עדיין מעל המים: פרשת גוטה על קו פרשת המים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

הפרשיה הסבוכה ביותר שידע חוף אשקלון סביב מתחם הסוכה הלבנה ובית העסק "גוטה על המים" מגיעה לדיון בבית המשפט באשקלון. ההכרעה אם גוטה ישאר על המים קרובה להכרעת דין אך בינתיים תביעת העירייה למתן צו הפסקת עבודה מינהלי נגד גוטה נמחקה בהסכמת הצדדים והדיונים בבקשת העירייה למתן צו הפסקת שימוש נגד גוטה הסתיימו. תם אך טרם נשלם. החלטת בית המשפט בעניין תינתן במהלך החודשים הקרובים.

ביום חמישי 10/10/12 התקיים דיון אחרון בבית המשפט השלום באשקלון בפני כבוד השופט עידו כפכפי בעניין גוטה על המים, לאחר שבית המשפט ירד בעצמו למתחם הגוטה והתרשם מהבניה מסביב, אשר לטענת העירייה הינה ללא היתר. בדיון נחקרו עדים מטעם העירייה, שהם המפקחים אשר על בסיס תצהירם הוגשו נגד גוטה על המים שתי תביעות. לפי האחת התבקש בית המשפט הנכבד להפוך צו הפסקה מינהלי לצו שיפוטי, שענייננו הפסקת כל העבודות במתחם והשנייה, להורות בצו על הפסקת שימוש לפי סעיפים 239 ו – 246 לחוק התכנון והבניה.

IMG_0787

 

כבר בתחילת הדיון הסכימו הצדדים, כי התיק שענייננו צו הפסקה מנהלי לביצוע העבודות יימחק ללא צו של הוצאות ועיריית אשקלון נותרה עם תביעה אחת נגד בעלי הגוטה, שתכליתה להורות בצו על הפסקת השימוש במתחם, הן לצורכי מסעדה, בר ואירועים. בעדותם הודו נציגי העירייה, כי במקומות אחרים בעיר, כגון המסעדות במרינה, פועלים עסקים ללא היתר בניה, ללא רישיון עסק ותוך ביצוע עבודות ללא היתר. בכל המקרים שם, הודו נציגי העירייה, שלא הוצאו כנגד בעלי העסקים צווים להפסקת שימוש. אין ספק שהדבר תמוה ומעלה שאלות רבות. האם כך הדבר משום שהמסעדות הללו הושכרו למפעיליהם על ידי החברה הכלכלית בעצמה? האם משום היותם של בעלים אלו מקורבים לעירייה? האם משום שבמקרה של "גוטה על המים" מדובר במר רונן טבקול, שהפך למטרה לניגוח אישי? כל אלו השאלות נותרו בעינם, בעוד ההפליה כנגדו בהחלט זועקת לשמיים!.

IMG_3285

 לאור זאת הודיע מר רונן טבקול, כי ישקול לפנות בעתירה כנגד העירייה ביחס לכמות העצומה של עסקים באשקלון הפועלים ללא היתר בנייה וללא רישיון עסק. שכן, לא יתכן, כי דווקא במקרה שלו נמצאה הדחיפות ההכרחית לסגור את עסקו, כל עוד הוא פועל ללא רישיון עסק. "בית המשפט בעצמו ציין, כי הכלל הוא שלא מפעילים צו הפסקה מהסוג המבוקש כל עוד לא הוגש כתב אישום נגד בעלי הנכס ובדרך כלל ניתנת ארכה להשלמת הליכי התכנון. לכן לא ברור מדוע העירייה עומדת על כך באופן יוצא דופן כנגד "גוטה על המים" ויהא הוגן מצידה אם פרוייקט חשוב זה יכנס לקטגוריה זו של העסקים האחרים בעיר, תוך שיאפשרו לו להשלים את ההליכים התכנוניים לקבל היתר בניה כדין. אחרי הכל, מר טבקול עמד בכל הדרישות התכנוניות ממנו והוא לא ביצע שום סטייה מקווי הבניין המקורי, למעט ביצוע עבודות חיפוי וחיזוק ושינויים פנימיים, שאינם טוענים היתר ממילא" אומר עו"ד אבי עייש המייצג בתיק זה.

IMG_5244

 מר רונן טבקול, הבעלים מבקש להדגיש, כי "הרדיפה האישית נגדו הוכחה ללא ספק בדיון היום לפי עדותם של נציגי העירייה, אשר הודו, כי במקרים אחרים דומים לא נדרשו בעלי העסקים להפסיק את השימוש בעסק ומאפשרים להם להמשיך לפעול בערוצים הרלבנטיים בעירייה לקבל רישיון עסק. "איך יתכן שמבקשים בקשה כזאת להפסיק פעילות הנפרסת על פני 40 שנה באותו המקום? מה רוצים ממני?" שואל רונן טבקול, "עשיתי כל המבוקש והשקעתי מיליונים כדי להכשיר פנינת בילוי מהממת לתושבים בעיר ולצעיריה. הרדיפה נגדי חסרת תקדים. האבסורד הוא, שהעקשנות של העירייה מקוממת! מצד אחד היא אינה מתכחשת לעובדה שלמבנה היתרי בנייה חוזריםIMG_3505 ונשנים משנות ה – 70 ו ה– 80 וגם לאחרונה משנת 2005  ומצד שני, באים כנגדי בחשבון, רק משום שחטאתי בביצוע עבודות שיפוצים במבנה פרטי שלי, ביצעתי חיזוקים הכרחיים וחידשתי אותו ועל כך מתעקשים, כי נדרש לזה היתר. אילו נהגו כך כלפי כולם, מן הסתם כל אזרח ששיפץ את ביתו היה עומד לדין ובית המשפט היה קורס תחת נטל הדיונים. אני מתחנן לקבל רשימת דרישות ברורה ובמקום זאת מתעלמים ממני ואפילו לא דנים בבקשות שהגשתי, כדבר שזכאי לו כל אזרח. עתה ככל הנראה לא יותירו לי ברירה ליזום מהלך משפטי שיכריח את העירייה לדון בבקשות שהגשתי ולפרט סוף סוף -מה רוצים ממני". 

 

יצויין, כי במהלך הדיון נחשפה העובדה שהעירייה באופן שלא זכור לנו במקרים אחרים הפעילה כנגד רונן טבקול חוקרים פרטיים להכשילו, פועלת נגדו עם מוטיבציה מוגברת, להפסיק הספקת החשמל וביטול דרכי הגישה למתחם והיא אינה טורחת להגיב לבקשותיו המפורטות לקבל רישיון עסק, אף שמצד הגורמים הרלבנטיים האחרים, לרבות משטרת ישראל וכיבוי אש, נתקבלו אישורים ומבחינתם המקום כשיר להפעיל בו עסק.

 

יח"צ גוטה על המים / עו"ד אבי עייש - אוקטובר 2012

* לחצו כאן לקריאת כתבה קודמת על סגירת חוף גוטה ע"י העירייה 12.08.2012

* לחצו כאן לקריאה על הקמת פנסי תאורה לגולשים בחוף גוטה 15.07.2012

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים