חמסה על Eco Fin! חרב מפסולת ימית יכולה לעשות רק (מזל) טוב

מאת יואב נקש אוגוסט 23, 2015

לצערנו זה קיים, מתעצם וחייב להיות בזה שימוש כי אין לזה דרך אחרת שבה הוא ייעלם. זיהום ופסולת ימית חובקת אוקיאנוסים בכל רחבי העולם. פסולת שצפה, צוללת, נאכלת על ידי החי אך לא מתעכלת בבטנם או בבטן הים. הנזק האקולוגי האדיר אינו מאפשר לנו לשבת בחיבוק ידיים ויזומות של שימוש חוזר בפסולת וייצור מוצרים שימושיים הם בגדר צעד קטן לקראת פתרון גדול.

לואיז גרוסמן (Luise Grossmann) ייצרה חרב גלישה (סנפיר) העשויה כולה מפסולת ימית. כשראתה כי התוצר איכותי ועונה על כל דרישות הגלישה והגולשים, היא פתחה בקמפיין לגיוס כספים שבו אתם מוזמנים לקחת חלק ולתרום לקידומו. שם החברה "Eco Fin 5" על מספר האוקיאנוסים שיש בעולם. בינתיים ועד שהיא תגייס את ההון הנדרש לייצור מסחרי של החרב היא גם עושה על התהליך סרט דוקומנטארי. זהו סיפורה על החרב מפסולת ימית הראשונה מסוגה:

 

לואיז ופליקס על חוף עם "מכרה זהב" של פלסטיק שישמש לייצור הסנפירים

"הדרך שהכל התחיל זכור לי במעורפל, ואולי הטריגר לזה היה בגלל הרעש התקשורתי או שהאוקיאנוס חזר ואמר: "הצילו, הצילו, הצילו!". הרעיון? היה לייצר חרב לגלשן העשויה כולה מפסולת שבים. כמה טוב, כמה פשוט. על אף שמחקר ופיתוח ומקור לאספקה שוטפת היו נחוצים, לא היה מדובר רק בפיתוח טכני אלא גם בפיתוח הרעיון שעיקרו היה גדול מאיתנו. ישנם קונספטים דומים כגון בגדים, סקייטבורדים ונעליים העשויות מרשתות דייג ממוחזרים, אבל במה זה באמת עוזר? כמה באמת אנו משפיעים?"

"יש צורך לחקור את היקום הלא כל כך סקסי הזה של המיחזור. זה עולם של כתישה, מיון והמסה, ובכדי לגלות את האפשרויות אנחנו צריכים להסתכל על הכל במשנה של זהירות. חומר ה-EcoFIn מגיע בעיקר מאינדונזיה, שבו זיהום הפלסטיק הוא בעיה רצינית. אם אנחנו לא נמחזר אותו,הוא בסופו של דבר יישאר באוקיינוס. וזו בעצם ההתחלה: העלאת המודעות עם מוצר שנבנה עבור ביצועים גבוהים בגלישה. EcoFin נעשה עבור אלו שאכפת להם. יותר מיחזור, פחות זיהום ומודעות גדולה יותר לצריכת הפלסטיק."

"אנחנו צריכים להשקיע הרבה יותר מאמצים במיחזור של פלסטיק ולו בגלל הסיבה שכל כמות הפלסטיק שהעולם אי פעם ייצר עדיין קיימת! תוסיפו לכך את העובדה שבכדי למחזר פלסטיק אנו זקוקים ל-88% פחות אנרגיה ממה שנדרש לייצור של פלסטיק חדש. - ותבינו באופן חד משמעי שיש בכך הרבה יתרונות מועילים."

הפרומו לסרט הדוקומנטארי על תהליך ייצור חרב ה- Eco fin. את הפלסטיק מלקטים באינדונזיה.

"כל העולם מחכה בקוצר רוח למתקן איסוף הפסולת הצפה של בויאן (Boyan) ובינתים עלינו לחשוב כיצד נוכל למנוע את הגעתו של הפלסטיק עאל הים. האדם הראשון שצריך להתחיל בכך הוא את/ה. ואולי חשוב שנזכור: האוקיאנוס עשוי מהרבה טיפות מים קטנות".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים