חדשות

טבעי, נקי וגאוני: בהוואי מפיקים חשמל מתנודות זרמי הים

מאת יואב נקש יולי 30, 2015

זה לא רחוק מאיתנו ולמעשה אנחנו כבר שם. יש לנו את הטכנולוגיה, יש לנו את המכשור, יש לנו את הים וכל שנשאר לנו זו רק נכונות להפוך את החזון למציאות - את גלי הים למקוור לייצור חשמל. בעולם שבו אוזלים משאבי הטבע מבטן האדמה שמנוצלים עד תום ושבתהליך ייצורם ובשימוש בהם אנו פוגעים במערכת האקולוגית השברירית, אנרגיה מתחדשת ושימוש במקורות טבעיים (סולארי, רוח, הידרו) הם העתיד לייצור החשמל ובמיוחד לאוכלוסיית עולם צפופה שצורכת ומתבססת על כך באובססיביות רבה. בהוואי המוקפת ים החלו להפיק חשמל בדרך תנודות הים. כמה פשוט ככה נקי וגאוני.

זו אינה הפעם הראשונה שמנסים להפיק חשמל מהאנרגיה הטבעית של הים. בפורטוגל כבר חוללו חשמל בצורה דומה אך המכשור שנח על קרקעית הים ותפעולו היה מסורבל והתבסס בעיקר על כוח שבירות הגלים. בימים אלו נעשה שיתוף פעולה של הצי האמריקאי בהוואי ומשרד האנרגיה הממשלתי לייצור חשמל בצורה הרבה יותר פושוטה וידידותית. חוקרים מחברת Northwest Energy Innovations מניו-זילנד ייצרו מערכת פשוטה אך משוכללת שמחוללת חשמל מתנודות המים על מפלס פני הים - תנועה קדימה ואחורה של זרמים לא קבועים.

מתקן צף שמחולל חשמל על ידי תנודות זרמי הים. טכנולוגיית הידרוקנטיקה היא העתיד הנקי לייצור חשמל בר-קיימא

מערכת האב טיפוס של אנרגיית הגל עברה בהצלחה את שלב הקונספט ומחוברת כעת לרשת חשמל. המתקן שנמצא בעומק 30 מטרים בבסיס חיל הים האמריקאי במפרץ Kaneohe ב-Oahu פעול באופן מכאני מאוד פשוט: כוחם של זרמי הים והגלים, מסובב מתקן עם זרוע ארוכה שמחוללת חשמל. אנרגיית גל מומרת זו עוברת דרך כבל תת-ימי אל המקור שצורך אותו. המתקן שמכונה Azura, מעניק למומחים הזדמנות לפקח ולהעריך את הביצועים לטווח ארוך של המכשיר הראשון מסוגו שמחובר לרשת אנרגיית גל ממיר. על אף שהפרויקט נמצא עדיין בראשית דרכו, הנתונים מצביעים על כך שיש ערך פוטנציאלי רב בהפצתה של טכנולוגיה זו.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

הפרויקט נתמך ע"י משרד האנרגיה האמריקאי ומיועד למחקר, בדיקה, ולפיתח טכנולוגיות חדשות המסוגלות לייצר חשמל ממקורות מתחדשים, באחריות סביבתית וחסכוני במשאבי אנרגיה נקיים כגון מים. טכנולוגיה הידרוקינטית ימית (MHK), אשר יוצרת אנרגיה מגלים, גאות ושפל או זרמים, נמצאת עדיין בשלביה המוקדמים של הפיתוח המבטיח. ישנם אזורי חוף רבים בארצות הברית עם משאבי גלי גאות חזקים, ויותר מ -50 אחוזים מאוכלוסיית ארה"ב מתגוררים בטווח של 50 קילומטרים מקו החוף, מה שהופך את האספקה ממשאבים אלה לחסכוניים ביותר. עם התקדמות נוספת לקראת הפכיתה למסחרית, טכנולוגיות MHK יכולה לתרום באופן משמעותי לצרכי החשמל של האומה שלנו. כדי להאיץ את השימוש של התקני אנרגיית הגל ולפרוס מתקנים כאלו בהיקף גדול, עלינו להמשיך במחקר", אומרים במחלקת האנרגיה האמריקאית

משרד האנרגיה האמריקאי טוען כי באופן תיאורטי מדינת הפסים והכוכבים, וביתם של 300 מיליון התושבים, יכולה לספק חשמל נקי לכשליש מתושביה. בהתאם לממצאיהם, טכנולוגיה זו יכולה להפחית את התלות באופן משמעותי בבניית סכרים, תחנות כוח גרעיניות ופחמיות, ואמצעים אחרים שאיתם מפיקים חשמל - אמצעים שהוכיחו עצמם כהרסניים ביותר לסביבה. במידה ופרויקט זה יצליח, זה לא יהיה רק הישג גדול בהפקת אנרגיה כמקור נקי ובר-קיימא של ארה"ב בלבד, אלא יכול להיות בשימוש בכל מקום אחר ברחבי העולם. מקורות אנרגיה מתחדשים הם העתיד לעולם שרוצה עתיד! מכיוון שכוחו של הים הוא אינסופי - מקור חשמל זה יהיה בלתי נדלה!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים