סוף שבוע "רגוע" בנאזרה - שבת של פצצות ומפלצות!

מאת יואב נקש דצמבר 02, 2014

בזמן שניהנתם מסופ"ש בין גזרי עיתונים החבר'ה בנאזרה גזרו את הים לחתיכות גדולות של גלים. הם התכוונו לגלוש רק מאור ראשון ועד 9 בבוקר אבל הם מצאו את עצמם דוהרים על ענקים שעות רבות מעבר לכך. ב-29 בנובמבר 2014, משלחת של 8 גולשים אמיצים סיכנו את חייהם על הגבוה בגלי העולם שנמצא בפלאיה דו נורטה פורטוגל. כל כך גבוה היה שבסשן אחד כמעט כולם נכנסו לרישמת המועמדים של טקס פרסי ה-XXL שיתקיים בשנה הבאה.

art2זה לא היה סתם עוד יום של גלישה בהום-ברייק של נאזרה בפורטוגל. הקניון התת-ימי של נאזרה הופצץ בגלי ענק וגלים בגובה 50-70 פיט הגיעו בפסים של סוול צפון אטלנטי נקי. כוחם של גלי הים הענקים שפקדו את דרום היבשת האיברית הזכירו את עוצמתו של "הסוול השחור" של ינואר 2012. עם אור ראשון אנדרו קוטון, טום באטלר, קיאלי מאמאלה, קליף סקודין, אנטוניו סילבה, רודריגו קוחה וסבסטיאן סטדנטר חיממו מנועים וקפצו אל המים הקרים לעוד סשן XXL על הליין -אפ של פראיה דו נורטה (Praia do Norte).

טואו אין עם אופנועי ים אינו מותרות אלא חובה. אופנועי הים אינם מיועדים רק לצבירת מהירות בכדי שהגולש יוכל להדביק את תנועת זרם שבירת גלי הענק, אלא הם משמשים גם להצלת חיים. כשהמטרה אחת ובכוחות משותפים, המשלחת של הגולשים עובדת בזוגות המחליפים בתפקידים: הגולש הוא גם הגורר על הג'ט סקי ולהיפך. התנאים היו קרובים למושלמים. גובה הסוול והזווית, כיוון משב הרוח והגאות - על כל גל ענק שחלף היה גולש ועם כל מפלצת שעליה גלשו המועמדויות של ה-XXL החלו להצטבר.

art7

אנדרו קוטון (Andrew Cotton) האנגלי שגלש על אחת המפלצות הגבוהות של אותו היום מתאר את הגלישה על הגל של נאזרה כך: "נאזרה הוא גל מאוד מסוכן. זה לא כמו כל ספוט אחר של גלי ענק שהכל מסודר והגל נגמר בצ'אנל בצד. נאזרה זה כמו ביץ' ברייק שבו שבירת הגל זזה ממקום למקום באופן תמידי. אז בטיחות זה דבר ראשון. זהו המקום היחיד שבו אני גולש עם מכשיר קשר ויש לנו אופנוע ים נוסף בסטנדביי. זה מטורף. בלילה שלפני אנחנו משננים את כללי הבטיחות ומוודאים את התפקיד של כל אחד מאיתנו בצוותים שלנו".

גם הגולש הגרמני סבטיאן סטודנר (Sebastian Steudtner) נכנס לרשימת האלפיניסטים של הים כשתפס את אחד הגלים הגבוהים של חייו: "אני גלשתי על הגל הגבוה ביותר בחיי. זה היה אחד מהרגעים הכי מיוחדים שהיו לי אי פעם בגלישה!", אמר סבסטיאן.

art6

"בבוקר הזה אני גלשתי במהירות הגבוהה ביותר שאליה הגעתי אי פעם על גלשן - גלשתי על גיבנת ענקית כחולה." הוסיף ואמר טום באטלר (Tom Butler) שכיכב בענק!

art3

art5

קיאלי מאמאלה (Kealii Mamala) היה הנציג היחיד מהוואי שגלש באותו היום. גם עם היעדרותו של מקנאמרה, קיאלי שמר על הכבוד הלאומי של האי הפולינזי כשגלש על אחד מהגלים הגבוהים של הסשן.

art6

זה היה בהחלט סוף שבוע מרתק בחצי האי האיברי הצפוני. ימים של גלים גבוהים שבהם ניתנה פעם נוספת תצוגה לכוח האנושי וליכולת התמודדותו עם המסוכן שבתנאי הים. זה היה סופ"ש לא רע בכלל עבור כל הגולשים האמיצים שסיתתו דרכם כמועמדים מבטיחים לזכייה בטקס גלי הענק. וזו רק ההתחלה... ההמשך יבוא.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים