חדשות
חדשותסרף Tech ← חדש לעתיד: כפפות למים קרים וטכנולוגיית הבידוד על ידי ניפוח אוויר

חדש לעתיד: כפפות למים קרים וטכנולוגיית הבידוד על ידי ניפוח אוויר

מאת יואב נקש אפריל 13, 2015

גם אם אתם לא גולשים במי קרח וזקוקים לכפפות לידיכם, ייתכן שתמצאו עניין בטכנולוגיה הסטארטאפית הבאה שיכולה אולי לשמש כבסיס לייצור חליפות העתיד. יונה בלפורט (Yona Belfort) וסאם פאלמר (Sam Palmer) פיתחו את כפפות ה-Dry Glove 2 שמיועדות לגולשים במים קפואים. הכפפות עשויות מחומר לאטקס קל כנוצא והבידוד של הגוף מהמים הקרים נעשה ע"י ניפוח הכפפות באוויר.

בישראל אנו יכולים להסתפק בחליפות בעובי 2/3 לאורך כל עונת החורף אבל במקומות אחרים שבהם הגלים המושלמים נשברים בטמפרטורת ים נמוכה מ-10 מעלות צלזיוס, המשימה לשמור על חום הגוף הופכת לקשה שלא לומר קפואה. הגולשים במים הקפואים לבושים חליפות עבות, כובע (hood), בוטיס (booties) וכפפות עבות. וככל שהבידוד התרמי עבה יותר כך גם משקל הציוד במים נעשה כבד והתחושה של המגע והאחיזה בגלשן פוחתת וכמעט ואינה מורגשת.

יש מקומות בעולם שבהן הכפפות הן מוצר בסיסי עבור גולשי הגלים

במיוחד לשם כך, מנסות חברות ציוד הגלישה ויצרני החליפות למצוא כל הזמן פתרונות חדשים בשימוש בחומרים שונים שיקלו על המשקל ושיקנו אחיזה בגלשנים. ככל שזה נוגע לכפפות, המפתחים הגיעו למצב שבו הם אינם יכולים ליצר כפפות עבות יותר מכיוון שהן הופכות למגושמות מידי ומקשות על האחיזה והתנועה של מפרק היד והאצבעות. הכפפות הן מוצר חשוב מאוד לגולש במים קרים מכיוון שקצות הגוף (רגלים, ידיים, ראש) הם המקומות הרגישים ביותר לטממפרטורת קור קיצונית.

"הכפפות הרבה יותר קלות. בכפפות שלנו עשינו שימוש באוויר כמבודד כך שניתן לחתור זמן רב יותר במים קרים ובעוצמה חזקה יותר. יש להן יותר אחיזה והן עשויות מגומי בלי תפרים, כך שהן הרבה יותר עמידות לאורך זמן"

צמד המפתחים, בלפורט ופאלמר, הגו פתרון מבריק לייצור כפפות ה- Dry Glove 2 כתחליף לכפפות הניאופרן הספוגגות מים והכבדות. בכפפות שאותן הם מקדמים בקיק-סטארט הם השתמשו בחומר גומי פולימרי קל משקל בשם לאטקס (latex) שאטום לחלוטין לחדירת מים. את מרקם הכפפה הם עשו עם מקדם אחיזה מחוספס ואת בטנת הכפפה הם ריפדו בפליס (fleece). את הכפפה האטומה עיצבו כך שתכסה גם את מפרק היד ושתוכל להיות מכוסה על ידי החליפה. אך החידוש האדיר בכל הסיפור הוא הרעיון שפיתחו לשמירה על חום הגוף.

Dry Glove2  בשלושה צעדים: בטנת פליז, כפפת לאקטס מעל קו מפרק ופייה לניפוח האוויר החם.

בגב כף היד של הכפפה הם מיקמו פיה לנשיפה. פיה זו מיועדת לנשיפת אוויר וניפוח חלל הכפפה באוויר גוף חם. האוויר הוא מבודד מצויין והשימוש שנעשה בו בכפפה הוא מחוכם עד גאוני. טמפ' הקרביים של גוף האדם תמיד יותר גבוהה מחלקי הגוף החשופים. מכירים את המצב שבו קר לכם בידיים ואתם נושפים עליהם אוויר ריאות חמים? זו בדיוק אותה הטכניקה שבה השתמשו לחימום / שמירה על חום הידיים בכפפות. לתוך הפיה נושפים אוויר חם ולאחר הניפוח אוטמים את הפיה. לאחר שהאוויר בתוך הכפפה מתקרר ניתן לנדף אותו ולנפח פעם נוספת.

"הכפפות הרבה יותר קלות. בכפפות שלנו עשינו שימוש באוויר כמבודד כך שניתן לחתור זמן רב יותר במים קרים ובעוצמה חזקה יותר. יש להן יותר אחיזה והן עשויות מגומי בלי תפרים, כך שהן הרבה יותר עמידות לאורך זמן", מסביר בלפורט מייסד חברת Furance. "הדור השני של ה'כפפות היבשות' מגיע עם עיצוב אנאטומי לסירקולציית אוויר טובה יותר שבה ניתן לנשאוף אוויר חם אל תוך הפייה ולהוציאה כשהאוויר מתקרר."

הרעיון של הבידוד בניפוח אוויר יכול להיות חידוש מהפכני בעולם חליפות הגלישה. שימוש באוויר גוף חם כמבודד יכול להקל מאוד את משקל ציוד הגלישה אותו אנו לובשים ולהפוך את סשן הגלישה לנעימה הרבה יותר ולאורך זמן. בכל פעם שתרצו קצת להתמם תוכלו פשוט לנשוף אוויר חמים מראותיכם. גאוני!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים