קייט סרפר נלחם בכרישים בים האדום ושרד

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

יאן ליסבסקי בן ה-42 מפולין, הוא גולש קייט-סרף מנוסה שניסה לחצות את 200 הק"מ של הים האדום המפרידים בין מצרים לסעודיה. הכל הלך טוב ויפה עד שהרוח פסקה ובמשך כ-40 שעות עד לחילוצו הוא נאלץ להלחם בכרישים טורדניים. סוף טוב הכל טוב, את סיפורו המרתק ורווי האימה בכתבה הבאה.

זו אינה הפעם הראשונה שיאן (Jan Lisewski) הפולני יוצא לגלישה הרפתקנית. לפני שנה בדיוק, במרץ 2011 הוא היה לגולש הראשון שחצה את הים הבאלטי (שוודיה) עם קייט סרף. במסעו הוא גמע מרחק של 200 ק"מ בפרק זמן של כ- 12 שעות. אך התנאים שחיכו לו בים האדום היו הרבה יותר מאתגרים מנסיונו הקודם שכן הים האדום ידוע בריבוי אוכלוסיית הכרישים השוחה בו ומקרים של תקיפות קטלניות של כרישים הן דבר שכיח.

art1


שני שלישים מדרכו מהעיר אל-גונה אל העיר דובה בערב הסעודית עברו חלק למדי, עד אשר הרוחות גוועו והא מצא את עצמו צף ללא אפשרות להתקדם במסעו. הזמן חלף, הרוח התחזקה והגלים החלו לסחוף אותו לכיוון אחר, ברגע שראה כי אין ביכולתו להרים את העפיפון והשמש קרובה לשקיעתה הוא שלח אות מצוקה SOS.
art3משמר החופים הסעודי הגיע לחלצו רק 40 שעות לאחר שליחת הודעת המצוקה. בכל פרק זמן זה (שתי לילות) נאלץ יאן לשרוד עם שני חטיפי אנרגיה ומשקה אנרגיה אחד. בלילה הראשון הוא ניסה לתפוס כמה שעות שינה על גב הקייט, במהלך הלילה הוא הבחין בסירת דייגים ממרחק ושלח זיקוק  אך הם לא הבחינו בו וזה גרם לו לשאת נפש ויאוש.

art5


את מהלך שעות אור היום השני הוא העביר בשמש קופחת שהביאה אותו אל סף כוחותיו אך עם רדת הלילה הוא נסחף עם הגלים לאזור שבו הייתה פלטה של ריף ואז הוא נאלץ להלחם ולהיאבק בכרישים מסוג White Tip בסכין. במהלך הלילה הוא מנה  כ-11 כרישים בגודל של כעד- 6 מטרים. הכרישים שכנראה נמשכו לצבע העפיפון הזוהר התקיפו אותו באופן עקבי ועם הסכין שברשותו הוא דקר אותם בעיניים באף ובזימים בכדי להניסם.

art4


לאחר ששרד את שתי הלילות והימים הקשים הוא חולץ ע"י משמר החופים הסעודי כשהוא בריא ושלם וסובל רק מתשישות ותסמיני התייבשות. לערוץ התקשורת הפולני אמר יאן כי זו הייתה חוויה מפחידה אך הוא ימשיך לנסות ולצלוח את הים האדום בפעם הבאה בליווי צמוד של צוות עם סירה.


כתבה מאת יואב נקש – מרץ 2012

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים