חדשות
חדשותסביבה ← איך הדגים המתים בלגונה של ריו החיו את בעיית זיהום הים בברזיל?

איך הדגים המתים בלגונה של ריו החיו את בעיית זיהום הים בברזיל?

מאת יואב נקש מאי 01, 2015

רגע לפני שנבחרת סבב החלומות של הגלישה המקצוענית נוחתת בריו ושנה לפני שעיר הקרנבל והפאבלות תארח את האולימפיאדה, מגיעות התמונות הקשות של אלפי דגים מתים באחת הלגונות של העיר. לגונת רודריגו דה פרייטאס (Rodrigo de Freitas) אמורה לשמש כמקום התחרות לענף הקאנו והחתירה במשחקים האולימפים של שנת 2016. מראה הדגים הצפים, שנראה כמו ג'נוסייד רצחני, מעורר שאלות מהותיות לגבי הסיכונים הסביבתיים שמאיימים לא רק על החי כי אם גם על הספורטאים - במי הלגונה ובים.

עיר הקרנבל היפה של ברזיל מתמודדת עם מפגע אקולוגי ימי שנגרם כתוצאה מזיהום מתמשך ושירותי סניטציה ירודה

זהו מראה שקורע את הלב וללא הסבר הגיוני, מראה הדגים המתים בלגונה של ריו דה ז'נרו ברזיל, גורם לחשש מסכנה בריאותית שאורבת לחיי הדגה והאדם. באמצע חודש אפריל דיווחו הרשתות הזרות על תופעה מדאיגה של כמויות עצומות של דגים מתים הצפים בלגונה שבה מתאמנים חותרי הקאנו לקראת האולמפיאדה ב-2016. החותרים התלוננו על בחילה, ריח צחנה וכמובן על כך שהדגים המתים מפריעים להם בחתירה החלקה.

הרשות המקומית דגה מן המים כ-20 טון דגים מתים ומעריכים כי סיבת המוות היא כתוצאה ממחסור בחמצן במים. בהודעה שהוציאה הרשות העירונית של ריו נאמר כי הם מעריכים שהסיבה לכך היא כתוצאה מגשמים שירדו בקרבה לזמן האירוע. "הגשם שסחף עימו עודף של חומר אורגני מתפורר והוביל גם לשינוי בטמפרטורת המים, גרם למחסור בחמצן שקטל את חיי הדגים", נאמר בהודעה.

זיהום בים, מוות של אלפי דגים, פגיעה בענפי הספורט וסכנה בריאותית - ריו דה ז'נרו ברזיל 2015

המקרה הזה היה יריית פתיחה למקצה שלא נכלל עד כה באוליפיאדה ושבו כולם בינתיים מפסידים. זיהום מקורות המים בלגונות ובים הוא מצב שמקשה מאוד על קיום הפעילויות הספורטיביות (גם על גלישה). הסניטציה הירודה וניקוז השפכים ממטרופוליטן של מיליוני תושבים הוא מצב שעד כה התעלמו ממנו וכנראה שלא ידעו גם כיצד להתמודד עימו. אם לא די בכך, בנוסף לנגר הגשמים והזיהום בים, חוקרים ביולוגים גילו במי הנהרות שמובילים לים ולמפרץ של הלגונה סוג של בקטריה שעמידה גם נגד אנטיביוטיקה.

ייתכן שהדגים לא קיפחו חייהם לשווא אלא העלו נושא חשוב שלא היה מטופל או מדווח אלמלא כן. עם גילוי התופעה של הפסולת הרבה שצפה בים והדגים המתים, מבקשים באיגוד המשחקים האולימפים כי ריו תדאג לטפל במפגעי הזיהום עוד לפני תחילת משחקי האולימפיאדה בקיץ 2016. יחד עם זאת ועל אף נכונותה של ברזיל לנקות את הפסולת הצפה על פני הים, מרבית הסיכויים שלא יינתן מענה שיפחית את הזיהום שנשטף אל הים באופן ניכר. ובמידה ומצב זה יימשך, ייתכן כי ענפי הספורט האולימפים יצטרכו לחפש מקורות מים אחרים להתחרות בהם.

דגים מתים צפים בלגונה שבה מתאמנים הקייאקיסטים לקראת האולימפיאדה ובעיית זיהום מי הים - דיווח ברשת CNN

האם הדבר נידון גם בליגת הגלישה העולמי? האם זיהום הים והאיום על בריאותם של הספורטאים הגולשים הוא פקטור שמשפיע על קיום התחרות הקרובה? ככל הנראה, ב-11 במאי המקצוענים יטבלו במי הים של ריו ונקווה שהדגים היחידים שנראה צפים על המים יהיו גלשני הפיש.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים