חדשות
חדשותגלישה ← Faatura: עניין של כבוד! גולשי טהיטי כועסים ומזהירים את גולשי הג'ט-סקי הזרים

Faatura: עניין של כבוד! גולשי טהיטי כועסים ומזהירים את גולשי הג'ט-סקי הזרים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

זהו ריב בין (גלים) ענקים, ודרישה ל-Faatura שמשמעותו "כבוד" בשפה הפולינזית. מה שהתחיל בהברזה של גל, עבר להשחזת סכינים בסרטון ויראלי וכמו שלמטבע יש שני צדדים כך גם לכל גל יש שני גולשים. הגולשים בטהיטי מוסרים את גרסתם לסרטון שבו דייב ווסל טוען כי בוגיסט הבריז לו את הגל בטיהופו ומעבירים מסר חד משמעי לגולשי הטואו-אין: "אתם לא רצויים כאן!".

הברזה של גל היא מריבה קלאסית בספורט הגלישה אבל כשמעורבים במקרה הנ"ל גלי ענק וגולשי ענק מימדי המריבה הופכים למפלצתיים יותר מגובהו של הגל. הסיפור התחיל בחודש מאי (14.05.2013) כאשר גולש גלי הענק מהוואי דייב ווסל (Dave Wassel) טען כי בוגיסט הבריז לו את הגל הענק של טיהופו. דייב הביע את המחאה שלו בסרטון שהופץ בחודש אוגוסט שבו הוא נראה מדבר על המקרה ומשחיז סכינים בהתרסה (לחצו כאן לקריאה). ארבעה חודשים מאז המקרה וחודש לאחר פרסומו של הסרטון, התגובה של הגולשים בטהיטי לא איחרה לבוא. גולש הבוגי, ג'והן דובל (John Duval), הביא את גרסתו למקרה וטען כי לאחר שהם התערבלו יחדיו על הגל, ווסל סרב להצילו עם הג'ט סקי והוא מצא את עצמו בסכנה רבה מחפש את דרכו החוצה מהריף המשונן.

הסרטון של דייב ווסל העיר הרבה מאוד יצרים בקרב תושבי האי סאפינוס (Sapinus) שבו נשבר הגל של טיהופו (Teahupoo) והביא לחידוש העימות שבין גולשי הטואו-אין שנעזרים בג'ט סקי לתפיסת הגל אל מול הגולשים שחותרים אל הגל ללא עזרים מוטוריים. כמו כן העימות הזה העלה שוב את ה"איבה" ששוררת בין גולשי הגלים לאלו הבוגיסטים. הגולשים המקומיים והבוגיסטים באי הפולינזי-צרפתי טוענים שג'ט סקי אינו מקובל במצב שבו ניתן לחתור אל הגל והם אינם מאשרים טואו-אין על הגל של טיהופו (עד גובה של 12 פיט = 4 מטרים). לטענתם זה אינו הוגן שגולש יתפוס את הגל עם ג'ט-סקי בשעה שאחרים מתאמצים לחתור אליו, הגולשים עם הג'ט סקי תופסים את כל הגלים והמקומיים נאלצים לוותר עליהם. ג'והן דובל טוען כי הוא חיכה הרבה זמן לגל טוב וכאשר הבחין בווסל יורד גל אחרי גל הוא כבר לא היה יכול עוד לחכות והחליט להביע את המחאה שלו עם תפיסתו של הגל המדובר (להלן: ההברזה). " אני בד"כ לא מבריז גלים לאף אחד אבל באותו היום זה כבר היה יותר מידי. הברזתי לו את הגל כי רציתי להביע עמדה על כך שהוא לא גילה כל יחס של כבוד כלפינו" מסביר דובל.

tahiti wave riders warn jet ski surfers גולשי טהיטי מזהירים את הזרים הגולשים עם ג'ט סקי

כלל קהילת הגולשים בסאפינוס תומכת בגרסתו של דובל וחבריו המקומיים דייוויד טוארו (David Tuarau), טאהוראי הנרי (Tahurai Henry), אלבינו טופאי (Alvino Tupuai) וניקו ריצ'ארד (Niko Richard) העבירו אזהרות מפורשות לגולשי הג'ט סקי ולזרים שמגיעים לגלוש בתחומם ופרסמו את ההצהרה הבאה: "זוהי אזהרה לכלל הזרים שבאים לגלוש במדינתו. ראשית כל: תתנו כבוד למדינתנו. שנית, כבוד לתושבים הפולינזים. ושלישית: תהיו צנועים ואל תתנשאו מעלינו. ובמילה אחת FAATURA = כבוד!"

"אני יכול להבין מדוע חברי ג'והן דובל הבריז את הגל לגולש הזה. גם הגולשים הפולינזים מחכים לגל מושלם ורוצים לגלוש עליו. במצב שגולשים מקומיים נמצאים על הפיק וג'ט סקי חגים סביבם כל הזמן אני יכול להבין את התסכול." מסביר דייויד הנרי, חבר בכיר בקהילת הגולשים של סאפינוס. "זוהי אינה מלחמה בין בוגיסטים לגולשים. בטהיטי כולם מאוחדים, כולם גולשים בהנאה בין אם הם גולשי גלים או בוגיסטים, כולם נוהגים בכבוד האחד עם השני", אומר הנרי. עד כה לא היה "לוקאליזם" בטהיטי (מצב שבו הגולשים המקומיים מדירים רגלי זרים מלגלוש בתחומם) אבל אם הזרים ימשיכו לנהוג בחוסר כבוד אני לא רואה מנוס משינוי בגישה. מתחים יכולים רק להתעצם. תנהגו בכבוד לספוט הגלישה ואל תהיו כאדוני הממלכה". מסיים ואומר ריצ'ארדס.

מרבית האזהרות היו מכוונות באופן כללי לגולשי הג'ט-סקי ולזרים אך איום מפורש לדייב ווסל נאמר בתקיפות ע"י הייארי וויליאמס (Heiarii Williams): "אתה לא רצוי פה, אל תבוא לכאן יותר!"... לדעת רבים האיום הזה יותר מפחיד מהשחזת הסכינים כי ממש לא הייתם רוצים להתעסק עם פולינזי עצבני :) אבל... נחכה בסבלנות לעדכון הבא שכנראה ויסתכם בסולחה ולחיצת יד.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים