פעם גולש תמיד... גולשת?! גולש אוסטרלי שינה את מינו

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

ענף הגלישה נתפס בעיני רבים כספורט גברי ואין הכוונה בכך שרק גברים עוסקים בו כי אם בהילה הסקסיסטית שאופפת אותו. גולשים חסונים, שזופים עם שיער בהיר, שאינם בוחלים באתגר של כיבוש פסגות הגלים ובלילות כובשים את ליבן של הנאות שבנשים. אבל מידי כמה זמן ישנו שובר שיווין, אנטי קליימקס שמתבטא בשבירה של סטיגמה עתיקת יומין והסיפור הבא מתאר זאת יותר טוב מכל. כתבה זו נחלקת לשנים: האחד הוא גולש מקצועי בשם פיטר והשניה היא האישה הגולשת ווסטרלי –המשותף לשניהם הוא שמדובר באותו/ה האחד/ת....

בשנות ה-60'-70' לפיטר דרוין (Peter Drouyn) היו חיי גלישה נפלאים. הוא היה אייקון מקומי בגולד קואסט , גולש מוכשר שזכה בתארים, בהערצה ותהילה רבה בענף הגלישה הלאומי של אוסטרליה. במהלך חייו הוא גם סיים תואר במשפטים ועריכת דין, הספיק להיות אבא ושילב זאת גם עם קריירה קצרה במשחק. פיטר היה איש אשכולות נערץ ביותר וגולש אדיר בזמנו, זמן שהיה גדוש בתרבות סקסיסטית מוחצנת שלא אפשרה לבחור צעיר בגילו להתבטא בצורה אחרת ושונה מהכלל.

peter to westerley מפיטר לווסטרליבשנת 2002 כל חייו של פיטר השתנו מן הקצה אל הקצה. באחת מהפעמים שבהן גלש הוא חווה טראומה נפשית בעקבות תאונת גלישה שבה כמעט טבע וקיפח את חייו. באותו היום, פיטר דרוין טבע ומן המצולות יצאה ווסטרלי ווינדינה (Westerly Windina) – זהותו הנשית החדשה. המהפך המיני השנוי במחלוקת עורר גלים תקשורתיים בטלוויזיה האוסטרלית רק 6 שנים לאחר המקרה. האומה האוסטרלית הייתה שרויה בהלם מהמהפך שעבר על הגולש האגדי, שהפך לאישה ערירית וחסרת כל.

art3

art2

אלאן ווייט וג'יימי בריסיק (Alan White and Jamie Brisick) הם יוצרי סרטים אוסטרלים שמפיקים בימים אלו סרט דוקומנטרי על חייה של ווסטרלי, כיום בת 62. עם סרט זה הם רוצים לקדם מודעות לשינויי מין טרנסג'נדרים ולגייס כספים למען ווסטרלי שיעזרו לה במצבה הכלכלי ובכך יממנו עבורה את ניתוח שינוי המין  אותו היא כה רוצה. הסרט "ווסטרלי" נמצא בשלבי עריכה אחרונים וסיפורו כאמור הוא על חייה הקשים של ווסטרלי ווינדינה שהייתה גולשת סופר-סטאר לפני שלושה עשורים, החל מתחרויות הג'וניור בצעירותה, על פועלה החלוצית בהכרת ספורט הגלישה לסין, באימוץ סגנון מיוחד של משחק ללימוד גלישה וכלי בשינוי המיני שלו/ה.


כתבה זו אולי נראית לכם מוזרה, סוג של "פריק שואו" שראוי להיות מוקצה מהלך החיים של תרבויות רבות ברחבי העולם, אך המציאות תמיד ניתנת לפרשנות שונה. הזיה של אדם אחד היא מציאות של אחר או במקרה זה: של אחרת. גילוי עצמי, שבירת מחסומים חברתיים, התמודדות עם סטיגמות ומימוש מאווים רוחניים הם הוכחה ניצחת לאומץ לב שמזוהה אולי ובעיקר עם דרך חייהם של גולשי הגלים.


כתבה מאת יואב נקש – דצמבר 2012

 

 

צלם ים

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים