קשר דם: ''ליש חוסם עורקים'' יכול להציל חיים

מאת יואב נקש אוגוסט 09, 2015

את הח.ע. אנחנו מכירים היטב מהצבא, חלק בלתי נפרד מהפק"ל שיושב בכיס הדגמ"ח. חוסם העורקים הוא אחד מאותם עזרים שנותנן מענה מיידי ברגע של פגיעה בכלי דם ראשי ובמצב של דימום יתר ובלתי נשלט שיכול לסכן את חייו של האדם. לרצועת הגלשן (ליש) הקשורה לרגלי הגולשים באופן קבע בזמן הגלישה על הגלים, יש תפקיד חשוב ומקדם בטיחות אישי. כעת נמצא לליש שימוש עזר נוסף שיכול להציל חיים וגפיים של נפגעי תקיפות כרישים או פציעות חמורות מגלשנים - זאת על ידי הפיכתו לחוסם עורקים תקני.

במהלך טיול גלישה בקוסטה ריקה מייסד חברת OMNA, קארסון הנדרסון (Carson Handerson), חצה יחד עם חבריו שפך של נהר שבו קיים חשש גדול להתקל בכריש או בתנין. לרווחת כולם הם הצליחו לצלוח את הדרך והגיעו בבטחה לחוף אבל רק אז נפל לקארסון האסימון. הוא הבין שאם משהו היה קורה ואחד מהם היה מותקף לא היתה לאף אחד מהם כל דרך להעניק עזרה ראשונה. במצב שבו איבוד דם בלתי נשלט יכול לגרום למוות בתוך 3 דקות, הוא הגה את ליש חוסם העורקים (wearable tourniquet/leash) כפתרון מציל חיים.

ליש עם חוסם עורקים. עזרה ראשונה מצילת חיים לגולש שסובל מאיבוד רב של דם

"עם טיפול מיידי, מהיר ואפקטיבי בנפגע שסובל מאיבוד רב של דם, אחוזי השרדותו מזנקים ל-96 אחוזים" אומרים ב-OMNA. "זו הסיבה שציוד עזר כמו 'רצועת גלשן ח.ע' שבה ניתן להשתמש כבדרך קבע בסשן הגלישה הביתי ובטיול גלישה, הוא רעיון יעיל חכם".

הליש כשלעצמו אינו משמש כחוסם עורקים (ולא משנה כמה חזק תסגרו אותו) לשם כך בחברת "אומנה" הוסיפו לליש כיס שממנו ניתן לשלוף את הח"ע. החוסם עורקים שבחלקו עשוי מחומר ה"וולקרה" (סקוץ') מחובר בקצה אחד לרצועת הליש. את הח"ע שולפים בקלות, מלפפים על המקום הרצוי ובעזרת סיבוב ידית מחזקים את החסימה (בערך כמו שלמדנו בצבא). את ה"ליש חוסם העורקים" מציעה החברה ב-50 דולרים וטוענת כי הוא מרגיש ופועל כמו רצועת גלשן רגילה.

הנדרסון הגה את רצועת הגלשן חוסמת-העורקים בעיקר בגלל הצורך בטיפול מיידי בעת תקיפת כרישים (נושא מאוד נפוץ ומקרים שהופכים שכיחים לאחרונה), אבל בליש ח"ע הנ"ל ניתן לעשות שימוש גם בפציעות שנגרמות במהלך הגלישה כגון חתך מחרבות הגלשן, החרטום או פציעות שגורמות לדימום רב ממפגש בלתי רצוי עם הריף. חוסם עורקים זה ציוד עזר מציל חיים אך גם אם אין ברשותכם אחד תקני שכזה תמיד ניתן לעשות שימוש בחולצה או בלייקרה או ברצועת הליש עצמה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים