מניעים בקפיצה: גולשים על הידרופויל בכוח השרירים

מאת יואב נקש אפריל 03, 2014

ההידרופויל הוא כלי שייט מיוחד שקיים כבר משנות ה-50' אך בתחילת שנות האלפיים, ליירד האמילטון (Laird Hamilton) הכיר אותו לעולם גלישת הגלים. האמילטון לקח את ההידרופויל שלו לסיבוב על הגלים הגבוהים של ג'ואס  (Jaws) כשאת המהירות הוא צבר בעזרת ג'ט סקי אשר גרר אותו. כעת ולאחר 60 שנה מאז המצאתו, ההידרופויל זוכה לשדרוג מיוחד שמאפשר גלישה בכל תנאי ים גם בלי גרירה או צבירת מומנטום על גל נשבר.

בבסיסה, גלישת הידרופויל מתאפשרת ע"י סנפיר שממוקם בתחתית "ציר תומך" אנכי שאליו מעוגן הגלשן (Hydrofoil = "סנפירית ימית" ובתרגום חופשי לעברית גלשן סנפיר). ג'ט סקי או סירת מנוע גוררת את הגולש במהירות עד שהסנפיר מייצר מספיק דחף בכדי להניף את הגולש ואת הגלשן מעל המים. בגלישה על שבירות גלים, הגולש צריך להיעזר באופנוע ים רק בכדי לייצר מומנטום של מהירות ולאחר מכן הוא יכול להמשיך ברחיפה חופשית על פני הגל. על אף שההידרופויל לא זכה לפופולאריות רבה בענף הגלישה, יש מי שהמציא אותו כמעט מחדש ובנה אותו כך שכל אדם יוכל להשתמש בו גם בלי מנוע עזר או בגלישה על גל גבוה שיביאו להאצה. – זהו ההידרופויל שמונע בכוח השרירים.

art3

עד כמה שזה ישמע מוזר, כלי שייט שמונעים בכוח האדם ושמשקשקים סנפירים מתחת לפני המים נחשבים למהירים ביותר בתחומם וביכולתם להגיע ל-34 קמ"ש. בתחילת שנות ה-50' של המאה הקודמת, ה- Wasserlufer היה פיתוח גרמני ראשוני להידרופויל המונע בכוח אנושי. סוד הפיתוח טמון בגוף קל השקוע מתחת לפני המים שבהאצה הוא מביא לציפה בהפחתה של כוחות הגרר. מתקן ההידרופויל שמונע בכוח השרירים נראה כמו שלדת אופנים (תלת אופן) פשוטה. בתחתית "השלדה" ממוקמים שתי לוחות סנפירים (אחד מקדימה ואחד מאחור) שבתנועה מעלה ומטה הם מייצרים כוח דחף שמביא לציפה ולהאצה.

art4

ההידרופויל שמופעל בכוח השרירים בנוי מאלומיניום ופלסטיק עם מפרקים גמישים וניתן לרכוב עליו בכל מקווה מים (אגמים וימים). ההגעה לציפה וצבירת מהירות מתאפשרת ע"י קפיצות גוף מדודות שבהן הרגלים דוחקות את השלדה הגמישה ומניעות את שקשק הסנפירים מתחת לפני המים. להידרופויל שמונע בכוח השרירים יש תמורות רבות: אין צורך בכלי עזר שיגרור להאצה, ניתן לרכוב בכל מקור עם מים גם בים שטוח ללא גלים ובהפעלתו ישנה פעילות גופנית מאומצת ובריאה. החיסרון היחיד שיש לכלי השייט הנ"ל הוא שברגע שעוצרים אז... שוקעים.

התנועה של הגוף ביצירת מומנטום על גבי ההידרופויל האנושי מזכיר את הסקייטבורד / קורקינט שעליו רוכבים ילדים רבים - קווי דמיון שזהים גם במבנהו של הכלי. ייתכן שכלי השייט האנושי יישאר בחזקת ילדים או חובבי תרגילים אירוביים, אך אל לנו להיות מופתעים אם בעתיד הקרוב נבחין בגולשים שנכנסים אל המים עם כלי שייט מצחיקים שיניעו בקפיצה ויגלשו לצידנו על הגלים במהירות רבה...

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים