מה המצף? אוקיאנוס עם 5 טריליון חתיכות פלסטיק

מאת יואב נקש פבואר 02, 2015

היום זה צף על המים ומחר זה כבר ישחה בתוך בטנו של דג. מגיפת הפלסטיק כובשת כל פינה בים וכל טיפה של מים בעולם הכחול. אנחנו עוורים למתרחש, אדישים לנעשה ובינתיים מתחת לאפינו המקום שמהווה חלק גדול מאושרנו הופך למזוהם יותר ויותר. 5 טריליון חתיכות פלסטיק צפות בעולם (= הספרה חמש ועוד תשעה אפסים אחריו), מספר אסטרונומי כשלעצמו!

פלסטיק הוא חומר סינתטי המופק בתהליך פטרוכימי מזהם ורעיל. פלסטיק זה, שנעשה בו שימוש כמעט בכל תחום בחיי האנושות, נמצא כיום צף בכל חלקת ים טובה ברחבי העולם. מחקר חדש של ארגון ה- 5 Gyres (Gyre = טבעת פסולת הצפה בים) חושף שישנם 270,000 טון של פסולת פלסטיק שצפה בכל מרחבי הימים והאוקיאנוסים. את המחקר הוביל מייסד ארגון "5 Gyres" מרקוס אריקסן שעשה שימוש במודלים אוקיאנוגרפים לחישוב כמות של 5.23 טריליון חלקיקים לתרגום משקלם בפועל. כאמור, בחישובו יצא כי סך כל חלקיקי הפלסטיק שצפים על פני המים המלוחים שוקלים 268,940 טונות, שווה ערך ל-570 מטוסי בואינג 747 במשקל נשיאה מקסימלי.

פסולת ימית זו היא גורם תחלואה ומוות עיקרי בקרב בעלי הכנף וכלל החיים בים. שברי הפלסטיק יכולים להיתקע בגרונם ובמערכת העיכול של בעלי החיים שיטעו לחשוב אותם כאוכל מזין. רשתות דייג העשויות פלסטיק כובלות בין חוטיהם דולפינים וצבי ים. 

בכדי לקבוע את כמות הפסולת הפלסטית באוקיאנוסים, מרקוס ועמיתיו מלוס אנג'לס ערכו 24 מסעות ימיים במסגרת זמן של שש שנים. בשנים אלו הם ליקטו דגימות מהים התיכון, מפרץ בנגל, אוסטרליה ובחמש טבעות אשפה סובטרופיות שמהוות חלק עקרי במערכות האשפה הצפות בים – חלק נכבד ממערכות אלו הם זרמים סיבוביים אשר יוצרים ריכוזי פסולת אדירים שנראים כמו איים של יבשה. במהלך מסעות אלו נאספו דגימות שבעזרתן יהיה ניתן להעריך את כמות חלקיקי המיקרו-פלסטיק שיש בים וחלקיקי פלסטיק הקטנים מ-4.75 מ"מ. כמו כן הם קיימו סקרים חזותיים ונעשה שימוש בנתונים בכדי לדמות את הפיזור וההסעה של הפלסטיק במרחבי הימים.

הערכות המחקר מצביעות ששני אזורי האוקיאנוס של חצי הכדור הצפוני מכילים 56% של חלקיקים ו-56.8% מהמסה הפלסטית בהשוואה לחצי הכדור הדרומי וצפון האוקיאנוס השקט ששם ספירת החלקיקים עומדת על 37.9% ומסה של 35.8%. כלומר שכמות הזיהום של חלקיקי הפלסטיק גבוהה מחצי הכדור הצפוני מזה הדרומי. באוקיאנוס ההודי נמצא שישנם יותר חלקיקים במספר ובמשקל מאשר בדרום האוקיאנוס האטלנטי יחד עם דרום הפאסיפי. בסה"כ נמצא ש-75.4% מכלל הפסולת באוקיאנוסים היא מיקרופלסטיק.

האוקיאנוסים בעולם הכחול הפכו למזבלה ענקי של פסולת ואשפה. מוצרי פלסטיק כגון צעצועים, שקיות רשתות דייג ובקבוקים הם הגורם המזהם מספר אחד כיום ושצף על המים. 

כמו כן גילו אריקסון וצוותו ש-90 אחוזים מכלל פסולת הפלסטיק צפה על פני הים. חלקיקי פלסטיק אלו מקורם בחלקי פלסטיק גדולים שגודלם הצטמצם במהלך שהייתם בים כתוצאה מקרני השמש, ערבול הגלים וכתוצאה מנגיסתם של בעלי חיים ימיים כגון דגים וכרישים. פסולת ימית זו היא גורם תחלואה ומוות עיקרי בקרב בעלי הכנף וכלל החיים בים. שברי הפלסטיק יכולים להיתקע בגרונם ובמערכת העיכול של בעלי החיים שיטעו לחשוב אותם כאוכל מזין. רשתות דייג העשויות פלסטיק כובלות בין חוטיהם דולפינים וצבי ים. זיהום של פלסטיק בים מעורר דאגה גם בגלליכולתו לצבור או לשחרר רעלים שיכולים לפגוע בדגים שיאכלו אותם ולבסוף גם בבני האדם שידוגו אותם למאכל.

האוקיאנוסים בעולם הכחול הפכו למזבלה ענקי של פסולת ואשפה. מוצרי פלסטיק כגון צעצועים, שקיות רשתות דייג ובקבוקים הם הגורם המזהם מספר אחד כיום ושצף על המים. הפתרון לבעיה אינו רק בניסיון למצוא פטנט שינקה את הים אלא בשינוי הגישה של האדם החי לו בשלום עם עצמו על היבשה. עלינו למצוא חלופות ירוקות ואורגניות לפלסטיק, להמעיט בשימוש במוצרי פלסטיק (בעיקר בשקיות) ולשפר את מערכות פינוי הפסולת וניהול האשפה ככלל. אי אפשר להתעלם מהבעיה ובטח לא כשאנו עדים לזיהום בכל פעם שאנו טובלים בים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים