להלחם בפחד - על סף האומץ של מארק מת'יוס

מאת יואב נקש פבואר 12, 2012

מארק מאת'יוס (Mark Mathews) האוסטרלי בן ה-30 צריך לפעמים  לקחת סיכונים והחלטות קשות בחיים. רגע לפני שנשבר על ראשו הגל המפלצתי במערב אוסטרליה שידוע בשם הפשוט לכאורה "The Right", ניצבו לפניו שתי ברירות בלבד: להתיישר על הגל ולהתמודד עם הגיליוטינה שנשברת עליו או להיכנס היישר אל תוך מערבל הבטון. במבט לאחור, האמת שהוא ספג קצת/הרבה משניהם...! אז מי הוא מארק מאת'יוס? ואיך הוא וחברו הטוב ,ריצ'י, נלחמים בפחד? בכתבה הבאה.

צילום הרגע המפחיד של הגל הנסגר על מארק בפראות העניק דווקא לצלם, ריי קולינס (Ray Collins), את פרס ניקון המכובד על תמונת הגלישה הטובה ביותר לשנת 2012. פרס ניקון (Nikon) היוקרתי מוענק מידי שנה לטובים שבטובים בצלמי הגלישה האוסטרלים. התמונה המועמדת יכולה להיות מצולמת בכל מקום ואתר בעולם בתחום הספורט הימי, הווי ופורטרטים אישיים, אך המועמדים יכולים להיות אך ורק צלמים אוסטרלים.

art2

מארק מת'יוס גדל כמו כל ילד ממוצע בפרבר החוף של סידני, מרוברה, אלא שרק דבר אחד הבדיל אותו מכל השאר: הוא לא ידע מה זה פחד. "ללכת על הקצה" עבורו זה כמו ריצת מרתון בכביש עם שישה מסלולים והיכן שיש אקשן תמיד תמצאו אותו שם, מאתגר את גופו ונפשו כשהוא מתגרה בגורלו. בראיון שהעניק מאת'יוס למגזין הגלישה "סרפינג" הוא מסביר את השתלשלות האירועים באותו גל close out מפחיד:

האם הגל הזה (The Right) הוא גליש בכלל או שיש הרבה קלוזאאוטים (גלים סגורים)?
אוהה בנאדם, אני גלשתי בפוינט הזה על ים מושלם שבו כמעט כל גל היה משולש נקי. אני חושב שבגל שצולם, הסוול הגיע מאוחר בעונה והגאות והשפל בתקופה זו הם קיצוניים – השפל היה ממש נמוך וזה מה שגרם לגלים להסגר רוב הזמן. בגלל הגודל העצום של הגל, הקרקעית לא הצליחה להחזיק אותו פתוח והוא נסגר.

מה עבר לך בראש כשתפסת את הגל הזה? האם ידעת כבר ברגע של הטייק-אוף שאתה הולך לאכול אותה?
בזמן שישבתי בצ'אנל ראיתי כמה סטים גבוהים שנראו לי די פתוחים,.כשעזבתי את החבל של הג'ט סקי קיוויתי שהוא יישבר על הריף עם צינור מושלם וכשראיתי אותו נשבר מאחור ידעתי שתפסתי את הגל הגבוה ביותר של היום. אבל... כשכבר הגעתי לתחתית הגל הוא התעוות בצורה משונה, הגל התעקם כאילו הוא מחבק את הפינות של הריף. רגע לפני שהוא נסגר עם כל הכוח על ראשי אני הייתי המום וחשבתי "שיט"! לא היה לי שום דבר שהייתי יכול לעשות באותו רגע נתון אלא לנסות לברוח מהשבירה.

מה כדאי לעשות כשאתה מוצא את עצמך במצב כזה, לברוח מהגל או להיכנס אל תוך לוע הקלוזאאוט שלפניך?
אני חושב שבגל הספציפי הזה היה בהחלט עדיף לברוח ממנו. ישנם פעמים שעדיף לנסות לשבור ולהיכנס בקימור של הצינור אבל לא הייתה לי שום אפשרות לעשות את זה במצב שבו מצאתי את עצמי, כאילו והגל רצה לשאוב אותי. לא הייתה לי ברירה אלא להתיישר ולנסות להתחמק מהשבירה של הגל זה היה עדיף מאשר להיכנס בעובי הקורה ולחוות את כל העוצמה של השבירה מלמעלה ועד למעטה – זה יכול היה לשבור עצמות.

כמה התערבלת מהכוח של שבירת הגל?
זה היה די אלים. למזלי לא הייתי הרבה זמן מתחת למים אבל הערבול היה סופר-אלים, כאילו והגל ניסה לתלוש ממני איברים. עשיתי עשרות גילגולים וסאלטות מתחת למים אבל לא שהיתי מתחת למים הרבה זמן. קצת לפני, היה גולש אחר שנשתל וספג ערבול של שלושה סטים שנשברו עליו ברציפות, הוא בילה זמן ממושך מתחת למים ולמזלי אני לא חוויתי את זה.

זה היה הגל יציאה שלך? הגל האחרון לסשן של היום?
לאאאא... (צוחק) נשארתי לעוד כמה גלים אחרי זה – כשחיוך מרוח לי על הפנים.

זה היה שווה את זה?
כן, תפסתי גל מעולה מיד אחריו. הוא לא היה גבוה כקודמו אבל בהחלט חזק וחלול. הוא נשבר על הריף באופן מושלם – בהחלט היה שווה להסתכן פעם נוספת (מחייך).

Fighting Fear - הסרט

גם אנחנו מחייכים, שמארק מאת'יוס עדיין בחיים. אבל כפי שכבר הספקתם להבין הוא לא לקח את זה קשה מידי ואם אתם רוצים להבין יותר לעומק מיהו האיש האמיץ שמתגרה בגורלו על תקן יומי, אז מומלץ לראות את הסרט אודותיו Fighting Fear.

art2

סרט הדוקו-דרמה שיצא לאקרנים באוסטרליה מספר אודות חברותם המיוחדת של מארק מאת'יוס וריצ'י וואסוליק (Richie Vaculik), שני גולשי גלים גבוהים שמחפשים ריגושים בכל יום בחייהם. שניהם נטולי חת, חיים על הקצה, מאתגרים האחד את השני לגלוש על גלים גבוהים יותר ויותר. הם אוהבים לחגוג במסיבות, לשתות וללכת מכות אבל ברגע שהאדרנלין שלהם מחפש נחמה, שרשרת אירועים גורמת למצב להידרדר ולאבד את כל מה שעמלו קשה לבנותו.

ברגע אחד קריירת הגלישה של מארק צונחת לאחר שכמעט וטבע וחברו הטוב ריצ'י נשלח למאסר, אבל מבחינתם ויתור היא לא אופציה – זה לא הטעויות שאתה עושה אלא איך אתה מתגבר עליהן. החברות האמיצה שלהם נותנת להם כוח להלחם בשדים של עצמם, להתמודד ולקום על רגליהם ולכבוש את יצר הפחד מחדש. בסצנה מפורסמת מהסרט ניתנת הוכחה ברורה ל"ביצים הגדולות" שיש לשני הגולשים האוסטרלים. שעת לילה מאוחרת 02.30 ליתר דיוק על גלים בגובה 3-5 מטרים בפוינט המזוהה עם כנופיית הגולשים "The Bra Boys"' ,בגל ששמו "Ours"', (שלנו) - כמה סמלי.

בסרט זה שצולם במשך 3 שנים ע"י מאסריו דה סוזה (Macario De Souza) ניתנת לנו האפשרות להציץ לעולמם של שני אתלטים והתמודדותם בקשיים שבחייהם האישיים. עם מוסיקת הארד-קור ברקע ותצלומים מרהיבים של גלישה מתראיינים גם הטובים שבגולשים בעולם: קלי סלייטר, מיק פאנינג, ברוס איירונס ועוד. זהו סרט עם מימד של אקשן אבל באופן מפתיע הוא מאוד אמוציונאלי, מרומם נפש וייחודי – על חברות אמיצה והדרך להלחם בפחד.

רצף תמונות הצלם ריי ולינס והגל הסגור של מארק מת'יוס

art3art5art6art7art8art9art10art11art12art13art14art15art16art16art16art17

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים