גשם ראשון הוא אסון! ים של ביוב, חופים בשחור

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

גשם הוא ברכה, משאב נחוץ ביותר למדינה ששלושת רבעי השנה סובלת מיובש ממטרי אבל הגשם הראשון היא סכנה שממחישה את המחדל של ניקוז הביובים אל מי הים התכולים. גשם ראשון הוא אסון. בגשם הראשון יש סיכוי גדול להחלקה עם המכונית על הכביש אבל יותר מכך נגר הגשמים של הביוב וניקוז הכבישים זורם אל הים ומעכיר את המים הצלולים. סרחון, מים עכורים, חופים מזוהמים ופגיעה במרקם הסביבתי והאקולוגי של בני האדם וחיות הים. – איך נמנע מפגיעה בריאותית והאם ניתן למנוע את הזרמת השפכים?

tel Aviv sewrage washed to sea


ביום שני 08.10.2012 ירדו גשמים רבים בכל רחבי הארץ. בחופי תל אביב תועדה זרימה אדירה של מי שופכין בעיקר בחוף הדולפינריום והתמונה שהתפרסמה ברשת החברתית עשתה גלים של קיטונות והרימה זעקה גדולה בקרב כל אוהבי הים והסביבה. אך תל אביב לא הייתה היחידה לסבול משטף של ביוב אל הים ועל אף כי כמות הגשמים שירדה באשקלון הייתה זעומה, גם בחוף דלילה והמרינה ניכר זרם של ביוב ונגר כבישים רב שהעכיר את מי הים. מידי שנה אנו חווים את המחדל הסביבתי והבריאותי הזה והשיא להזכירכם היה באוקטובר 2010 שבו נפגעו למעלה מ-20 גולשים מזיהום בחוף דלילה אשקלון ופריחות התגלו על גופם דבר שאילץ אותם לקבל טיפול רפואי.

Tel aviv זיהום חוף תל אביב


מדוע זה קורה ומה הרשויות אמורות לעשות בנידון? פתחי הביובים והניקוז נמצאים על שפת הים והשפכים זורמים לאיטם בלא מפריע אל מי הים, ישנם ערים שבהם יש מתקני טיהור מי שפכים אך הם אינם מסננים את כל הקיבולת, ופתחי הביוב של נגר הכבישים אינו עובר בתשתית זו. ועל כן, בגשם הראשון כל הסחי והזוהמה שנאגרים בצינורות הביובים, השמנים והלכלוך שעל הכבישים נשטפים ומתנקזים אל הים. הסיבה העיקרית שפתחי המובלים נמצאים על שפת הים היא בכדי שלרשויות המקומיות ומחלקת ים וחופים הארצית תהיה אינדיקציה לגבי סוג השפכים שזורם אל הים ובקרה על תקלות שיכולות להביא לזרימתם של שפכים לא רצויים. בפועל, סיבה זו מובנת אך ניתן לשפר ולייעל אותה בכדי להימנע מאירועים כדוגמת אלו שקרו בתל אביב ואשקלון.

art3בחופים מסויימים באירופה הרשויות דואגות לנקות את פתחי הביובים ובכך למנוע סתימתם או ריכוז לכלוך שנאגר בהם וכמו כן לדאוג ולהוציא פגרים של בעלי חיים שמהווים מקור זיהומי אדיר ותברואתי לכל מי שלאחר מכן יבוא במגע עם מים אלו. בנוסף  לכך, ולאחר הפגיעה הזיהומית בגולשים בחוף דלילה ב-2010, העברתי הצעה להעתקת פתח הביוב למקום שמרוחק מקו המים ושפתחו יהיה ממוקם על גב שובר המרינה. בצורה זו נאפשר לרשויות לקבל את האינדיקציה להם הם זקוקים, מי הניקוז ישפכו לים הפתוח ובמרחק מן החוף ונמנע את שפיכת מי הביוב והנגר אל חופי רחצה. על אף שהצעה זו זכתה לתמיכה רבה בקרב גורמי מפתח במחלקת ים וחופים הארצית והמשרד להגנת הסביבה לצערי משרד התשתיות הארצי טרם נענה לה בחיוב והרשות המקומית לא קידמה את הנושא. – כמה חבל שכך.

Dalila beach sewargeנכון לרגע זה וכל עוד לא יושם מענה שייתן פתרון לנושא השפכים מן הראוי שכל הגולשים ואוהבי הים ימנעו מכניסה למים בחופים שבהם יש פתחי ביוב בכל ימות השנה ועל אחת כמה וכמה עם רדת הגשמים הראשונים. כניסה למים מזוהמים הרוויים חיידקים עלולה להסתיים בפגיעה בריאותית: זיהום של פצעים ודלקות, ומחלות מעיים שיכולים להביא לחום, שלשולים והקאות. אם נכנסתם למים מזוהמים הקדימו לצאת מהים ולשטוף עצמכם במים קולחים וסבון.


אל תקפצו ראש למי הים לפני שבדקתם את צבעם וריחם...!

כתבה מאת יואב נקש – 09.10.2012 / תמונות ת"א: אלון גרגו

 

צלם ים

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים