חדשות
חדשותגלישה ← היסטוריה בספורט הגלים! ענף הגלישה נכנס לאולימפיאדת טוקיו 2020

היסטוריה בספורט הגלים! ענף הגלישה נכנס לאולימפיאדת טוקיו 2020

מאת יואב נקש ספטמבר 28, 2015

עכשיו זה רשמי: ספורט גלישת הגלים יהיה חלק ממשחקי האולימפיאדה של טוקיו בשנת 2020. בפעם הראשונה בהיסטוריה, גולשי הגלים יתחרו על מדליית ארד, כסף וזהב. ההחלטה ההיסטורית התקבלה בהכרזה של הוועד האולימפי ב-28 בספטמבר 2015. בענף הגלישה באולימפיאדה יתחרו 20 גברים ו-20 נשים בשני איוונטים נפרדים. בין ענפי הספורט החדשים של משחקי הקיץ ב- 2020 יתחרו גם בסקייטבורדינג, קראטה, טיפוס ובייסבול. ההחלטה אמורה להיות מאושרת באופן סופי בוועידת IOC ה-129 שתתקיים בריו באוגוסט 2016.

זו הייתה החלטה מאוד סבוכה שדרשה הרבה מאוד מחשבה, התייעצויות ושנים רבות של ניסיונות לקדמה. במשך שנים רבות הוועד השמרן של האולימפיאדה נטה שלא להתייחס ברצינות לענף הגלישה ודחה את ההצעה פעמים רבות על הסף. עד שלבסוף נפל הפור. הוועד האולימפי הבין כי מדובר בענף מאוד נפוץ שעומד בכל הקריטריונים הנדרשים ומכייון שיפן נושקת לחופו של ים הוחלט לעשות לו מקום במשחקים האולימפים של טוקיו 2020.

עם כניסתו לאולימפיאדה נפתח פרק חדש בענף הגלישה. 40 גולשים, גברים ונשים, יתחרו על הזהב האולימפי!

ההישג הגדול ביותר בכל הסיפור הוא של פרננדו אגרה (Fernando Aguerre), נשיא ארגון הגלישה העולמי (ISA), שפעל במשך למעלה מעשור לקידום הרעיון והכללתו של ענף הגלישה באולימפיאדה. "הגלישה היא במפורש ספורט עולמי שיותר פופולרי מענפי ספורט אולימפיים אחרים גלישת גלים נעשית בכל פינה בעולם ובלמעלה ממאה מדינות. כיום יש כ- 35 מיליון גולשים ברחבי העולם! לגולשים השפעה חזקה וחיובית על אנשים צעירים ברחבי העולם. הם חלק בלתי נפרד מתרבות הנוער ולהם דמויות מעוררות השראה - אלו בטבעם מייצגים ערכים אולימפיים", אומר אגרה.

"הודעת הוועד הפועל למשחקי האוליפיאדה של טוקיו 2020 הוא רגע יוצא דופן לספורט שלנו ולקהילת הגלישה העולמית. ה-ISA רוכב על גל מדהים במסע להכללתו במשחקים האולימפים ואנו שמחים כי טוקיו 2020 מכיר בערך הרב שיש בסגנון החיים הצעיר שהגלישה יכולה להביא למשחקים ביפן. אנחנו אסירי תודה לוועד האולימפי הבינלאומי שהעניק לנו את ההזדמנות הנפלאה הזו. אנו מאוד גאים בספורט שלנו ובטוחים שזה יתרום רבות למשחקים, אנחנו נמשיך לעבוד בתיאום עם הוועד האולימפי עד שנגשים את החלום האולימפי שלנו."

יכול לזקוף את ההישג הגדול לזכותו! פרננדו אגרה (מימין) נשיא ארגון הגלישה העולמי (ISA), פעל רבות להכללתו של ענף הגלישה באולימפיאדה והצליח במשימתו.

פרננדו אגרה הוא תומך נלהב בטכנולוגיה ליצירת גלים מלאכותיים ורואה בהם דרך בטוחה שיכולה להביא להכללת הגלישה במשחקים האולימפיים. הבוס של ה-ISA מאמין שבריכות גלים יספקו אפשרויות לאינטגרציה מגוונת של גולשים מחתך סוציואקונומי שונה או זיקה אתנית, דתית, לאומית רחבה. "אני לא מאמין שהגלישה ועלית הגולשים צריכים להיות רק מנת חלקם של אלו שגרים בקרבה לגלי הים", אמר אגרה בהתייחסו לתחרויות בבריכות הגלים

פרננדו אגרה אינו היחיד שחוגג את הצטרפותה של הגלישה למשחקים האולימפיים שכן קלי סלייטר, גרי לופז, מיק פאנינג, טיילור נוקס, גבריאל מדינה וגולשים מקצוענים רבים נוספים כבר הביעו את את תמיכתם בחלום האולימפי. "אנו מאוד מאושרים שהגלישה תכלל במשחקים האולימפים של טוקיו 2020", אומר קירן פארו (Kieren Perrow), הקומישינר של הליגה המקצוענית בגלישה (WSL). "בשנים האחרונות אנו עדים לקצב מהיר בגדילתה של תפוצת הגלישה ברחבי העולם. האוהדים הנאמנים והנלהבים של הענף בשילוב עם הספורטאים הידועים בעולם הם שעושים את הספורט כה אידיאלי בכדי להעלותו על הבמה האולימפית. אנו שמחים להציג למיליארדי צופים אולימפיים את האתלטיות והכשרון האומנותי של הגולשים ברמה העולמית."

אלוף העולם באולימפיאדה יזכה במדליית זהב ולא בגביע. סיכויים זהים לגולש מהוואי ולגולש מישראל.

זה היה מסע ארוך ביותר שהתחיל את גישושיו הראשונים לאולימפיאדה כבר בשנת 1992 כשיושב ראש ה-ISA לשעבר, ז'אק הל (Jacques Hele) התחיל ליצא את הגלישה כספורט בינלאומי. במהלך הנסיונות של ה-20 שנים האחרונות, הגלישה פספסה את אפשרותה להשתתף ב-5 אולימפיאדות: סידני, אתונה, בייג'ין, לונדון וריו (בשנה הבאה). אך בעוד 5 שנים, ההיסטוריה האולימפית תכתוב פרק חדש בספר של המשחקים האולימפיים והגלישה תקבל את מקום הכבוד הראוי לה כשיענדו על צווארו של גולש הגלים הראשון בעולם מדליה של זהב!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים