חדשות

סוף למחאה! משרד הפנים קבע: ''החוף הנפרד באשקלון מיועד להריסה''

מאת יואב נקש יולי 07, 2015

שנה לאחר "מחאת ששת הימים" וההתנגדות לבנייתם של קירות ההפרדה בחוף הדתיים באשקלון אך תוך הים, ושלושה חודשים לאחר שעיריית אשקלון איימה פעם נוספת לפעול בכל זאת להקמתם, הוועדה לשמירה על הסביבה החופית מטעם משרד הפנים סגר את הסוגייה בהוראה מפורשת: "להעביר את החוף הנפרד למיקום חדש ולהרוס את שנבנה". קול הצעקה שהרמנו, המאבק העיקש שקיימנו וצדקת טענותינו הגיעו לאוזנים הנכונות -אל אנשי וועדת משרד הפנים האמיצים שראו עין בעין את המחדל שנעשה ואת העבירה על החוק יחד עם סיכון חיי התושבים ופגיעה בסביבה החופית.

במחאה שקיימנו בחודש מאי 2014 באשקלון הצלחנו למנוע בנייה של קירות הפרדה אל תוך הים. שישה ימים עמדנו על המשמר, הקרבנו את פרטיותנו, נלחמנו על צדקת דרכינו ועל שלמות המקום שאותו אנו אוהבים. עמדנו תחת כלים כבדים בחירוף נפש והעלנו את הסוגייה של פיקוח הנפש בכל מדיה אפשרית שעמדה לרשותנו. בסופה של מחאה העבודות במקום נעצרו, הקבלן שלף עמודים מהחוף ומשרד הפנים החל לפעול בנחישות כשהוא חשף כי כל שנעשה ותוכנן להיבנות נעשה ללא אישורים ועבר על החוק.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

המחאה שלנו הייתה נחושה ואמיצה. הצלחנו למנוע בניית קירות בתוך הים וגם הוצאנו את כל הכביסה המלוכלכת של העירייה מהארון. בתזמון נכון חשפנו התנהלות ומחדל של בנייה שנעשה ללא מתן היתר

מאז אותה מחאה לא הפכנו לאדישים. עשינו כל שביכולתנו למצוא פתרונים והצענו חלופות ארעיים למחיצות ההפרדה. על אף זאת נאלצנו לגלות עירנות בנוגע להתנהלותה של עיריית אשקלון שידענו כי היא תנסה כל שביכולתה בכדי לסיים את שהתחילה. לפני מספר חודשים הגיעו לאוזנינו שמועות על כך שבכוונתה של העירייה להמשיך את בניית הקירות אל תוך הים והדבר הדיר שינה מעיננו. כך מתחת לרדאר של כולם ובהחבא ניסתה העירייה להביא את התוכנית לאישור סופי במחוזי אלא שאז הגיעה וועדת הולחוף של משרד הפנים והחליטה לשים לזה סוף!

"... המרכיבים היחודיים הנדרשים לחוף רחצה נפרד, הכוללים גידור בחלק הצפוני והדרומי של החוף, לרבות חדירה לתחום הים וכן ההפרדה המזרחית התוחמת בין הטיילת וקו המים, יסומנו להריסה בתסריט התוכנית. ייקבע בהוראות התוכנית כי ההריסה של המרכיבים היחודיים האמורים תתבצע בתום עונת הרחצה (סוף אוקטובר 2015)... "

ולהלן החלטת הולחוף מיום ה-10 ביוני 2015 בנושא החוף הנפרד באשקלון:

"הוועדה (ולחוף) סבורה כי מיקום התוכנית מתאים לחוף רחצה, הן בשל מיקומו המרכזי בתחום העירוני והן בשל מאפייני החוף. בנוסף, הוועדה סבורה כי ראוי לתת מענה לצרכים של מגוון אוכלוסיות לאורך רצועת החוף. יחד עם זאת, לאור המאפיינים הייחודיים הנדרשים לחוף רחצה נפרד, הכוללים גידור והפרדה, ראוי היה לבחון חלופות למיקום חוף רחצה נפרד לאורך רצועת החוף, ובמיוחד בחלקים הצפוניים והדרומיים שלה. בנוסף נקבע כי הוועדה אינה מאשרת את התוכנית להקמת חוף רחצה במקום בתנאים מסויימים. המרכיבים היחודיים הנדרשים לחוף רחצה נפרד, הכוללים גידור בחלק הצפוני והדרומי של החוף, לרבות חדירה לתחום הים וכן ההפרדה המזרחית התוחמת בין הטיילת וקו המים, יסומנו להריסה בתסריט התוכנית. ייקבע בהוראות התוכנית כי ההריסה של המרכיבים היחודיים האמורים תתבצע בתום עונת הרחצה (סוף אוקטובר 2015) או במועד מתן תוקף לתוכנית, לפי המאוחר מביניהם".

החוף הנפרד עבור האוכלוסיה הדתית יעבור למקום חלופי ואילו זה שנבנה בחוף הימיה ייהרס עד היסוד בסוף עונת הרחצה 2015.

"באופן עקרוני אני חושבת שראוי שיהיה כאן חוף רחצה. האם ראוי שיהיה פה חוף רחצה לדתיים? עם כל הסוגיות האלו במקום של המרכזי של העיר? אני חושבת שלא ראוי", אומרת יו"ר הוועדה גברת רונית מזור. "בהתאם לכך נבחנות כרגע חלופות אחרות למיקום החוף הנפרד באזור הדרומי הקרוב לקצא"א או בחופים הצפוניים של אשקלון."

כולם מתנגדים למיקומו של החוף הנפרד: משרד הפנים, הולחוף, קהילת גולשי הקייט סרף, פעילי סביבה, כלל התושבים החילוניים ואפילו המגזר הדתי (שחושב כי המקום באמת אינו ראוי והוא מבקש להחליפו), רק עיריית אשקלון מנסה בכל זאת למצוא דרך ולהשפיע על החלטת הוועדה בהצגת חלופות שבסופן היא מקווה כי הוועדה תאמץ את המלצתה שלא לשנות את מיקומו של החוף הנפרד.

לחבר מזרח אל מערב! זה הזמן להוריד את חומות ההפרדה. תמונה ממחאת ששת הימים באשקלון נגד הקמת קירות ההפרדה בים (מאי 2014). 

בנימה אישית ברצוני להודות בשמי ובשם כלל החברים שמחו כנגד הקמת קירות ההפרדה בחוף הדתיים ובמידה מסויימת גם התנגדו לבנייה המאסיבית שהוקמה על חוף בתולי באשקלון, תודה רבה למשרד הפנים ולוועדה האמונה על שמירת הסביבה החופית על החלטתם הנבונה והאמיצה. כולי תקווה שלא נזכה לראות מחדלים שכאלו בעתיד וכולנו ציפייה לראות את החוף חוזר לקדמותו בסוף עונת הרחצה - חוף רחב ידיים ובלי מחיצות הפרדה.

זה הזמן לאחד מזרח עם מערב או כמו שנשיא ארה"ב רונלד רייגן אמר לנשיא בריה"מ מיכאיל גורבצ'וב: "Mister Gurbachov, Tear down this wall!"

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים