Subwing: לעוף מתחת לים עם כנף אחת

מאת יואב נקש אפריל 24, 2015

לעיתים כל שצריך הוא טריגר שיניע את גלגלי ההמצאה ויוביל לרעיון מופלא. בזמן ששט במרחבי הים התיכון, מוחו של סיימון סיוורסטן (Simon Sivertsen) הגה רעיון מבריק - חזיון שאותו מימש לכדי מציאות ימית. היזם הצעיר מנורווגיה המציא ופיתח כנף שמשנה את הדרך שבה אנו נגלה את אוצרות הים. לא עוד צלילה במקום אחד כי אם צלילה ב"מהירות טיסה" של דולפינים ומעל נופים של שוניות. תכירו את ה"סאבווניג" (Subwing)

כשסיימון שט בין חופי יוון הוא נדהם עד כמה שהמים היו צלולים. "כשירדתי אל מתחת לפני הים וצללתי התחושה הייתה כאילו ואני עף רק בלי המהירות והריגוש שבטיסה", הוא מסביר. "הרעיון שהגיח מן המעמקים בהימספרה הימנית של מוחי, היה כנף תת-ימית שנגררת מאחורי סירה. בשביל הניסיון הראשון לקחתי קרש עץ וחיברתי אליו חבל של אופנוע ים. את החבל קשרתי לירכתי סירת מנוע מתנפחת ויצאתי לסיבוב תעופה מתחת לים. הרעיון עבד ואפלו הצלחתי לשלוט בכיוון מעלה ומטה מבלי להשקיע כמעט כל מאמץ. אבל ידעתי שבזה לא תם ולא נשלם, הפיתוח היה עדיין רחוק מלהיות מושלם".

לעוף מתחת למים בעזרת הסאבוויינג. נראה פאן של רעיון.

הרעיון במוחו של סיימון התפתח לכדי אב-טיפוס ראשוני ולאחר ניסויים וניסיונות רבים, היזם הצעיר השלים את הגירסא שלו לכנף התת-ימית שאותה כינה בשם Subwing. הסאבווניג מורכב משתי כנפיים נפרדות שמחוברות למפרק סיבובי המונח על ציר יחיד. בתנועה של הכנפיים ושינוי הזווית שלהן ניתן לשלוט ולשנות את כיוון ה"תעופה": בהטייתן כלפי מטה צוללים לקרקעית, כלפי מעלה עולים למפלס המים ובהטייתן לכיוונים שונים ניתן פשוט לעשות סיבובים אקרובטים ולופים של 360.

כנף אחת המחולקת לשתיים. בתנועת ידיים קלה והטיית הזווית ניתן לצלול, לעלות למפלס המים או לעשות סיבובים.

סיימון טוען כי השליטה בכנף ה-Subwing קלה לתפעול וניווט. ומכייון שהמים דחוסים פי 800 מהאוויר, הריגוש שבמהירות של 2-4 קשרים (המהירות הממולצת לשימוש בכנף) בתוך המים שוות ערך למידת האדרנלין שבצניחה חופשית או בנג'י. ה-Subwing מגיע במספר דגמים העשויים פיברגלאס וקארבון ומחירם $240 עד $850 בהתאמה (כ-1000 ש"ח עבור הפיברגלאס ו-3500 ש"ח עבור הקארבון). עזרים נוספים לסאבווינג שניתן לרכוש בתוספת תשלום הם: חבל, מארז לכנף, משקפת ייחודית ומתקן למצלמת הגו פרו (מחירם נע בין 40-50 דולרים).

לעוף מתחת למים ולשחות במהירות של דולפין. ה-Subwing בפעולה

הסאבווינג באמת נראה כמו כיף של דבר - גירסת הג'ט סקי רק מתחת לפני הים. הוראות הבטיחות לשימוש בכנף התת-ימית כתובים בנורווגית אבל ממה שאפשר להבין הוא שצריך להתנסות בהדרגה, להכיר את תוואי השטח וקרקעית הים, להיות בעלי יכולת להחזיק את האוויר בריאות לזמן ממושך ולדעת כיצד לנווט מעלה ומטה בכדי לשאוף... טיסה נעימה :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים