חדשות

יבש בגרון: Wavegarden מגיבים באיפוק על גל הבריכה של סלייטר

מאת יואב נקש דצמבר 25, 2015

על אף שהם לא היו הראשונים, Wavegarden תפסו חלון אסטרטגי בזמן ושעטו פנימה בסערה עם בריכות הגלים מעשי ידי אדם. לאחר שהשיקו את הבריכה ב-Snowdonia, וכשעל הפרק אמורות לקום בריכות נוספות בבריסטול, פורטוגלאוסטין (טקסס) ובמדינות נוספות ברחבי העולם, מגיע הגל של סלייטר ומאיים לנקז להם את המים מבריכות הגלים וליבשם - בשעה שעולם הגלישה מלקק שפתיים לנוכח המראות היפים של הגל המושלם, ב-Wavegarden מסתכלים מן הצד ומנגבים את הזיעה.

כשקלי סלייטר שחרר את הפצצה הזו לאוויר עולם חובבי הים, היה ניתן לתאר שגלי ההדף המושלמים עליהם הוא רכב יגיעו גם למנהלים של חברת Wavegarden. כבר במבט ראשון היה נראה שסלייטר הצליח להשיג משהו שהוא פי כמה יותר טוב ממה שהצליחה החברה הספרדית להפיק - גל חזק וצינורי שנשבר למרחק רב. ב"ווייבגארדן" בלעו את הרוק, וכשהגרון נותר יבש הם לקחו לגימה של מים והגיבו ל"מראות הקשים" בצורה יבשה ומושכלת. הם רוצים לראות מספרים, את העובדות, את הטכנולוגיה שמאחורי הגל, את המודל העסקי וכושר העמידות. מבחינתם, אין זה משנה אם הגל נראה יותר טוב כל עוד ואינו עומד בקנה המידה בשיווקו לציבור הרחב כמוצר מוגמר.

ווייבגארדן ב-Snowdonia עסק לכל דבר. אחרי שהעולם התרשם מהגל של סלייטר יהיה צריך להשקיע בשביל להשתפר.

"אין לנו הרבה מה להגיד בנוגע לוודיאו שהציגה חברת Kelly Slater wave Co, מעבר לכך שצפינו בגל שנראה ממש טוב", אומר פליפ וורגר (Felip Verger), ממנהלי החברה למראיינו באתר אינרשיה. "אנו פועלים על פי הנחיות שלא להגיב על פיתוחים של מתחרים ללא קשר לזהותם או לשלב של הפיתוח שבו הם נמצאים, וזאת מכיוון שאנו יכולים לדבר רק על מה שאנחנו יודעים... כלומר נתונים ועובדות: צריכת אנרגיה, תדירות הגל, קיבולת גולשים, השקעה כספית וכו'. כעקרון באתר שלנו יש שקיפות מוחלטת לנתונים הטכניים והכלכליים של בריכת הגלים Wavegarden, להבדיל מהמתחרים שלנו שלא מספקים את המידע הזה כלל (כולל חברת הגלים של קלי סלייטר)".

אין מה להגיד... זה נראה נדיר. אבל צריך לנדב קצת נתונים בשביל לדעת שזה גם מציאותי.

וורגר צודק בהתייחסו לנתונים היבשים החסרים. למעט העובדה שהגל שבסרטון נראה פגז, למעשה איננו יודעים דבר על גל הבריכה של קלי סלייטר. איננו יודעים באיזה שלב של הפיתוח הוא נמצא, מהי עלותו, ההשפעה הסביבתית, מהי הטכנולוגיה והתדירות של הגל. "ווייבגארדן" הוא עסק לכל דבר שממפה את כל ההוצאות בשאיפה להכנסות (שמסתכמות ב-3 מיליון יורו בשנה), בעוד שסלייטר רק מגשים חלומות ילדות ברגע זה.

על אף זאת, אי אפשר להתכחש לעובדה שהחלום של סלייטר העלה את הרף. עובדה ש-Wavegarden יצטרכו לתת לה מענה אם הם רוצים שבריכת הגלים שלהם תשאר רטובה. ואתם יודעים מה זה אומר לגבינו, הגולשים?... בקרב הענקים על הגלים המלאכותיים אנו המרוויחים הגדולים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים