עוד סיבה לפחד: כריש מפצלת נלכד ברשת האוסטרלית

מאת יואב נקש אוגוסט 14, 2015

תמונותיו של כריש נמרי (Tiger Shark) עצום מימדים שמוטל ללא רוח חיים על סיפון סירה, עשו בימים האחרונים סיבוב פוזה רציני במרחבי המרשתת. תחילה, לא היו מספיק פרטים בנוגע לפרטי התמונות - כמו איפה, למה ומתי היצור העצום הזה נתפס - אך מה שהיה בטוח שזה קרה בסמוך לחופי אוסטרליה... אלא מה.

תמונת הכריש-מפלצת פורסמה בפייסבוק על ידי גוף ברוק (Geoff Brooks), שטען כי למיטב ידיעתו הכריש נתפס הרחק מהחוף הצפוני לאחר שזוהה כמי שהיה מעורב בעבר בתקיפה בקרבה לחוף. אך מקור תקשורת מקומי (the norther star) דיווח שהענק מן המצולות נתפס על ידי דייג מקומי בשם מתיו ליד חוף טוויד (Tween Coast). מתיו אמר שכאשר המפלצת הענקית הזו הגיחה מהתחתית היא בלעה את הכריש פטיש שהעלה בחכתו.

עמותה אוסטרלית האמונה לשמירה על הים בשם Positive Change for Marine Life, ניסתה ללקט כל פיסת מידע על היצור המפלצתי דרך התמונות בעמוד הפייסבוק עד שלבסוף הגיעה למסקנה כי על סמך מבנה שיניו אכן מדובר בכריש נמרי. לכרישי עמלץ צורת שיניים משולש ולכרישי הנמר מבנה השיניים נוטה לצד עם קצוות משוננים (כפי שניתן להבחין בתמונה).

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

דובר העמותה קרל גודסל (Karl Goodsell), העריך שאורכו של הטורף הוא בין 3.5 ל-4 מטרים, דבר המרמז על מינו של זכר בוגר. על פי נשיונל גיאוגפריק, כרישי נמר עשויים להגיע עד לאורך של 7.5 מטרים ולמשקל של עד 900 קילוגרמים. כמו כן טוען גודסל כי הוא יכל לזהות את הספינה שצולמה, ואישר כי סירה זאת היא אכן סירת דייג בעלת רישיון לדייג כרישים.

בתחילה השמועות גרסו שגופת הכריש נמסרה לאבחון ונתיחה מדעית אצל CSIRO, (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), אך מקור לא ידוע הכחיש את השמועות. דיווחים מאוחרים יותר גרסו כי הכריש נמכר בשוק דייג, והלסת של הכריש נשמרה כפרס.

גל של תקיפות כרישים אירע בחודשים האחרונים מול חופי ניו סאות' ווילס (New South Whales) שבצידה המזרחי של אוסטרליה. עד כה, דווחו על כ-12 תקריות ותקיפות כרישים מאז חודש פברואר 2015  כשאר שרובן קרו בחודש יולי בלבד. ריבוי התקיפות האלו הובילו לקריאות להגברת צייד וקטל הכרישים באיזור. הגנת הכרישים ותקיפות כרישים, הפכו לנושאי דיון פופולרים בתקשורת  שהתעצם במיוחד לאחר המקרה של מייק פאניניג בדרום אפריקה.

עם זאת, חוקר כרישים בשם גורג בורגס (George Burgess) טוען שהיו רק 3 מקרי מוות מתקיפות כרישים מאז 2014 ושרוב תקיפות הכרישים היו יותר כמו “נשיכת כלב" מאשר סצנה שלקוחה מ"מלתעות”. מוסיף ואומר בורגס שמידי יום יותר אנשים מוצאים את מותם בטביעה באוסטרליה מאשר מקרי מוות שנגרמים כתוצאה מתקיפות של כרישים בעשר שנים יחד”.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים