גלים בחצר האחורית: בריכת הגלים הידנית של פרד.

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

כולם חולמים על גל מושלם. יזמים פרטיים משקיעים שנים של לימוד והון עתק בדגמים ראשוניים של בריכות גלים, חברות ענק ומשקיעים זרים מדברים על בניית פארק מים תיירותי בשווי עשרות מיליוני דולרים ואז מגיע אדם אחד שבונה לעצמו בריכת גלים בחצר האחורית של ביתו בכמה אלפי דולרים בודדים. זה גאוני, סביבתי, חברתי ואינו דורש השקעה רבה... רק שטח של בריכה וכמה אנשים טובים שיתנו דחיפה לגל

פרויקט "הגל של פרד" (Fred's Wave) שייך לגולש אוסטרלי מבוגר בשם פרד קובלין (Fred Coblyn) שהיה בעברו מהנדס בכיר בחברת ASR הניו-זילנדית אשר התמחתה בבניית ריפים מלאכותיים. בתקופת עבודתו של פרד בחברת ASR הוא הגה רעיון אדיר לבניית ריפים מלאכותיים עם מתקן תת-ימי שבו ניתן לשנות את מידות הגלים וצורתם בהתאם ליכולות הגולשים. כיום, ועם מגוריו הזמניים בעיר סוקאבומי (Sukabumi) במערב האי ג'אווה באינדונזיה, הוא הקים בריכת גלים בחצר ביתו - בריכה המייצרת גלים ע"י כוח אנושי גלים.

הגל בייצור ידני של פרד הוא מופע של אדם אחד. ראשית הרעיון התחיל בשנת 2008 בדגם קטן מימדים ובהמשך השנים הרעיון עבר לדגם גדול יותר עם בריכת גלים למתחילים באורך של 20 מטרים. טכנולוגיית הלואו-טק שמרכיבה את בסיס הרעיון מושתתת על כוח שריריהם האנושית של האנשים. שרשרת מושכת גלגל שיניים אשר מניף אגן גדול. כשזה משוחרר מאחיזה הוא נופל מטה ודוחף מסת מים שמתנקזת דרך פת צר מהפינה שבתחתיתו שיוצר גל הנע קדימה ועליו ניתן לגלוש.  בכדי לממש את הפרויקט של הגל האישי נעזר פרד ב-85 אלף דולרים שאותם הצליח לגייס ב-2012. בריכת האב-טיפוס באורך 20 מטרים היא בעצם חצי מהמידות של הבריכה אליה הוא שואף להגיע. הבריכה מייצרת גל בגובה של 20 ס"מ שעליו ניתן לרכוב במשך מספר שניות עד שמגיעים לדפנות הבטון... (ושוברים את החרטום חח).

פרד קובלין מתגאה ביצירתו ומבקש לגייס עוד כספים (כ-100 אלף דולרים) בכדי להעניק לילדים שגרים הרחק מן החוף ליהנות מנפלאות הגלישה בבריכה המשופרת שלו. לטענת הממציא, יתרונות הבריכה הם בהקמתו הזולה ובהיות תפעולו ידידותי לסביבה – אינו דורש חשמל, אינו מזהם ו100% חברתי בהפעלתו. בכוונתו של פרד גם להוסיף בעתיד לקרקעית הבריכה שקי חול שיעצבו את הגל הנשבר ויגביהו אותו.

גלים בחצר האחורית ? בריכת הגלים האנושית של פרד Fred's Wave - The surf pool powered by human muscles

מסתבר שבריכת גלים בחצר האחורית של ביתכם זה בהחלט דבר אפשרי ליישום (תלוי כמובן בגודל החצר וכמה מקום הרמפה של הסקייטבורד תופסת). אבל כעקרון, ברגע שמצניעים את הדרישות הגדולות של גלים שאינם נגמרים בפארקים יקרים, אפשר להגיע לפתרונות קלים שמשלבים גלישה בר-קיימא וחברתית... כמה פשוט, כמה נפלא – אני בעד!

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים