חדשות
חדשותסביבה ← חוק בחוף: בהרצליה אוסרים על הכנסת שקיות פלסטיק וכלים חד פעמיים

חוק בחוף: בהרצליה אוסרים על הכנסת שקיות פלסטיק וכלים חד פעמיים

מאת יואב נקש מאי 29, 2019

סנונית ראשונה לחוק עזר עירוני סביבתי נכנס לתקפו בהרצליה. חוק שמבקש להפחית את כמות הזיהום בחופים ולהגביל הרגלי צריכה ושימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים. מוצרים אלו של שקיות וכלי אוכל חד פעמיים מהווים מקור פסולת עיקרי בחופים שפוגע בים, בדגה ובחי. חוק זה שאותו קידם הגולש וחבר המועצה יהונתן יעקוביבץ' מהווה מקור לגאווה עבורו אך במבחן המציאות הוא מקווה שלחוק תהיה גם אכיפה.

חוק עזר זה הוא בהחלט צעד מבורך אך מנקודת מבט מציאותית שמסתמכת על ניסיון העבר, עולה השאלה האם ואיך ניתן לאכוף את החוק החדש? "אני שמח מאד שעיריית הרצליה והעומד בראשה (משה פדלון) ממשיכים את יוזמת העיר ללא פלסטיק שיזמתי בעירייה לפני מספר שנים יחד עם עמותת צלול", כותב יעקובוביץ' בפוסט שפרסם. "אבל, אני שואל מדוע אין אכיפה כעת כנגד משליכי פסולת בחוף הים... ואם אין אכיפה כנגד משליכי הפסולת כיצד תהיה אכיפה כנגד אנשים שמביאים מוצרי פלסטיק לים"?

הספקות שמשמיע יעקובוביץ' הן דאגה מהתנהלות המוכרת בכל חוף ושמורה בישראל. נסיון העבר הוכיח כי אין מספיק פקחים וחסרה אכיפה תקיפה בחופים. כיצד ניתן לפקח על הכנסת הכלים והשקיות האסורות לחוף? "האם הפקחים יפתחו תיקים כדי לראות אם יש שקית / מזלג / כף / כוס פלסטיק חד פעמי? ומה עם שקיות חטיפים? האם זה בסדר?" שואל יעקובוביץ'.

על אף זאת ניתן להסתכל על חוק העזר הנ"ל מנקודת מבט מעודדת שכן ישנה הגבלה שלא היתה קיימת בעבר. חוק זה יכול למנוע מעט יותר ולהגביל את מה שהיה נהוג עד כה באופן שלא ניתנה עליו הדעת. "אני מקווה שההצהרה הזאת, יש מאחוריה גם כוונה לאכוף את החוק ולא רק לצאת ידי חובה" אומר יעקובוביץ'. ולכך אנו מוסיפים שנקווה שגם בערי חוף נוספות יאמצו את החוק ויהפכו אותו לנוהל שבשגרה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים