דחף את הגלשן בפיו של הכריש והציל חמישה ילדים

מאת יואב נקש אוקטובר 29, 2014

אם ששומרת על גוזליה מטורפים הוא כמו אב ששומר על ילדיו מכרישים. קאלו רוברסון מהוואי יכול לטפוח לעצמו על השכם ולהתגאות בעובדה שהצליח לקיים חלק חשוב מייעודו כאב כשהציל את חיי ילדיו וחבריהם ממלתעותיו של כריש טיגריס. הסיפור ההרואי היה יכול להפוך לטרגדיה אלמלא היה פועל בנחישות, בקור רוח ובאחריות. וגם, איך הפך האב את הסיפור ההרואי לשיעור בפרסום כשהצליח לעשות לימונדה מלימון.

art3

חמשת הילדים בריאים ושלמים

ב-21 באוקטובר 2014 קלאו רוברסון (Kaleo Roberson) ממאווי הוואי, לקח את שלושת ילדיו ושני חבריהם לגלוש יחדיו במקום הקרוי Maalaea Freight Trains. באותו היום הגלים נשברו כ-100 מטרים מהחוף והמים היו עכורים מהגשמים הרבים שירדו כתוצאה מהוריקן אנה שפקדה את איי הוואי ימים ספורים לפני כן. לקלאו שלושה בנים: סטיב בן ה-6 ושני התאומים ג'אסטין ואריק בני 8. בזמן שהוא חיכה לדחוף את ילדיו אל הגל הנכון בפוינט, קאלו הבחין שהזרם במים נע באופן מהיר ומתפצל. ערנותו על המתרחש סביבו התחדדה וחששו על בטחונה של משפחתו התעצם כשהבחין שמשהו ממש אינו כשורה.  "למזלי אני הסתכלתי אל עבר הזרמים בצ'אנל ולא לעבר הגלים. אם לא הייתי עושה כך קרוב לוודאי שאני וילדיי כבר לא היינו בין החיים", משחזר קלאו את המקרה.

במרחק של כ-7 מטרים ממנו הבחין קלאו בכריש השוחה לעברו ולעבר הילדים שהיו עימו כשמלתעותיו פתוחות ומוכנות לנגיסה. זהו היה כריש טייגר באורך של כ-5 מטרים שנחשב לטורף מסוכן וקטלני יותר מהכריש הלבן. כרישי הטייגר ידועים בכך שהם אינם נוגסים ומרפים אלא נוגסים בחוזקה, מטלטלים ומטביעים את טרפם. "הוא היה עצום בגודלו ובהתחלה חשבתי שזהו כריש לווייתן אבל ככל שהוא התקרב אליי הייתי יכול ממש לראות אל תוך גרונו, את הלשון, הכל. זה היה פראי ומטורף" מספר קלאו. "ברגע מהיר ואינסטקטיבי לפתתי את אחד התאומים בידי ובידי השנייה דחפתי את הגלשן לתוך לועו של הכריש. לאחר שהוא נגס בו הוא ירק אותו החוצה ואז התחלתי לצעוק ממש חזק ובתקיפות. משהו עבר עליי, זה היה ממש כמו קריאות קרב. השתמשתי בגלשן שלי כמו בנשק וחבטתי בו פעמיים. ואז הוא הסתובב באגרסיביות והיכה בי ממש חזק עם הזנב שלו. הבן שלי כבר חתר הרחק מהמקום והמכה של זנב הכריש דחף אותי הרחק ממנו." משחזר קלאו את סיפורו. ואם סיפור הגבורה הזה לא מספיק אז בדרכו אל החוף גם קפץ על גבו צלם שנכח במקום. הצלם המפוחד לא הרפה ממנו והוא נאלץ לחתור על גלשן ה-Lost  שלו בגובה 6.3 כל הדרך אל החוף עם משקל עודף על הגב.

art4

כריש טיגריסי: מסוכן יותר מהעמלץ

לאחר המקרה, ועת התבשרו שבאותו הבוקר גולש נוסף נתקל בכריש באותו המקום, הרשויות סגרו שישה קילומטרים של חוף וחיפשו אחר עקבות הכריש. מומחים שבדקו את סימני השיניים שהשאיר הכריש על הגלשן של קלאו הגיעו למסקנה כי אכן מדובר בכריש טיגריסי בגודל של כחמישה מטרים. קלאו הסביר שהכריש לא הצליח להסיר חתיכה מגלשן ה- Mayhem שלו מכיוון שהוא מצופה בגלאס אפוקסי מאוד קשיח מסוג Keahana epoxy. "האפוקסי היה כל כך קשה שזה בטח הדהים את הכריש" הוא אומר. מוסיף ואומר קאלו שמכנסי הגלישה הכחולים של Volcom אשר לבש כנראה פיתו את הכריש לשחות ישירות לעברם.

art2

משפחת רוברסון והגלשן שאותו דחף קאלו לפיו של הכריש

ועכשיו לטוויסט. גולשים ששמעו וקראו את קורות סרט האימה שחוותה המשפחה, לא יכלו שלא להבחין (גם בתמונה) כי האב האמיץ לקח את הסיפור ומינף אותו לכיוון פרסומי במטרה שישרת אותו ו/או את ילדיו. האחים לבית רוברסון הם גולשים טובים שלהם צפוי עתיד מזהיר. האחים אף נקראו על שמם של גולשים מיתולוגיים ממאווי (Steve Cooney, Justin Roberson  ו- Eric Diaz). רבים מאמינים שהסיפור, אמיתי ככל שיהיה, הפך לפארסה פרסומית שיש בה בכדי לקדם את הספונסרים של בניו בעתיד להלן: חברת גלשני לוסט, ווולקום. קאלו שבחר לא להתייחס להאשמות השתמש בטכניקה הפוכה ועקץ את המקטרגים באומרו כי הוא אינו רוצה שהמקרה יגרום לילדיו לפחד והם ישובו לגלוש עם גלשני הלוסט ברגע שהים יחזור להיות צלול.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים