האנציקלופדיה של הגלישה - עכשיו במהדורה מקוונת.

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

לאנציקלופדיות תמיד היה מקום של כבוד על מדפים בביתנו, הידע הרב נפרש על עמודים רבים והעלעול בדפים היה מעשיר את ידיעותינו ומרחיב את אופקינו. עם התפתחות המימד הטכנולוגי האנציקלופדיות עברו מהדפים המודפסים אל הפיקסלים שעל צג המחשבים ואתר וויקיפדיה הפך לאנציקלופדיה המקוונת שבה רבים כיום משתמשים. אך בין כל הכרכים והערכים ישנו ענף ספורט אחד שזכה לאנציקלופדיה מיוחדת משלו וכיום הוא מוצג באופן מקוון באינטרנט והוא נקרא איך לא?! ... האנציקלופדיה של הגלישה.

the encyclopedia of surfing האנציקלופדיה של הגלישה

בשנת 2005 ולאחר עשרות שנים של מחקר ואיסוף חומרים, היסטוריון הגלישה מאט וורשו (Matt Warshaw), הוציא לאור את האנציקלופדיה של הגלישה; 816 עמודים מודפסים של אינפורמציה חובקת עולם, שבעמקי כריכתם הכילו את כל ההיסטוריה של ענף הגלישה: משמות גולשים ידועים ועד לשאר מאורעות והקשרים. כיום, ולאחר שנה של עבודה מאומצת, מאט העביר את כל המידע שהודפס אל הבמה המקוונת לאתר אינטרנט חדש הנקרא EOS) Encyclopedia of Surfing). בניגוד לגרסה המודפסת שהייתה מוגבלת בשטחה לטקסטים ותמונות, כמות המידע באנציקלופדיה המקוונת תתפרש על טרות של בייטים ותכלול גם סרטוני וידיאו.

הארכיב הענק של אנציקלופדיית הגלישה באינטרנט נפתח לראשונה ב-30 בספטבר 2013 אך הפרוייקט נמצא רק בראשית דרכו. "הקונספקט הוא פשוט ביותר" מסביר מאט, "אתם מחפשים, אתם מוצאים". מא- ועד ת' או יותר נכון מ-A-Z כל ערכי האנציקלופדיה כתובים באנגלית. באמצעות הערכים ניתן להבין ולהרחיב את הידיעות על ההיסטוריה של הגלישה, כוכביה, מדעים הקשורים אליה ואירועים חיים. באתר האנציקלופדיה ישנה תיבת חיפוש שבה ניתן להקליד כל שם או נושא שעולה בראשכם והקשור לגלישה. ישנם אלפי חומרים של וידיאו קליפים, תמונות, ציטוטים וסיפורים מעניינים המכסים דורות ושנים של רכיבה על הגלים.

art2

על אף זאת ומכיוון שהפרויקט רק בחיתוליו נראה שתיבת החיפוש אינה מניבה את התוצאה אותה מחפשים ועמוד החיפוש שנחבא מצד שמאל של הדף (צריך לעבור עם העכבר לגלותו) אינה נוחה לתפעול. אבל... המידע נמצא שם והוא שווה בדיקה. ההיסטוריון של הגלישה מאט וורשו מבטיח לשפר את ביצועי האתר ויחד עם זאת ליצור מערכת של שיתוף קבצים ועדכונם גם ע"י הגולשים כפי שנעשה בוויקיפדיה. בנוסף, מאט מעדכן באתר בלוג עם סיפורים מקוריים ומעניינים מן העבר וגם מן ההווה הנוכחי.

האנציקלופדיה של הגלישה דוט קום, אינה למטרות רווח ואינה מציגה פרסומות, המידע שניתן הוא בחינם והאתר ממומן ע"י תרומות בלבד. בזכות אנשים כמו מאט וורשו ההיסטוריה של הגלישה שמורה במקום של כבוד ותלווה אותנו למשך שנים רבות.

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים