אולי עכשיו נפסיק לפחד? צמיד Sharkbanz נגד כרישים

מאת יואב נקש ינואר 19, 2015

נראה שהיינו בכתבה הזו כבר בכמה וורסיות בעבר. ניסינו גלאים, חליפות, אזעקות, רצועות, מצופים ועכשיו נותר לנו גם לנסות צמידים נגד כרישים. אז מה כל כך מיוחד באחרון מכל שאר ההמצאות? שאת המכשיר הזה מפתחיו ניסו ממש על אנשים ששחו בקרבה לדגי המלתעות. ההמצאה פשוטה, קלה לנשיאה והתוצאה? מעניינת. האם ייתכן שאפשר כבר להפסיק לפחד מתקיפות כרישים? תלוי איזה כריש אתם שואלים.

שמם של הכרישים נודע לשמצה. הדג האימתני בעל אלפי השיניים החדות מטיל אימתו על שחיינים וגולשים בכל מרחבי העולם הכחול. כריש הוא טורף סקרן מטבעו ולכן במקרים רבים הוא רק "נוגס לטעימה" וממשיך הלאה בדרכו. תקיפותיהם של הכרישים אינן כה רבות כפי שניתן לחשוב אלא שלעיתים טעות קטנה שבזיהוי יכולה לפעור מלתעות. במצב שכזה מספיקה נשיכה אחת בכדי לקטוע איבר או לקטול חיים של אדם - עובדה זו מהווה את עיקר הסיבה מאימת הכריש ולנחיצות ברעיון כלשהו שירחיקו מאנשים.

לאחר מספר מפגשים קרובים ומפחידים במי הים, חברו דייוויד גאריסון ( David Garrison) ובנו נת'ן (Nathan) למיזם משותף שמטרתו פיתוח מכשיר שיוריד באופן משמעותי את התכנות תקיפת הכרישים. מכשיר ה- Sharkbanz שאותו המציאו הוא בעיקרו צמיד העשוי גומי שקוטרו כרצועת שעון ממוצע. הצמיד שולח גלי אותות מגנטים אשר משבשים את חושיו האלקטרו-קולטניים של הכריש. לטענת האב ובנו, מכשיר זה אמור להיות יעיל מאוד נגד כרישים בגלל רגישותם הרבה להפרעות אלקטרו-מגנטיות בחישניהם. "זה כמו לסנוור את עיניהם באור חזק. אין בזה דבר שפוגע בהם אלא שהחוויה פשוט לא נעימה להם וגורמת להם לשנות כיוון ולהתרחק", מסביר נת'ן.

זה כמו לסנוור את עיניהם באור חזק. אין בזה דבר שפוגע בהם אלא שהחוויה פשוט לא נעימה להם וגורמת להם לשנות כיוון ולהתרחק", מסביר נת'ן.

הפיתוח של צמיד ה-Sharkbanz מסתמך על מחקריו של המכון לחקר הימים במערב אוסטרליה אשר למד את השפעת ההפרעות האלקטרו מגנטיות על כרישים במשך כשני עשורים. הצמיד אינו מכיל כימיקלים רעילים, סוללה או חיווט חשמלי אלא מוסתרת בו טכנולוגיה עלומה ששולחת אותות של גלים מגנטים המפריעים לקולטנים של הכריש. בניסויים שנערכו נבחנה האפקטיביות שבגאדג'ט הבטיחותי והוכח כי יש ביכולתו להרחיק כרישים מסוג: טיגריס, למון, פטיש, Blacktip, Oceanic Whitetip, Nurse, Bonnethead וכריש ריף קאריבי. על אף כל זאת, משפחת גאריסון מודה בכנות ומדגישה שביכולתה של הטכנולוגיה שבצמיד להפחית את מספר ההיתקלויות אך אין בכוחה למנוע במאת האחוזים את התקיפות.

לווידוי של משפחת גאריסון, בנוגע לספקות שביעילות הצמיד, יש בסיס מציאותי. על פי המוצג בסרטון נראה שהגאריסונים ערכו את הניסוי האנושי עם סוג מסוים של כרישים, קטן במידותיו. זאת בזמן שבמעבדת הניסוי נדמה שיש "פיל" אחד גדול שממנו התחמקו ממתן תשובות– העמלץ כמובן. ניסוי מוצלח שכזה על הכריש הלבן או עם כל כריש גדול מימדים רעב אחר, היה יכול להיות ה-דבר הבא בתחום האנטי-שארקינג. כידוע, העמלץ אורב בסתר ומתקיף מהמצולות, במקרה שכזה האותות האלקטרומגנטים של הצמיד לא יהיו אפקטיביים והצמיד יהיה רק עוד פיסת ג'אנק פוד בקיבתו.

אם בניתם על מערכת מיגון משולבת + ממ"ד ועל כיפת ברזל נגד כלל הכרישים אז כנראה שצמיד ה- Sharkbanz עדיין לא יענה על כל צרכיכם. אבל אם תלבשו את חליפת ההסוואה, רצועה אקוסטית על הרגל, צמיד על היד ותגלשו לצד מצוף ששולח התראה, רק אז יכול להיות שהכריש יתייאש ויברח לנגוס בגולש הבא שיושב לצידכם...

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים