חדשות

מצילים בקליפורניה עושים שימוש ברחפנים לאיתור כרישים

מאת יואב נקש יוני 22, 2015

לאחר שהרחפנים נכנסו באופן נסיוני לשירות מצילי החיים בצ'ילה בהסבתם ל"מצילים מעופפים" שמיועדים להעניק עזרה מהירה לרוחצים שנמצאים בסכנת טביעה, כעת גם בחוף Seal Beach שבקליפורניה נמצא לרחפנים שימוש מציל חיים אלא שאותו ייעדו לאיתור כרישים. בצורה זו סריקת מי הים אמורה להיות הרבה יותר אפקטיבית וההתרעה על כרישים מהירה ומדוייקת באיכונם. עם ריבוי מקרי תקיפות הכרישים ברחבי העולם ובארה"ב בפרט, הקונספט של הרחפנים התצפיתנים יכול לטעת יותר ביטחון ברוחצים כשהם יודעים שיש מי שמשקיף על הים מלמעלה.

רחפנים מאובזרים במצלמות עם עדשות מיקוד, מפטרלים מעל רצועת חוף הים ב-Seal Beach קליפורניה

חוף ימה של Seal beach שנמצא בחלקו הדרומי של מטרופלין לוס אנג'לס, הוא יעד תיירותי גם לגולשים וככל הנראה גם לכרישים. מאז השימוש ברחפנים לאיתורם של הכרישים בסיל ביץ', המצילים טוענים שהם נוכחו לגלות שישנם עשרות ששוחים בקרבה לחופים, הרבה יותר ממה שהם שיערו או ידעו לפני כן. סיבה זו נעוצה ברמז העבה שבשמו של החוף שמעיד על מה שנמצא בקרבה אליו ושמהווה גורם משיכה לכרישים רבים ומקור למזונם, הלוא הם כלבי הים.

זה הנוף שניבט מצילום הרחפנים. איתור כרישים שיכול להציל גפיים וחיים של רוחצים

"מרגע שהשקנו את השימוש ברחפנים ועד 10 דקות לאחר מכן, כבר איתרנו 10-12 כרישים ששחו בקרב לחוף", אומר ג'ו ביילי (Joe Bailey) מפקד מצילי הים של סיל ביץ'. "המצילים של מחוז אורנג' מטיסים את הרחפנים מעל מי הים וממקדים ממרחק רב את עדשות המצלמה על צלליות חשודות במים שעלולות להיות של כרישים. בצורה זו אנו גם יכולים לנטר את פעילותם ביתר קלות ולעקוב אחר התנהגותם ונדידתם.

"ברגע שאנו נבחין בכרישים גדולים במימדיהם או אגרסיבים בהתנהגותם אנו נסגור את המים ונאסור על הרחצה בחוף. אבל ברגעים אלו הבחנו בכרישים בגודל של 1.5-2 מטרים שאינם תוקפנים, התנהגותם נורמלית והם ניזונים מדגים וחיים כרגיל - בדיוק כמו שאנו מצפים מהם", מרגיע ביילי.

השימוש ברחפנים לאיתור כרישים יכול להיות מאוד אפקטיבי בהצלת חיים. כמו תצפיתניות של צה"ל, גם המצילים בקליפורניה צריכים להיות מאוד מרוכזים בעבודתם בכדי למנוע חדירה לא רצויה אל חוף הרחצה. אולי גם בישראל יוכלו המצילים להשתמש ברחפנים לאיתור נחילי מדוזות, או שקיות ניילון שצפות בים... זה יכול להיות רעיון לא רע בכלל.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים