חדשות
חדשותסביבה ← עונת המדוזות: בארץ חוטית טורדנית ובאנגליה סלייטר והכלב שוחים עם מדוזה במשקל 20 קילוגרמים

עונת המדוזות: בארץ חוטית טורדנית ובאנגליה סלייטר והכלב שוחים עם מדוזה במשקל 20 קילוגרמים

מאת דור דן יולי 25, 2014

זו תהיה טעות לחשוב שישנן רק ארבע עונות בשנה כי אם מכלילים את עונת המדוזות מסתבר שישנן בעצם חמש. באנגליה כמו בישראל, עונת המדוזות מפציעה מבעד למצולות. בישראל העקצוצים במים מתגברים לאיטם ובאנגליה המדוזות שפוקדות את החופים גדולות מהרגיל. אז ייתכן שהכותרת קצת הטעתה אתכם, אמנם לא מדובר סלייטר הגולש אבל כל הפרטים שנכתבו הם נכונים - יחי ההבדל הקטן בין הים התיכון לאטלנטי

ניצנים ראשונים של מדוזות מורגשים במי הים התיכון ועל אף כי הלהקות עדיין לא הגיעו אל קו החוף, העקצוצים של הצורב הימי הפרימיטיבי מתגברים לאט ומטרידים לא מעט. העונה הרשמית של המדוזות קרבה מידי יום אך עם כל השינויים האקלימיים שחלים על העולם (התחממות גלובלית, זיהום מי הים) נראה שהמדוזות לא עוזבות אותנו לתקופה ארוכה, אם בכלל. בחודש אוקטובר של שנת 2013 התמודדנו עם כנימת הים (Sea Lice) ובחורף 2014 ביקר אותנו זן חדש של מדוזה בצבע ורוד – ולמי שפגש בה מקרוב יודע במפורש שחייו לא היו ורודים; מדוזה זו צרבה כמו אש עם נעיצה של סכין.

חגי נתיב Hagai Nativ

חוטית נודדת  וגולש סאפ. (תמונה: חגי נתיב Hagainativ.com)

כך זה נשמע, כך זה נראה וכך זה גם מרגיש. כמידי שנה אנו מקווים שהמדוזות לא ישהו כאן לזמן רב ושלא יפתיעו אותנו מדוזות ארסיות, גדולות וכואבות יותר ממה שכבר הורגלנו אליהן. אבל השינויים האקלימיים אינם פוסחים גם על מקומות אחרים. מדוזות ידועות בהעדיפן מים חמים אבל גם במי האטלנטי הקרים של קורנוול (Cornwall) באנגליה, מסתבר שיש להן כוח שרידות שבא לידי ביטוי בגודלן העצום. מאט סלייטר הוא מומחה ימי ממחוז קורנוול בדרום-מערב אנגליה שיצא לפני כשבוע עם כלבו, מנגו, לשחייה במימיו הקרירים של האוקיינוס האטלנטי. במהלך השחייה הוא הבחין במדוזה ענקית ששמה המדעי הוא ריזוסטומה פולמו ושלהערכתו משקלה היה כ-20 ק"ג. סלייטר אומר כי השנה נצפה מספר שיא של מדוזות באזור מאז שנת 2002 וזאת עדות נוספת להשפעות השינויים האקלימיים העולמיים.

art2

סלייטר ומנגו, "הכלב הגולש", שחו במשך כמה דקות לצד היצור הענק סמוך לשפך הנהר פרקויל, באזור העיירה סנט מוס. לדברי סלייטר, "כמויות גדולות של מדוזות כאלו אותרו לאורך כל השנה מול החופים והן לגמרי לא מזיקות, וניזונות מפלנקטון", הבהיר סלייטר, "אכן, יש להם תאים עוקצניים, אך הן לא מסוגלות לחדור מבעד לעור האנושי". הוא הוסיף כי מדוזות מסוג זה יכולות להגיע עד למשקל של 30 קילוגרמים, ולאורך של כ-80 סנטימטרים והסיבה שהן מגיעות לחופים של קורנוול היא בגלל ריבוי האוכל שמהן הן ניזונות (פלנקטון) וסיים באומרו כי היצורים האלה יפים בצורה שלא תאומן כשמביטים עליהם מקרוב.

מדוזות: אי אפשר איתן, אפשר בלעדיהן אך לצערנו הן לא צריכות GPS. אם נרצה ואם לאו, את הביקור השנתי הו יעשו בחופינו על אפינו ועקצוצינו. אז נקווה שנראה כאן רק את השקופות, מקסימום כחולות כהות או סגולות אבל בבקשה שהן לא יהיו בומבסטיות כמו אלו האנגליות או רחמנא לצלן היפניות, ולבטח לא ארסיות כמו ה"בלו-בוטלס" או ערסיות כמו ה"בוקס" האוסטרליות. וכמובן כל שנותר לנו לקוות הוא שהים יהיה גלי בתקופה שהן יגיעו וכך גם שהותן תתקצר. ואנחנו, הרוחצים והגולשים, תושבי הכדור הכחול? עלינו לשמור על ניקיון הים בכדי שצבי הים יוכלו להתרבות ולאכול אותן.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
דור דן

מעצב ועורך אתר צלם ים. מלווה את האתר מיום היווסדו ובעל חלק פעיל בניהולו. ירושלמי במקור אך עם זאת מחובר מאוד לים ואוהב את כל צדדיו. חובב טיולים, ספורט, קולנוע ואוכל. מאמין בחזון ופועל באופן עקבי להרחבתה וגיבושה של קהילת חובבי הים בישראל דרך פיתוחו וקידומו של אתר צלם ים.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים