היישר מלב הים: מצלמות רשת על מצופי חיזוי באוקיאנוסים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

בעשור האחרון מצלמות הרשת הפכו להיות חלק בלתי נפרד מחיינו ובהישג ידם של  כל אדם, ארגון או ממשל. הם מפטרלים כמעט בכל פינת רחוב ובכל חוף נידח, גוגל כבר מיפתה כל פינה על היבשה והחלה למפות גם מתחת לים, העצמית הקטנה מצלמת מסביב לשעון ומשמשת בקר לכל צורך נדרש. עם הקצב המהיר של העברת המידע באינטרנט הם מופיעים און-ליין ממש בו בזמן בו המם מצולמים -  תם עידן הפרטיות, תם עידן החשאיות – הכול ניתן לראות במרשתת.... אפילו הרחק מלב הים.

art4

מצלמות הרשת ממוקמות לרוב ביבשה או על כלי שייט שנמצאים בתנועה, אך מצלמה נייחת בעומק הים? זה כבר משהו חדש. לארגון הממשלתי לחקר הימים והאטמוספרה האמריקאי, NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) יש מאות מצופים שמפוזרים באוקיאנוס האטלנטי והפאסיפי שמעבירים נתונים מידי יום למרכז השליטה בוושינגטון. סוגי המצופים הם רבים ולכל אחד שימוש אינפורמטיבי משלו. ישנם מצופים שמיועדים לחיזוי מקדים של גלי צונאמי אך רובם ככולם שולחים אותות רדיו ללוויינים עם נתונים אינפורמטיביים שכוללים: זרמים בים, כיוונים, לחות, קרינה סולארית, מליחות, משקעים וכמובן הפרשי גיבועים – אותן תחזיות גלים שמהן הגולשים שואבים את המידע. כל הנתונים האלו מעובדים לידי אינפורמציה שיכולה לשמש בחיזוי או בשינוי הדורש התייחסות.

art3

כעת, ולאחר שנים שהופיעו רק שורות מספרים על מצגי ה-NOAA, הוחלט להוסיף מימד נוסף לחיזוי – מימד שלישי – מצלמות און ליין. על כעשרה מצופים ברחבי האוקיאנוס האטלנטי והפאסיפי ישנן מצלמות שמעבירות תמונות פנוראמיות של 360 מעלות (האם ייתכן שבמפקדת ה-NOAA יש סרטונים נעים אך הרשאות ביטחון השדה מאפשרות לשתף עם העולם כרגע רק תמונות בהפרש של מספר שעות האחת מהשנייה?). תהיה התשובה אשר תהיה, התמונות הפנוראמיות מופיעות בסטריפ ארוך וברזולוציה גדולה באתרם וניתן להתרשם מהמרחבים הכחולים האינסופיים שבתיעוד. לחצו כאן לצפייה בתמונות המצופים.

אז למה צריך מצלמה אי שם על מצוף צהוב בתחנה 51020 בנקודת ציון  5N 155Wבאמצע האוקיאנוס השקט? התשובה: טוב מראה עיניים ממספרים וגרפים. הנתונים שמתקבלים במפקדת ה-NOAA זוכים לאימות וויזואלי שיכולים רק לתרום למסקנות עיבוד הנתונים. ניתן לראות סערה בהתהוותה, לעקוב מקרוב אחר שינויים אטמוספריים במזג האוויר, לעקוב אחר ציפורים שעושות מסעם הארוך והמתיש ועוד. מן הצד השני, הדוגלים בתיאורית הקונספירציה כבר החלו להשמיע טיעוניהם כי מצופים תמימים אלו משמשים למעקב וריגול אחר צוללות וכלי שייט שנעים באזור - ה-NSA מצוטט ומצלם.

NOAA Buoys מצופים באוקיאנוסים

הימאים והגולשים ניזונים באופן יום-יומי מנתוניהם של המצופים. בים התיכון יש מספר מצופים שמשמשים כמסד נתונים עיקרי שבזכותו יכולים רבים להתכוונן לכל פעילות שאותה הם עושים בים. האם גם על "מצוף חדרה" ימקמו אי פעם מצלמה? אולי. נכון לרגע זה ובגלל שאני יודע באופן אישי כמה עבודה יש בשידור סטרימיניג ממצלמה שנמצאת בקרבה לים, אני לא יכול שלא לשאול את עצמי: "איך לכל הרוחות מגיעים לתחנה 51020 באמצע האוקיאנוס בכדי לנקות העדשה?"

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים