דעיכת הדוב הלבן: תמונה שמשליכה בפנינו מציאות עגומה!

מאת יואב נקש ספטמבר 15, 2015

האם אתם יכולים לתאר לעצמכם את ארקטיקה בלי דובי הקוטב? לשמות הלטינים שנתנו לקטבים לא תהיה כל משמעות בלי הדובים הלבנים שמסמלים יותר מכל את הקודקוד הצפוני הקפוא, שכן ארקטיקה פירושה בלטינית "המקום שבו יש דובים", והפירוש של אנטארקטיקה הוא "המקום שבו אין דובים". תמונתו של דוב כחוש ורזה שצולמה בנורבגיה ע"י קרסטין לנגנברג (Kerstin Langenberger) הפכה במהרה לאייקון שמסמל את שינוי האקלים המתרחש על פני כוכב הלכת שלנו. האם דרכנו לקראת אנטארקטיקה גם בקוטב הצפוני?

התמונה קורעת הלב שכאילו ועברה עיבוד בפוטושופ, היא אכן אמיתית והספיקה במהרה לזעזע את עולם המרשתת כולה. בפוסט שהעלתה לפייסבוק יחד עם התמונה כתבה קרסטין את הדברים הבאים:

"אני רואה קרחונים נמסים ונסוגים מאות מטרים כבכל שנה. אני עדה להעלמות הקרח במהירות שיא. כן, ראיתי דובים בריאים אבל גם ראיתי דובי קוטב מתים וכאלה שגוועים ברעב. דובים הולכים על החופים ומחפשים אחר מזון, דובים מנסים לצוד איילים ואוכלים ביצי ציפורים ואצות ים. לבסוף הגעתי למסקנה שדובי הקוטב השמנים הם אך ורק הזכרים שנשארים באיזורי הקרחונים לאורך כל השנה. הנקבות לעומתם, שנשארות ביבשה על מנת ללדת, הן ברובן כחושות וחלשות. ככל שהקרחונים נסוגים יותר צפונה, כך הנקבות נשארות תקועות לארוך זמן ביבשה ושם אין מספיק מזון."

לטענתה של קריסטין, על אף שמומחים בארכיפלג סבלברד (Svalbard Archipelago) טוענים שאוכלוסיית דובי הקוטב יחסית יציבה, העובדה בשטח מצביעה אחרת והתחממות הגלובלית מורגשת עד מאוד ונותנת את אותותיה באיזור. תמונה מאת Kerstin Langenberger

על פי הארגון בינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע (IUCN) דובי הקוטב נמצאים כרגע ברשימה האדומה של הזנים הפגיעים ביותר. ה-IUCN מסבירים כי דובי הקוטב נמצאים ברשימה זאת מכיוון שככל הנראה מספר אוכלוסייתם ירדה ביותר מ-30% בשלושת הדורות האחרונים (45 שנים). זאת בעיקר בגלל איבוד בית גידולם הטבעי שנגרם בשל נסיגת הקרחונים.

"...הנקבות לעומתם, שנשארות ביבשה על מנת ללדת, הן ברובן כחושות וחלשות. ככל שהקרחונים נסוגים יותר צפונה, כך הנקבות נשארות תקועות לארוך זמן ביבשה ושם אין מספיק מזון."

והעתיד אינו נראה יותר טוב. ב- IUCN מוסיפים ואומרים כי שינויים באקלים הגלובלי מהווה סכנה ממשית לבית הגידול הטבעי של דובי הקוטב ודיאגרמות עתידיות שנעשו לאחרונה צופות נסיגה משמעותית של קרחוני הים ב- 50 עד 100 השנים הבאות".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים