מפציצה את חופי אירן: גולשת מאירלנד עם חיג'אב

מאת יואב נקש אוקטובר 23, 2012

עכשיו זה רשמי: על פי פרסומים זרים חופי איראן הופצצו... ע"י גולשים (או יותר נכון ע"י גולשת אחת). בזמן שכל העולם מדבר על ישראל כמדינה שתטיס את להק מטוסיה החמושים בפצצות אל עבר מתקני הגרעין של האימפריה הפרסית, ההפצצה הגיעה דווקא ממקום אחר ובלתי צפוי כלל. איסקי בריטון גולשת מקצוענית מאירלנד הייתה לראשונה שגלשה על הגלים בחופיה של איראן כשהיא עוטה על ראשה את החיג'אב המסורתי.

easky britton איסקי בריטון

איסקי בריטון (Easkey Britton) בת ה-26 מאירלנד היא גולשת מקצוענית במולדתה, אלופת המדינה חמש פעמים. הקשר שלה אל הים מתחיל בשמה, איסקי, שאותו קיבלה על שם פוינט גלישה מפורסם במערב חופי אירלנד ומקור שמה הוא Iasc (איסש) שפירושו "דג" באירית – כפי הנראה מי ים זורמים באופן טבעי בורידיה במיוחד לאור העובדה כי היא לומדת ביולוגיה ימית באונירסיטה. כחלק מסרט דוקומנטארי אודות האישה הראשונה שגולשת בחופי איראן היא לוהקה לתפקיד ע"י במאי צרפתי בשם מריון פאוזו (Marion Poizeau), סרט שהופיע בטלויזיה הצרפתית בסוף חודש ספטמבר האחרון.

easkey Britton surfin in iran איסקי בריטון גולשת באירן

"מבחינתי זה היה טיול מכונן מנקודת מבטה של אישה מערבית במדינה אסייתית רחוקה", מספרת איסקי "ברגע שנחתנו קבלת הפנים הייתה חמה מאוד, התרבות של שהאיראנים עשירה ומעניינת ביותר וכן, בכדי לכבד את המסורת והתרבות המקומית, נאלצתי לכסות את גופי מכף רגל עד ראש על אף שהיה חם מאוד..."

לאחר שהשיגו את האישורים הדרושים בכדי להיכנס לתחומי איראן הדרך אל חוף הגלישה הייתה הרבה יותר קצרה. בחודש ספטמבר 2011 איסקי שמה רגליה לראשונה על אדמת איראן ושמה פעמיה עם הגלשן הורוד שלה אל עבר הפוינט בחוף הדרומי בקרבה לעיירה צ'אבאהאר (Chabahar). בתנאי טמפ' של 30 מעלות היא נאלצה ללבוש חליפה ארוכה שמסתירה כל טפח בגופה ובנוסף לכך חבשה חיג'אב לראשה. כצפוי ובעת שטבלה במי הים, הגיעו תושבים סקרנים רבים אל החוף לצפות במחזה הנדיר. תושבי עיירת החוף שמעולם לא חזו במישהו גולש דאגו לחייה וחששו שהיא תטבע ועל כן הם הזמינו את המשטרה. איסקי וצוות הצילום חשבו שבזה תם מסע הגלישה החלוצי אך המשטרה הגיעה רק בכדי לוודא שהכל בסדר, הם דאגו שהיא תפגע מהסלעים שעל החוף ושאלו אם היא מודעת לקיומם. הגלים בחוף הדרומי של איראן הוא קצהו של האוקיאנוס ההודי (מפרץ עומאן המחבר בין הים הערבי למפרץ הפרסי), והגלים הם גלי רוח שדי דומים בשבירתם לאלו שיש לנו בארץ.

"מבחינתי זה היה טיול מכונן מנקודת מבטה של אישה מערבית במדינה אסייתית רחוקה", מספרת איסקי "ברגע שנחתנו קבלת הפנים הייתה חמה מאוד, התרבות של שהאיראנים עשירה ומעניינת ביותר וכן, בכדי לכבד את המסורת והתרבות המקומית, נאלצתי לכסות את גופי מכף רגל עד ראש על אף שהיה חם מאוד . קניתי חיג'אב לייקרה שבעצם לא היה מיועד לגלישה אבל זה היה מספיק בכדי לכסות את ראשי בזמן שהייתי בים מבלי שייפול. המים היו כל כך חמים אבל זה בטוח לא המקום שבו כדאי לאישה ללבוש שורט או/ו ביקיני. "אני מרגישה בת מזל אין חוויה גדולה מזו, להיות הגולשת הראשונה בחופי איראן". מסיימת ואומרת איסקי.

הגלישה לקחה את איסקי למחוזות רחוקים ברחבי העולם. הרבה מעבר לכיבוש הגלים במסעה החלוצי באיראן, איסקי היתה לגולשת האירית הראשונה להתמודד עם הגל המפלצתי של טיהופו בטהיטי והראשונה לגלוש על גלי הענק של אירלנד. "זהו אתגר אדיר עבורי" היא אומרת, "הכול מסתכם בהתמזגות שלי עם הטבע, לרכוב על הגלים וליהנות מכל רגע"– אנחנו מאמינים לה. גירל פאוור:)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים