חדשות

היום זה קורה: האם אתם מוכנים לסופר-מון הכי ענק מזה 68 שנה?

מאת יואב נקש נובמבר 14, 2016

היום, יום שני ה-14.11.2016 בשעה 18:00, הירח יהיה קרוב לכדור הארץ עד שכמעט ויהיה ניתן לגעת בו. הסופר-מון שיתרחש הערב הוא הגדול ביותר מזה 68 שנה והבא אחריו, בסדר גודל שכזה, יהיה רק בשנת 2034. הירח יגיע במסלולו האליפטי למרחק של 357,000 קילומטרים בלבד מכדור הארץ ובישראל אנו מקווים לראותו בברור אם כי תתכן עננות.

תופעת ה"סופר מון" כשלעצמה אינה נדירה אך הערב וכשעה לאחר השקיעה, הירח יראה גדול ב-14% ביחס לירח המלא שנמצא בנקודה הרחוקה ביותר מכדור הארץ, ובהיר יותר ב-30%. תופעת ה-Super Moon הנוכחית בחודש נובמבר היא אחת מתוך שלוש המתרחשות בשנת  2016 (הסופר מון הבא אמור להתרחש ב-14 בדצמבר). 

מקור השם "סופר מון" (ירח על) מעולם האסטרולוגיה. בתחום האסטרונומיה התופעה מכונה "ירח פריגיאה" (Perigee) - מונח שמתאר את הנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ במסלול הירח. האינדיאנים כינו את התופעה בשם "ירח על בונה" (Beaver Moon) אשר ציין עבורם את הזמן המתאים להנחת מלכודות ללכידת בעל החיים.

בכדי לצפות בסופר-מון בצורה המיטבית מומלץ להיות במקום חשוך ולהישיר מבט לזריחתו מן המזרח. במידה ואינכם יכולים לראותו בברור בגלל תנאי עננות או מיקום, באפשרותכם לצפות בו בשידור חי בערוץ של NASA או בסופרמון הבא בעוד חודש מהיום. על אף שהים מושפע מכוחו של הירח המלא, עושה רושם שגם בעת הסופר-מון הנכחי הגלים ישארו נמוכים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים