חדשות
חדשותגלישה ← צוות הג'ט סקי K38: מצילי החיים של גולשי הגלים הגבוהים והאישה האמיצה שעומדת בראשם

צוות הג'ט סקי K38: מצילי החיים של גולשי הגלים הגבוהים והאישה האמיצה שעומדת בראשם

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

אופנועי הים הם כלי שייט זריזים שלהם תפקיד מרכזי בסצנת גלישת גלי הענק העולמית. הרבה מעבר לתפקידם המכריע בתזמון גרירת הגולשים אל עבר תפיסת הגלים יש להם תפקיד חשוב עוד יותר שקשור בהצלת חייהם. מאחורי אור הזרקורים הנוצץ של גולשי גלי הענק עומד "צוות הצלה K38" הבנוי מאנשים המחויבים להצלת חייהם, אותו ייסדה אישה אמיצה בשם שון אלאדיו (Shawn Alladio).

מהגלים של מאבריקס ועד נזארה, צוות ההצלה K38 פועל בנחישות ובהקרבה רבה ביעדים רבים ברחבי העולם: ארה"ב, איטליה, אירלנד, מיקרונזיה, דרום אפריקה, ספרד אנגליה, קפריסין פולין, אוסטרליה, יפן ועוד.  "החיים שאתה מציל יכולים להיות חייך שלך" ("The Life You Save May Be Your Own") הוא המוטו שמניע את מערכות הסילון של רוכבי הג'ט-סקי מצילי החיים. הצורך בכוח עזר והצלה בגלי הים הגבוהים הביא להקמתו של צוות ההצלה K38 בשנת 1998 הכולל תוכנית אימונים שהפכה לסטנדרט עולמי. חמושים באופנועי הקוואסאקי רבי העוצמה, צוות הצלה נוסדה ע"י אישה אמיצה בשם שון אלאדיו (Shawn Alladio)

k38 shawn alladio צוות הצלה בגלי ענק שון אלאדיו

שון אלאדיו האמריקאית היא אישה אמיצה הפועלת בסביבה גברית ונחשבת לאחת הנשים המשפיעות והחשובות בתחום גלישת גלי הענק שכן היא זו שמלמדת איך להציל את חייהם של גולשי גלי הענק חסרי הפחד. בשנת 1979 היא רכשה את הקוואסאקי הראשון שלה ולאחר עשור היא הקימה את צוות ההצלה וההדרכה K38 המתמקד בתרגול והדרכה של הצלת חיים בעזרת כלי שייט אישיים (PWC) בשילובם של סטנדרטים פורצי דרך וטכניקה אפקטיבית. ייעודו של K38 הוא לתת מענה להצלת חיים וחילוץ בתנאים מסוכנים במגוון מצבים כגון שיטפונות, ים פתוח וכמובן בענף גלישת גלי הענק. צוותיה פועלים עם כל כוחות הביטחון וההצלה ממצילי החוף ועד לעבודה משותפת עם חילות הים.

בשנת 1998 הצילה שון אלאדיו את גולש גלי הענק הברזילאי קארלוס בורלה (Carlos Burle) מטביעה לאחר נפילתו מגל ענק בטודוס סאנטוס (Todos Santos). שנה לאחר מכן היא נבחרה להוביל את צוות ההצלה הרשמי של ארגון הגלישה העולמי (ISA). הצוות המובחר שהקימה אלאדיו והדרכותיה היעילות הצילה מטביעה גם את ג'ונתן קאהיל (Jonathan Cahill) בנובמבר 2001 לאחר שנקבר תחת מספר שבירות גלים וקצף ענק לאחר שהשלים רכיבתו על גל בגובה של 80 פיט במאבריקס (Mavericks) קליפורניה. אלאדיו יכולה לסמן לעצמה קווים רבים של הצלה על הג'ט-סקי האישי שלה כשלזכותה עומדת הצלתם של עשרות גולשים נוספים בספוטים המסוכנים ביותר בעולם: דאנג'נס (Dungeons), שארק פארק (Shark Park), טודוס סאנטוס (Todos Santos), מאבריקס (Mavericks), טיהופו (Teahupoo), נלסקוט ריף (Nelscott Reef), מולאגמור (Mullaghmore) ועוד.

art3

הצלת גולשים מטביעה בתנאים של גלי ענק דורשת מיומנות רבה, כושר החלטה מושכל והרבה מאוד נחישות. טעות אחת של מציל החיים בקריאה או בתזמון לא נכון יכול להביא לאסון כפול ולהעמיד את המציל במצב נחות שבו הוא יהיה זה שזקוק לעזרה. "כשאני ניגשת להציל את הגולש אני צריכה לבחור את התזמון הנכון ביותר בכדי לגשת אליו. לא רק תזמון שבירות הגלים אלא גם תזמון יציאתו מן המים ומיקומו לאחר שהתערבל ונסחף". מסבירה אלאדיו. "זה משתנה בכל רגע נתון כשאנו בים. ההצלה תלויה במידת הפציעה או הטביעה, הכרתו של הגולש וכמובן בתדירות שבירות הגלים; שכן אם אני מגיעה באיחור ומוצאת את עצמי לפני השבירה אני חייבת לברוח משם כמה שיותר מהר ואז לחזור פעם נוספת."


שון אלאדיו תמכה ברעיון של צוותי הצלה על ג'ט-סקי שאינם חלק מארגון ממשלתי ובכך היא הביאה לתפוצתו בספוטים ידועים של גלישה ברחבי העולם. בין בוגרי בית סיפרה ותלמידיה ניתן למצוא את גולש גלי הענק גארת מקנאמרה, ווינס ברוגליו, ראיין אוגונסטין, ראסל סמית', ג'ונתן קאהיל ועוד. על אף שאינה נמצאת באור הזרקורים, פעילותה של שון אלאדיו במשך שני עשורים זיכה אותה בתארים ובתעודות הוקרה רבות. ענף הטואו-אין כשלעצמו חב לה את חייהם של הגולשים וביטחונם של רבים אחרים. - ריספקט!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים