים. מעת לעת מגיע סיפור שכזה והאחרון שבינהם מטמארינדו (Tamarindo) מגולל את המקרה של גולש קנדי שנזקק לטיפול רפואי לאחר שתנין נגס ברגלו.

וואל מוסקאלו ( Val Muscalu), גולש קנדי ממונטריאול, הותקף בתחילת חודש מרץ 2015 ע"י תמסח בזמן שגלש בחוף ימה של טמרינדו. בעת המקרה, וואל ישב על גלשנו כשלפתע הרגיש שמשהו נושך אותו בעוצמה רבה בכף רגלו. מעוצמת הנגיסה הוא נפל מהגלשן וכאשר הצליח להתעשת הוא שחה אל החוף כשמרגלו ניגר דם רב. גולשים שניגשו להעניק לו עזרה השתמשו בלייקרה כחסם עורקים והבהילו אותו אל בית החולים המקומי. הרופאים שטיפלו בו אמרו כי נגרם נזק לגיד אך מצבו קל מאוד והוא נזקק רק לכמה תפרים (זהירות: תמונה לא קלה לצפייה).

האם זהו התמסח שנגס ברגלו של הגולש הקנדי? חוף טמרינדו קוסטה ריקה

בכל אותה העת שבה שחה אל החוף, וואל היה בטוח שהוא הותקף על ידי כריש אך גולשים שהיו עדים למקרה דיווחו כי הם הבחינו בתנין באורך של כ-3 מטרים שעשה את דרכו מן המים בחזרה אל הנהר. צוות הרופאים שבחן את סימני הנשיכה אישר את הממצא וקבע שמדובר בסימני שיניים של תנין ולא של כריש. לגולש הקנדי היה מזל רב שפציעתו הפיזית היא קלה וזאת על אף שהטראומה הנפשית היא לבטח קשה.

שלט על גדת נהר בקוסטה ריקה. תמרור אזהרה שחור על גבי צהוב.

אזהרות מסע לגולשים בקוסטה-ריקה כוללים באופן תמידי את הסכנה מפני תנינים. מהדרום ועד הצפון, הג'ונגל הקוסטה-ריקאי אינו עוצר על החוף ויכול בקלות גם לגלוש ולהכנס אל הים. בפאבונס, חאקו, בוקה בראנקה, סנטה טרזה, טמארינדו, וויצ'ס רוק או בכל ספוט אחר, תמיד ישנה אפשרות שתנינים "יגלשו" איתכם. בשנת 2008 הותקף נער בן 13 על ידי תנין בשעה שגלש בפלאיה הרמוסה (Playa Hermosa) וקרע את העור מעל רגלו (זהירות: תמונה לא קלה לצפייה).לא פעם כבר דיווחו גולשים שהבחינו בשתי עיניים מאחורי לוע מוארך שמציץ מעל גובה פני הים - אלו הם אינם סיפורים שאמורים להפחיד אתכם כי אם לגרום לכל גולש לגלות עירנות ולהיות מודע לקיומם של התנינים בסביבתם. 

הם שרדו מיליוני שנים - הם גם שוחים במים מלוחים.

אז כיצד מגיעים התנינים אל הים? מרבית התנינים חיים בנהרות מים מתוקים ובערוצים הקרובים לשפך הים אך ישנם שיכולים לחיות ולשחות במים מלוחים. במצב של גשמים מרובים (לרוב בעונה הרטובה) או גאות גבוהה של הים, ערוצי הנהרות מתחברים וזורמים אל מי הים המלוחים. התנינים נסחפים, מאבדים את הכיוון ונשטפים עם זרם הנהר אל תוך הגלים. ספוט הגלישה של בוקה בראנקה (Boca Baranca) לדוגמא שממוקם דרומית לפונטה ריינס (Punta Reinas), נחשב לספוט גלישה מסוכן בגלל האפשרות הגבוהה של מפגש עם תנינים. המים כהים עד שחורים והגלים המושלמים נשברים בדיוק מול שפך הנהר - אותו נהר שבמעלה מספר קילומטרים משם, תיירים זורקים בשר מהגשר היישר ללוע התנינים.

קרוק ב-Witches Rock - תנין שוחה בפוינט

בים יש הרבה סכנות, בקוסטה ריקה לא פחות... תהיו עירניים לסביבתכם, תמיד תגלשו עם חברים, שימו לב לתנאי מזג האוויר (גשמים וגאות) ולמקום שו אתם נמצאים (שפכי הנהרות או חופים קרובים למונגרובים) - גילוי העירנות והזהירות יפחיתו את הסכנה וטיול הגלישה יהיה רק לחוויה טובה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים