מה להיפופטם ולים? תיעוד נדיר של היפו נלחם בגלים

מאת יואב נקש פבואר 16, 2015

ההיפופוטם, או בשמותיו העבריים: בהמות או סוס יאור, היא חיה מוגנת שתפוצתה חובקת עולם אך נמצאת בסכנה קיומית כתוצאה מציד לא חוקי. ההיפופוטם ידוע בכישורי שחייה מעולים ומכיוון שהוא נוהג לרבוץ דווקא במים מתוקים זהו מראה נדיר ביותר לראותו שוחה בן גלי הים המלוחים. החיה גדולת הגוף שהים אינו מקומה הטבעי לעיתים מוצאת בטעות את דרכה לשם. בתיעוד נדיר ממוזמביק נראה ההיפו נאבק בזרמים ובגלי הים, הלב יוצא אליו כשמגלים שהוא פשוט לבד.

היונק הענק ,ששוקל שתיים עד שלוש טונות, אינו זר למים וחי את מרבית חייו בנהרות ובאגמים של אפריקה אך לעולם לא במי הים. בבוקר בהיר של חודש פברואר, תושבי פונטה דו אורו (Ponta do Ouro) במוזמביק היו המומים לגלות היפופוטם שמצא את עצמו נאבק בגלי האוקיינוס על החוף מול ביתם. מקרים כאלו שבהם היפופוטמים סטו מדרכם אל תוך הים קרו בעבר בגבון אך להיות עדים למקרה שכזה בדרום אפריקה זהו אירוע נדיר מאוד.

ההיפופטם נאבק בשבירות הגלים מול חופי מוזמביק. תמונה: Angie Gullan for National Geographic

את תיעוד המקרה הנציחה במצלמתה חוקרת היונקים הימיים אנג'י גילאן (Angie Gullan) שעבדה במקום על סרט דוקומנטארי בנושא הדולפינים. באותו יום, באמצע חודש פברואר 2015, היא נאלצה לשנות את התמקדותה ביונקי הים ומצאה עצמה עסוקה ודואגת למצוקה שבה היה ההיפופטם שנאבק בגלי הים. ההיפופוטם שכנראה הופרד מלהקתו מסיבה כלשהי טעה לחשוב את הים למקור מים מתוקים ובמשך שעתיים נאבק בזרמי הים החזקים כשהוא מנסה להציל את נפשו.

לאחר מאבק ממושך ההיפופטם הצליח להחלץ בעור שיניו כשהוא טיפס על פלטה של סלעים אך הדרמה לא נגמרה בכך. ההיפופטם שרצה להגיע לגדת החוף השנייה של המפרץ בחר להכנס פעם נוספת ולשחות בים. במשך לילה ארוך אף אחד לא ידע מה עלה בגורלו והאם ישרוד את השחייה באוקיאנוס הגדול. בשעת בוקר מוקדמת הוא נצפה בריא ושלם שוכב על החוף תשוש בצפונה המרוחק של העיר.

תמונות: Angie Gullan for National Geographic

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים