חדשות

בעקבות ריבוי התקיפות, אוסטרליה פורשת רשתות נגד כרישים

מאת יואב נקש נובמבר 16, 2015

בערב יום שלישי שעבר, ובעת שגלש בחוף באלינה (Balina) בניו סאות' וויילס, הותקף גולש בן 20 על ידי כריש שורי ופצע אותו קשה. הגולש, סאם מורגן (Sam Morgan) הובהל לבית החולים בגולד קואסט כשהוא מורדם ומונשם וסובל מחתכים עמוקים בירכו השמאלית. זו הייתה תקיפת הכריש השלישית בחוף Lighthouse Beach במהלך שלושת החודשים האחרונים, עובדה שהביאה את הממשל המקומי לאמץ תוכניות הגנה על הרוחצים ולנקוט בפעולות מנע.

לאחר תקיפתו של הבוגיסט בדרום אוסטרליה בחודש אוגוסט (אותו האחד שמיק פאנינג תרם עבורו 75,000 דולר המיועדים לשיקומו), הממשל האוסטרלי הקציב 250 אלף דולרים בקידום אמצעי הגנה ומנע מן המים ומהשמים. פעולות אלו כוללות שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשים, פיקוח אנושי וקמפיין הסברתי לציבור הרוחצים. אך על אף שחלק נכבד מהתוכנית כבר יצאו לפועל,התקיפות לא פסקו והתקיפה האחרונה שהביאה לפציעתו הקשה של מורגן דרש שינוי מחמיר יותר בכללי המשחק ושימוש באמצעי הגנה נוספים.

הגלשן של קורבן תקיפת הכריש בבאלינה, סאם מורגן. מקרה התקיפה השלישי בשלושת החודשים האחורנים.

בדיווח של רשת NBC נאמר כי הרשויות באוסטרליה אישרו על פרישתן של רשתות חיץ נגד כרישים "ידידותיות לסביבה" (eco-friendly shark barriers). רשתות אלו יחצצו בין הגולשים והשחניים לכרישים שמגיעים מעומק הים ושוחים אל עבר המים הרדודים. הרשתות יפרשו מנקודת חוף אחת לאחרת כשבסיסן מונחות על קרקעית הים ועד לגובה מפלס הים. החורים של הרשתות יהיו מספיק רחבים בשביל לאפשר תנועה חופשית לחיות ודגים קטנים אבל הם יחסמו את דרכם של כרישים וככל הנראה גם את דרכם של עוד כמה מיני דגים ויונקים.

לחיות בשלום, כרישים מצד אחד ורוחצים מן הצד השני - תמונת אילוסטרציה של המחסום הימי נגד הכרישים.

רשתות נגד כרישים כבר הוכיחו את עצמן כיעילות בהפחתת מקרי התקיפות אך הן אינן הרמטיות והפגיעה שלהן בחי היא גדולה. ברשת שנפרשה בחוף בונדי שבסידני הכרישים הצליחו לחדור מתחת לרשת או בשינויי הגאות גם מעליה. כמו כן הרשת התגלתה כקטלנית לכרישים ולמיני חי אחרים כגון צבי ים ודולפינים שנתפסו ברשת ולא הצליחו להיחלץ ממנה. עם זאת האוסטרלים טוענים כי מדובר ב"מחסום" שבשונה מרשתות הדייג הן אינן לוכדת את את הדגים.

כאמור, ובהתאם לצורך בשמירה על בטחונם של הגולשים, הממשל האוסטרלי אישר פרישתה של רשת נגד כרישים בחוף הלייטהאוס בבאלינה כבר בחודשים הקרובים. רשתות נוספות שנמצאות בתכנון יוקמו גם בחופים מרכזיים במערב ובדרומה של אוסטרליה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים