חמלה ואנושיות: רוחצים הצילו חיי כריש שנסחף אל החוף

מאת יואב נקש יולי 23, 2015

לכרישים יש מוניטין די גרוע והסיבה לכך אולי נעוצה בשיניים החדות שלהם שלפעמים ננעצות בגופו של אדם, דבר שמוביל לתגובת שרשרת היסטרית שמביאה אותנו לקטול אותם באלפיהם - זאת על אף שאנחנו אורחים בביתם. אבל לאנושיות יש שני צדדים: בזמן שבמקום אחד קוטלים אותם באלפים, במקום אחר מצילים אחד. הכריש הלבן שנסחף אל החוף במזרח ארה"ב מצא את עצמו חסר אונים על מחוץ לביתו. תושייתם וחמלתם של האנשים שהיו בקרבה הצילה את חייו.

גם כריש יכול לעשות טעויות בחישוב מיקומו ולמצוא את עצמו בתזמון קלוקל בזמן שפל, כלוא במים רדודים. למזלו של הכריש הלבן, הרוחצים בקייפ קוד מסצ'וסטס באו לעזרתו אם כי בחשש גדול מאוד. על אף שהכרתו הייתה מעורפלת, בתחילה נראה שהנוכחים במקום פחדו להתקרב אליו יתר על המידה ולקח להם מעט זמן להבין שיש להצילו ולא לחזות בשלבי גסיסתו. אחד האנשים ניסה להרטיבו במים אך הדרך היחידה הייתה לטבול את כולו במים - משמע להחזירו לבית.

העמלץ באורך 2 מטרים נגרר חזרה אל הים לקול צהלות הרוחצים.

במאמץ כביר שלווה בחשש גדול, שהוא לפתע יכול להשתולל ולתקוף בהיותו על החוף, קשרו לזנבו חבל ארוך וגררו אותו למים עם סירה של אנשי הרשות המקומית. כשהצליחו להשיבו למים נשמעו ברקע קולות שמחה ועידוד של המבוגרים וגם הילדים קטנים שנכחו במקום. ברגעיו הראשונים במים הכריש נראה עם סימני חיים קלושים אך לאחר כמה רגעים הכרתו של הכריש חזרה אט-אט ואנשי הרשות המקומית תייגו את הסנפיר שלו והשיטו אותו משם אל עומק הים.

מקרה זה הוא דוגמא לרצון הקולקטיבי לשמור על החי ולעזור לו ברגעי מצוקתו. אנו צריכים לזכור שלאדם הכוח, הבינה, המוח. אנו מייצרים טכנולוגיה, נשקים - האדם הוא הטורף הגדול מכולם. אם יש מי שמפחד יותר זה מי שיש לו חמשת אלפים שיניים ולא 32 שיניים בפה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים