תעלומה על חוף באוסטרליה: כריש לבן או כריש לבקן?

מאת יואב נקש ינואר 28, 2016

זה ידוע שבאוסטרליה יש הרבה מאוד כרישים אבל ככל הנראה יש גם הרבה מאוד מינים שאינם מוכרים. ואם מידי פעם יצורים ימיים מוזרים נשטפים אל החוף, תהיו בטוחים שהם ימצאו את דרכם היישר אל ממלכת הפייסבוק. לוק אנסלו (Luke Anslow) טייל על חוף ניו סאות' וויילס ומצא פגר של כריש לבן חיוור למראה. הוא צילם תמונה והעלה אותה לפייסבוק עם הכיתוב: "לא משהו שרואים בכל יום, כריש לבקן"... זה כבר היה מספיק בשביל לעורר דיון ומחקר מעמיק בנושא.

האם גם לכרישים יש מחסור בפיגמנטים, האם ייתכן שגם הם אינם מייצרים מספיק מלנין? הביולוג הימי ג'ון צ'ישולם (John Chisholm) מסביר שככל הנראה מדובר בעמלץ צעיר אבל הוא אינו "לבקן" כמו שסבר אנסלו. על פי ראיון שהתקיים עימו בהאפינגטון פוסט הוואי, אומר צ'ישולם ש"אם היה זה לבקן אמיתי - עם מצב גנטי שמתאפיין בהעדר צבע ופיגמנטציה - הרי שהכריש היה כולו בצבע לבן או בגוון צהוב בהיר עם עיניים וורודות, אדומות או אפילו סגולות בגלל כלי הדם שלו".

הכריש הלבן בניו סאות' וויילס אוסטרליה. חיוור או לבקן? תמונה: פייסבוק Luke Anslow

מעדותו של אנסלו ועוברי אורח אחרים, "הכריש הלבקן" נצפה שוחה במים רדודים לפני שהטיל את עצמו אל החוף. עדיין לא ברורה הסיבה למותו או לצבע עורו החיוור אך סברה אחת, קצת בנאלית, טוענת שהוא פשוט לא "השתזף" - הוא בילה את ימיו במים עמוקים ורק עלה בלילות אל מפלס הים (שזה בערך כמו כל הכרישים). מחלקת הדייג בניו סאות' וויילס אספו את הכריש לנתיחה שאולי תטיל קצת יותר אור (ושיזוף) על תעלומת הכריש הלבקן.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)









צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.




צלם ים