החור הכחול: בולען ענק נפער בחוף ימה של קווינסלנד

מאת יואב נקש אוקטובר 06, 2015

זהו מחזה לא שגרתי לתופעה טבעית. בולען ענק נפער באדמת חוף הים בקווינסלנד אוסטרליה והפך את הרצועה הקטנה למפרץ עם מי תהום בעומק של 3 מטרים. הבור בקוטר של כ-200 מטרים הביא לפינויים של 150 מבקרים שעשו קמפינג במקום. הבולען נפער בשעה 10:30 בבוקר והריינג'רים של רשות הפארק המקומי מאמינים שהיה מעורב במקרה הרבה מאוד מזל שכן אם זה היה קורה בשעות הלילה, התוצאות היו יכולות להיות קטלניות.

בולען הוא שקע הנפער באופן פתאומי בקרקע בתהליך טבעי, תופעה שמתאפיינת בהיווצרותם של חללים באדמה כתוצאה מהמסת שכבות של אבן גיר (לדוגמא הבולענים שבסביבת ים המלח). עם זאת, בולענים מהסוג האחר כמו זה שבקווינסלד ובאזורי החוף, נוצרים בפרק זמן קצר יחסית וכתוצאה מהמסה של שכבת מלח מתחת לפני הקרקע החולית.

בפרק זמן של 3 דקות נפער חור בחוף בעומק של 3 מטרים ובקוטר של כ-200 מטרים

הבולען שנפער מתחת לרגלי הנופשים ב-Wide Beach שבקווינסלנד בלע במפורש את מתחם הקמפינג שבו שהו. באותם הרגעים לפני שהקרקע נשמטה מתחת לרגליהם, נשמעה באוזני הנופשים נהמה גדולה כמו סערה שהניסה אותם למקום מבטחים. הבור שנפער בחוף ברוחב של 200 מטרים בלע בתוך כשלוש דקות בלבד רכבים וציוד קמפינג רב. במזל גדול אף אדם לא נפגע בתקרית.

האנשים ששהו במתחם הקמפינג הורו להתרחק משפת הבולען מכיוון שיש חשש שהים ירחיב את גודלו עם הזרמים והגלים. המומחים מדגישים כי בולענים הם תופעות טבעיות באזור ומסתבר כי זו אינה הפעם הראשונה שבולען שכזה נפער שם. כפי שהוסבר לעיל, הסיבה להיווצרתם בחוף יכולה להיות בעקבות המסתם של מלחים ויצירת חללים מלאים אוויר או כתוצאה מתנועת משקעים גיאולוגיים בקרקע בתהליך שאורך שנים רבות.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים