פיתוח ישראלי: AXIS Fins - סנפיר גמיש לגלשן גלים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

זה היה רק עניין של זמן עד שהמוח היהודי והסטארטפיזם הישראלי ימציאו את הדבר הבא בענף הגלישה. עומר פרקש ועדיאל שלינגר מראשון לציון פיתחו רעיון קטן שביכולתו לשנות בגדול את עולם הגלישה. בתוכנית "המיזם" ששודרה בערוץ 2 בסוף חודש מאי 2014 הם הציגו לראשונה את הפיתוח הגאוני של סנפיר הגלשן הגמיש – ה- AXIS Fins. השניים גייסו את ההון הנדרש, החלו בייצורו ומכירתו של המוצר וגם תרמו לא מעט לשפה העברית כשהחזירו את השימוש במילה "סנפיר" למה שרובנו מכנים בטעות בשם "חרב".

רעיון הסנפיר הגמיש החל במהלכו של טיול גלישה באוסטרליה הרחוקה בשנת 2010. מגוון הגלים העצום שיש במדינת היבשת הגדולה חייבה את עומר ועדיאל להחליף סנפירים ולהתאימם לתנאים המשתנים של הים. פעולה זו של החלפת הסנפירים גזלה מהם זמן רב, הוצאה כספית נכבדה ולא פעם הם גם גילו שהסנפיר אותו התאימו למצב קיים כבר אינו מתפקד כראוי בגלל השינויים הדינאמיים של הים. במצב זה שבו חשו תסכול והרגישו שנדחקו לפינה הם חשבו על דרך יצירתית שתפתור להם את הבעיה. צמד הגולשים החברים ניגש לחקר הסנפיר. בכדי להבין כציד הסנפירים בנויים הם הרסו סטים שלמים ב"ניתוחים כירורגים". הם השקיעו זמן רב במחשבה על החומרים ממנו ייוצרו הסנפירים – מפלסטיקה פשוטה ועד לחומרים מורכבים ומתקדמים. צמד הגולשים התייעץ עם מומחים ומפתחים, עשה אנאליזות ממחושבות ולאחר הדפסת מאות חרבות שונות במדפסת תלת-מימד, הפקתם של אבי טיפוס והוצאה כספית אדירה, עומר ועדיאל הגיע לסיפוקם – רשמו פטנט עולמי והחלו לשווק את הרעיון לגיוס ההון של ה- .AXIS fins

axis fins flex surfboard fins חרבות סנפירים גלשן גמיש

לפני שניגע בפיתוח של הסנפיר הגמיש כדאי שנבין את חשיבותם של הסנפירים ככלל והשפעתם על איכות הגלישה. מטרתו של הסנפיר היא לשמור על יציבות הגלשן בזמן הרכיבה על הגל. הסנפיר מונע מזנב הגלשן להחליק ושומר על יציבות המאפשרת גם שליטה בתנועת הגולש על פני הגל. הסטים של הסנפירים מגיעים במגוון גדלים ומתאפיינים במידת גמישות שונה המיועדת לפי דרישותיהם ויכולותיהם של הגולשים. הקימור / הגמישות / הכיפוף של החרב פועלת על ציר האמצע כתוצאה מלחץ המים המופעל על הסנפיר מצידיו - לחץ שנגרם כתוצאה מחיתוכים חדים על פני הגל. הווי אומר שככל שהסנפיר יהיה יותר גמיש כך תהיה פחות אחיזה בגל, ולהיפך. סנפירים גמישים מתאימים יותר לגולשי הפריסטייל שרוצים קצת יותר חופש תנועה על הגל ואילו סנפירים קשיחים מתאימים לגולשי צינורות.

art6

מטרת הפיתוח של ה- AXIS finsוהסנפירים הגמישים הוא לעשות לגולשים את החיים הרבה יותר קלים... וזולים. במקום להחזיק מספר סטים שונים של חרבות ולהחליפם בכל פעם במידת גמישות שונה, האקסיס פינס מציע את כל החבילה בסט אחד. סנפירים במידות שונות שיתאימו לכל סוגי הגלשנים שורט ועד לונגבורדס, סאפים וקייט-בורד. הייחוד של סנפיר ה AXIS-הוא בהתאמת רמות הגמישות בנוסף לחומר הטבעי ממנו הן עשויות. בעזרת מנגנון פנימי בגוף הסנפיר שמתבסס על חישובים גיאומטרים פשוטים, מערכת הסיבוב-הידנית-המתכוונת מאפשרת לשנות את מידת הגמישות של החרב לפי דרישה... אפילו בתוך המים.

"אפשרות זו תעמיד לרשות הגולש אפשרויות חדשות לגיוון צורת הגלישה שלו ותעצים את חווית הגלישה. זהו פיתרון דינאמי ומהיר לשינוי גמישות הסנפיר, נגישותו גדולה וניתן להתאים את גמישותו גם בתוך המים. סט אחד יכול לשמש במקום כמה סטים שונים ובכך לחסוך בכסף רב או בסרבול של נשיאת מספר סטים בטיולי גלישה ברחבי העולם." מסביר צמד המפתחים הישראלים.

עומר פרקש ועדיאל שלינגר אמנם נמצאים בתחילת דרכם השיווקית אך כבר כעת הם הצליחו לעשות את ה"אקזיט" שלהם - לפחות מבחינת גיוס הכספים. את הרעיון הם הציגו באתר Headstart שבו הצליחו לגייס כמה אלפי שקלים אך את הרוח הגבית והאת ההון העיקרי הם גייסו בתוכנית "המיזם" של ערוץ 2 שבה זכו ב- 102,409 ¤ (סה"כ הם הצליחו לגייס 121,369¤ ). בעזרת ההון שגייסו הם החלו בייצור תעשייתי ומציעים את סט החרבות במחיר שנע בין 500-600 ¤ (לאלו שימהרו לקנות בימים הקרובים חרבות אלו נמכרות במחיר היכרות של 280 ¤ ).

פיתוחו של הסנפיר הגמיש מציב את ישראל על מפת האוקיאנוסים של העולם ומעורר תחושת גאווה שגם לנו יש דבר מה להציע לספורט שאותו אנו אוהבים כל כך. צלם ים וכל קהילת הגולשים בארץ מוקירה להם תודה ומחזקת את ידיהם של עומר ועדיאל באיחולי הצלחה רבה.

תמונות: עמוד הפייסבוק של AXIS fins


לצפייה בקידום המוצר באתר Headstart
לעמוד הפייסבוק של AXIS fins

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים