ביזניס ירוק: האם סלייטר רכש את חברת Firewire?

מאת יואב נקש פבואר 05, 2015

קלי סלייטר הוא לא ביזנס-מן אלא ביזניס בפני עצמו. 11 פעמים אלוף העולם הוא מותג שמוכר את עצמו גם מבלי שיצטרך למכור דבר. אבל לסלייטר בן ה-42 יש שאיפות לימים של פנסיה מתחרויות הגלישה והוא משקיע בעסקים שונים שירפדו בנוחות את מצע שנות חייו. השמועות מספרות שהאנטרפרייז החדש של הגולש מפלורידה היא רכישת חברת הגלשנים Firewire המייצרת גלשנים ידידותיים לסביבה. האם סלייטר עושה ירוקים באקטיביזם כלכלי חדש?

לא ביזניס-מן אלא ביזניס בפני עצמו. מותג הגלישה "סלייטר"

קלי סלייטר ממתג את עצמו כאיש עסקים מצליח בדיוק כפי שעשה בקריירת הגלישה שלו. בשנים האחרונות הוא הטביע את חותמו בעסקים שונים ומגוונים הקשורים בצורה כזו או אחרת לאהבתו לכסף ולגלים. הוא השקיע הון בחברה המסתורית Kelly Slater Wave Co שבינתיים הצליחה לעשות גלים רק בפרסום ובבריכת הניסוי; מזג כוסית לכבוד השקתו של משקה הבריאות Purps והתלבש חגיגי לקראת השקתו של מותג הביגוד החדש שלו Outerknown. כעת השמועה מצייצת שהוא הגליש מכיסו סכום גבוה שהפך אותו הפך לבעל השליטה בחברת גלשני Firewire. האם יש לשמועה רגליים?

נראה טעים... הגל. משקה הבריאות Purps של סלייטר כמובן

גלישה זה עסק מצחיק. אנו גולשים על גלשנים רעילים מצופים אפוקסי קטלני ומדברים כאילו ואנו שליחיה הנאמנים והירוקים של אמא אדמה. סלייטר שבר כל כך הרבה גלשנים בחייו שהוא יכול למלא מזבלה שלמה וזה משהו שהוא כנראה היום מודע לו יותר מבעבר – Firewire זו הזמנות פז בשבילו לכפר על כך.

חברת הגלשנים Firewire נודעת בהובלתה לקראת השינוי הירוק. החברה מפתחת חלופות ירוקות ועושה שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה לייצור הגלשנים שברשותה. החברה יכולה להתפאר, ובצדק, בטכנולוגיית הסביבתית המרשימה של גלשני ה-Timbertek. בעת שרוב יצרני הגלשנים נמנעים מייצור גלשנים מחומרים ברי-קיימא (לרוב הסיבה היא בגלל עלות החומרים), Firewire עושה שימוש בציפוי גלשניהם בשכבת עץ (עצי יערות שנמצאים בפיקוח) ועליהם היא מורחת גלאס על בסיס צמחי. על אף שהגלשנים לא יהפכו לקומפוסט ברגע שתזרקו אותם בגינה שלכם זה עדיין נחשב לצעד אחד גדול בכיוון הנכון. ואם זה יעבוד כראוי והמחיר ישתלם אזי אולי יצרני הגלשנים יחילטו למלא את הטנדרים שלהם בעצים והגולשים יוכיחו שהם באמת ירוקים כפי שהם טוענים.

הלך הרוחות סביב השמועה בדבר רכישת החברה ע"י סלייטר, היא שהבעלים החדש מעוניין להפוך את חברת הגלשנים Firewire לכזו שמייצרת וסוחרת אך ורק בגלשנים ידידותיים לסביבה ולא פחות מכך שאת הגלשנים ישייפו השייפרים הטובים ביותר בעולם. בראיון שהעניק סלייטר למגזין Stab האוסטרלי הוא נותן רמזים עבים אך אינו חושף הרבה מעבר לרחש שנשמע מסביב. "אני אפנה לצוות המנהל של חברת הגלשנים בקרוב. שום דבר אינו בטוח עד שהוא נסגר, אנו בעיצומו של תהליך".

ירוק! סלייטר יושב על רשתות דייג ממוחזרות במפעל בסלובניה (תמונה:Stab)

מוסיף סלייטר ומסביר לסטאב ש"יש משהו אירוני בכל אלו שמדברים ירוק (סביבתי) אך עושים שחור (כימי)". "זה לא שאני מפנה אצבע מאשימה כלפי מישהו מכם אלא רק לעצמי. אני חושב שזו הזדמנות לעשות משהו עם השאריות שהערמתי בחיי. תעשיית הגלשנים מתמקדת כבר שנים בעיצובי גלשנים שמיועדים לשיפור הביצועים ופיתוחם התעשייתי נשאר זהה. אני אוהב לחשוב מחוץ לקופסא, לנסות ולהתפתח. הפחתה של חומרים מזהמים זו המחוייבות שלי. אז... שותפי ואני עובדים על משהו כזה נכון לרגע זה".

"יש משהו אירוני בכל אלו שמדברים ירוק (סביבתי) אך עושים שחור (כימי)". "זה לא שאני מפנה אצבע מאשימה כלפי מישהו מכם אלא רק לעצמי. אני חושב שזו הזדמנות לעשות משהו עם השאריות שהערמתי בחיי..."

בום! ואם זו לא הודאה אז מה כן? העולם נושא את עיניו אל עבר קלי סלייטר שיביא את הבשורה הגדולה הבאה לענף הגלישה. כשרוב העולם ציפה את החרבות שלו בגלאס אפוקסי רעיל, סלייטר כבר היה משתמש כבד בחרבות מתפרקות. המעורבות שלו בחברת הגלשנים הגדולה והפיכתה לירוקה וידידותית לסביבה החלה כבר לפני מספר שנים כשקידם את פרויקט ה-Ecoboard. סלייטר מוביל את ענף הגלישה למקום שבו הוא אמור להיות. הוא מקדם תחרות בריאה בין חברות הגלישה מי יהיה ירוק יותר, ואת הגולשים הוא בוחן האם יעמדו בדבריהם ויוכיחו שהם מוכנים לרכוש גלשן המיוצר מחומר אחר, ידידותי יותר.

מרגיש בבית. ה-Green Room של האלוף (תמונה: KS)

יהיה נכון לציין שעד לרגע זה, סלייטר לא ממש הצליח בהרפתקאותיו העסקיות ובמימוש רווחיותם עד תום. בשונה מעסקיו הפרטיים, בעסק זה לכולנו יש אינטרס אישי ורווח ישיר - אנו מקווים באמת ובתמים להצלחתו, שיעשה ירוקים ושיוביל למהפכה סביבתית בתעשיית הגלישה העולמית.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים