חדשות
חדשותגלישה ← עושים כבוד: הצי הפורטוגלי העניק מדליה לגולש גלי הענק, מקנאמרה

עושים כבוד: הצי הפורטוגלי העניק מדליה לגולש גלי הענק, מקנאמרה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

ככה עושים כבוד לאיש ים גדול וגולש גלים ענק... גארת מקנאמרה \(Garrett McNamara) גולש גלי הענק שרכב על הגל הגבוה ביותר בהיסטוריית הגלישה קיבל מדליה של כבוד מצי חיל הים הפורטוגזי על אומץ ליבו ובכך הפך לגולש בעל העיטור הרם ביותר בהיסטוריית הגלישה!

 

גארת מקנאמרה בן ה-45 מהוואי קיבל את הפרס הגדול ביותר שהוענק לגולש גלים אי פעם. הרבה מעבר לפרס בטקס ה-XXL שעליו וויתר השנה או כוכב בשדירת הגולשים בהאנטיגטון, מקנאמרה זכה בתואר של כבוד ובמדליה מצי חיל הים המלכותי הפורטוגלי. איש הים האגדי גולש כבר מספר שנים על גלי הענק של נאזארה בצפון פורטוגל ובשנת 2011 הוא נכנס באופן רשמי לספר השיאים של גינס לאחר שרכב באומץ רב על גל ענק בגובה של כ-90 פיט (30 מטרים). שיאו הפנומנאלי כיסה את כל כלי התקשורת העולמיים, טלוויזיה, עיתונים ואינטרנט והביא להתעניינות עצומה בחייו האישיים אך גם באותו המקום שבו נשבר הגל אדיר המימדים מעל קניון תת ימי.

mcnamara navy portugla vasco de gama medal גארת מקנאמרה מקבל מדליה על שם ווסקו דה גאמה מהצי הפורטוגלי

שנה לאחר מכן, בשנת 2012, מקנאמרה הפתיע בנאזרה עם עוד גל עצום וגבוה יותר מקודמו. הצילום היחיד שתיעד את הרגע המיוחד הביא רבים לאמוד את קיר הגל הענק בכ-100 פיט (33 מטרים) והיו כאלו שאף טענו ליותר מזה. הפוינט הצפוני של פורטוגל ומקנאמרה בעצמו הפכו לשם דבר בעולם ובאופן טבעי הם הוזכרו בנשימה אחת כשלשניהם קווי דמיון זהים: שניהם חזקים, שניהם עוצמתיים, חסרי פחד, בלתי צפויים אך אמיתיים ועקביים, מעוררי הערצה והשראה - הפוינט של נאזרה ומקנאמרה הפכו לישות אחת.

art3

בזכות מעלותיו הרבות של מקנאמרה הניחן ברוח של איש ים אמיתי ואמיץ, החליט צי חיל הים המלכותי הפורטוגזי להעניק לגולש גלי הענק מדליה מיוחדת במינה לאות כבוד. בטקס מלכותי ורשמי בליסבון בהשתתפות נציגים דיפלומטים אמריקאים ופורטוגלים, נענדה על חליפתו של מקנאמרה מדליית הכבוד על שם יורד הים ומגלה הארצות, ווסקו דה גמא (Vasco da Gama). את המדליה ענד באופן אישי מפקד / אדמירל חיל הים הפורטוגלי (Admiral Jose Carlos Torrado Saldanha Lopes) שציין לשבח את מקנאמרה על תרומתו גם לחיזוי גלי הענק ושייתוף הפעולה העקבי שלו עם חיל הים הפורטוגלי.

המדליה מייצגת את המשמעת, ההתמדה, ההקרבה והמקצועיות הרבה שגארת מקנאמרה הפגין בכל שנותיו בגלישה על גלי הענק ועל הגל האימתני של נאזרה בפרט. מעטים הם האנשים שזכו לקבל מדליה זו מצי חיל הים הפורטוגלי שנחשב לצי הימי הוותיק ביותר שנוסד במאה ה-12 לספירה וכעקרון זוהי הפעם הראשונה בכל העולם שחייל ממשלתי מעניק מדליה מלכותית עבור גולש גלים.

art2

בשיחה שקיים עם כתבים מקומיים ולאחר שקיבל את המדליה היוקרתית בטקס המכובד אמר מקנאמרה כי המעמד והכבוד שניתנו לו הם זכות גדולה שאותה ינצור לעולמים. "כשאני מוקף בכל אותם אנשי רמי דרג ומעלה פתאום הרגשתי קצת כמו גמד" אומר מקנאמרה. "המעמד הגדול היה מאוד מרגש עבורי והזכיר לי את הדרך הארוכה שעברתי מילדות קשה ועד לחיי הבוגרים. המדליה היא הוכחה לכך שלא משנה מהי ארץ מוצאי, לא משנה מה שיש ברשותוי, מה הם המקורות שלי ... הים הוא אותו הים והרצון לכבוש פסגות של מים מלוחים הם בטבע שלי ותמיד יישארו משגב נפשי."

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים