פחות קטלני: בשנת 2016 חלה ירידה במספר תקיפות הכרישים

מאת יואב נקש ינואר 28, 2017

שנת 2015 תזכר לעד כשנת הכריש. השנה שבה הותקף מיק פאנינג במהלך תחרות בדרום אפריקה ובנוסף לו עוד עשרות מקרים ברחבי העולם שחלקם הסתיימו באורח קטלני. ממחקר סטטיסטי ומעקב רישומי שנחשף במסמך הבינלאומי לתקיפות כרישים (ISAF), עולה כי בשנת 2016 חלה ירידה של 17.3 אחוזים במקרי תקיפות הכרישים. נתונים אלו מתבססים על ניתוח של 150 מקרים ברחבי העולם ובסיכומו נטען כי 81 מאות מקרים התרחשו ללא כל התגרות מצד האדם.

בשנת 2015 מספר תקיפות הכרישים שהתרחשו ללא התגרות אדם הגיעו לכדי 98 מקרים. והכוונה היא למצב שבו התקיפה ארעה באופן ספורדי על ידי כריש בודד מחוץ לתחום המוגדר כשמורה או בשל אינטראקציה מכוונת כגון בעת דייג או צלילה.

מספר התקיפות הרב ביותר ב-2016 וכמחצית מסך כל התקיפות בעולם התרחשו במי האוקאינוס השקט באזור צפון אמריקה (ארה"ב וקנדה) - 43 מקרים שמהווים 51 אחוזים מכלל התקיפות לשנה זו! באוסטרליה התרחשו 15 תקיפות כאשר 7 מהן ארעו בצידה המזרחי של היבשת בניו סאות' ווילס, שנים בקווינסלנד, ארבעה במערב אוסטרליה ותקרית אחת שדווחה בוויקטוריה וטזמניה. מוסיף ונכתב בדוח כי 4 מתקיפות אלו ב-2016 היו קטלניות - שני מקרים באסטרליה ושנים נוספים בניו קלדוניה.

"המספרים הללו הם מאוד נמוכים נוכח העובדה כי מיליארדי אנשים מבלים שעות רבות בים בכל שנה", אומר ג'ורג' בורגס (George H. Burgess) שניסח את המסמך הבינלאומי לתקיפות הכרישים במסגרת פרויקט שערך באוניברסיטת פלורידה. "במגמה ארוכת הטווח של למעלה מ-11 עשורים חלה ירידה משמעותית בשיעורי התמותה. זאת בזכות נהלי בטיחות בחופים, שימוש באמצעי התראה, זיהוי ותיוג, וטיפול רפואי, אשר הגדילו את מודעות הציבור לסכנה ומנעה מהם להקלע למצבים שמסכנים את חייהם".

נתונים אלו אולי מעודדים במקצת אך הם עדיין רחוקים מלהיות טובים כי הגולשים ממשיכים להיות הטרף החביב על הכרישים. כל העוסקים בספורט ימי אשר עושים שימוש בכלי שייט קטנים (גלשנים, בוגי, סאפ, קייאק, גולשי רוח וקייט) מהווים 58 אחוזים מכלל התקיפות שהתרחשו ב-2016. לעומתם, צוללנים היו מעורבים הכי פחות בתקיפות כרישים בשנה זו.

להלן תקיפות הכרישים במספרים ואחוזים מתוך סיכום מסמך ה-ISAF לשנת 2016

150 - סך כל התקיפות ברחבי העולם
81 - מתוכם התרחשו ללא התגרות אדם
69 - מתוכם כתוצאה מהתגרות.
4 - תקיפות קטלניות שהתסיימו במוות

מספר תקיפות כרישים לפי מדינות
53 - ארה"ב
15 - אוסטרליה
10 - הוואי
4 - ניו קלדוניה
2 - אינדונזיה
1 - איי הבהאמאס
1 - דרום אפריקה
1 - ברזיל
1 - יפן
1 - האי ריאוניון
1 - ספרד
1 - סרי לנקה

תקיפות כרישים על פי עיסוק ספורט ותחביב
58%  - גולשים ובעלי כלי שייט קטנים
32.1% - שחיינים ומשתכשכים
3.7% - בעלי ציוד ציפה
4.9% - שנורקלרים
1%+ - צוולנים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים